Okunma Sayısı: 9840
CANLI YORUMLAR

İŞ STRESİNİ AZALTMANIN YOLU

Gülümsemekten geçer

Psikologların önerileri basit: Kısa molalar verin, nefes egzersizi yapın ve arkadaşlarınıza gülümseyin!

İş hayatının insan psikolojisini giderek daha fazla etkilediği günümüzde çalışanların motivasyonunu korumak büyük önem taşıyor.

İş hayatı dinamiklerini değerlendiren Psikolog Çağdaş Artu, iş yerinde yaşanan problemlerin çalışanlar üzerinde tehlikeli etkileri olduğunu söyledi. Artu, “Çalışanlar, işyerlerinde yaşadıkları ve çözemedikleri sorunlar nedeniyle depresyon, uyku ve yeme bozuklukları, cinsel bozukluklar, dikkat ve konsantrasyon sorunları, panik bozuklukları ile migren, kas ve mide ağrıları gibi çeşitli psikosomatik sorunlar yaşayabiliyor. Bazı durumlarda kimi sektörlerin aşırı çalışma temposu çalışanlarının asosyalleşmesine de sebep oluyor. Özel hayatta karşılaşılan problemler nedeniyle iş performansı düşebildiği gibi, iş yerindeki problemler nedeniyle ailevi veya ilişkisel problemler de ortaya çıkıyor” dedi.

İş yerindeki stresi yönetmek için dikkat edilecek noktalara değinen Psikolog Çağdaş Artu, stresin yoğunlaştığı anlarda birkaç basit yöntemle rahatlama sağlanabileceğini belirtti ve tavsiyelerini paylaştı:

İş stresini kontrol altında tutmanın yolları

 • İşe kısa süreli molalar verin. Yakın zamanda veya gelecekteki tatillerinizin planlarını yapın. Bununla ilgili otel-tur araştırmaları yapabilir, gözlerinizi kapatarak en sevdiğiniz veya gerçekleştirmek istediğiniz tatili hayalinizde canlandırabilirsiniz. Bir deniz kıyısında olup dalgaların sesini dinlemek gibi…
 • Masanızda stres topu, el egzersizi yapan masaj aletleri gibi kısa süreli oyalanmanızı sağlayacak oyuncaklar edinebilirsiniz. Küçük pilli masaj aletleri kullanmanız da stres altında gerilen vücudunuzu rahatlatabilir.
 • Nefes kontrolü yapın. Derin nefes alıp vermek, odanızı havalandırmak rahatlamanıza yardımcı olur.
 • İş aralarında sevdiğiniz kişilerle görüşün. Uzun zamandır konuşamadığınız, iş dolayısıyla vakit bulamadığınız arkadaş, aile gibi sizin için önemli olan ve seslerini duyarak kendinizi iyi hissedeceğiniz kişileri arayın.
 • Masanızda çiçek, parfüm, kolonya gibi sevdiğiniz kokular bulundurun.
 • Sevdiğiniz müzikleri dinleyin. İş ortamında çalınan hafif bir müzik veya bir sunum hazırlarken kulaklıkla dinleyeceğiniz müzik sizi işinize daha iyi motive edebilir.
 • İş arkadaşlarınızla şakalaşın. Onlara başınızdan geçen komik bir olayı anlatıp beraber gülün. Birbirinize fıkralar anlatın. Çünkü gülmek vücut kimyasını pozitif yönde etkilemektedir.

Masanızda bir ayna bulundurun ve sık sık ona bakın

 • Zamanınızı iyi yönetin. Yapılacak işleri bir düzen içinde gerçekleştirmek için planlama yapın. Doğru zamanlama ile zamanında bitirilecek olan işlerde stres düzeyi minimuma iner.
 • Ne kadar önemli ve yoğun işiniz olsa da kendinize zaman ayırın. Eve iş getirmemeye gayret edin. Hobiler edinin. Sosyal hayatınızı canlı tutun. Farklı şeyler yapmak, farklı doyumlar yaşamak, ertesi gün işe daha motive olarak başlamanıza yardımcı olur. İş dışı yapacağınız sosyal aktiviteler, vücudunuzdaki negatif enerjiyi atmanızı sağlar.
 • İş yerinde arkadaş edinin. Yeni bir işe başlasanız bile diğer çalışanlarla önce siz tanışın, onlara gülümseyin.
 • Günlük bakımınıza özen gösterin. Masanızda bir ayna bulundurun. Stresli yüz halinizle yüzleşin. Hiç kimse gergin bir yüz ile iyi görünemez..
Yazı Etiketleri

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AŞK BİR HASTALIK MI?
GEÇİCİ DELİRME DURUMU!
RUH SAĞLIĞIMIZ
NE KADAR ÖNEMSİYORUZ?
İNSANLIĞIN YENİ KORKUSU
KÖTÜ DÜNYA SENDROMU
HANGİ YALAN DAHA BEYAZ?
EN ÇOK SÖYLENEN YALANLAR
HER ŞEYİN TEMELİ AİLE
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
MEVSİMSEL DEPRESYON ÜÇLÜSÜ
2 KİŞİDEN BİRİ DEPRESYONDA
PAMUK İPLİĞİNDEN HAYATA
CAN ATAKLI'NIN YAZISINDAN..
MUCİZE BİR GÜN İÇİN
10 ALTIN ÖNERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TRAFİKTE ÖFKE
KANSER TEDAVİSİNDEN SONRA
MARİFET UYUM SAĞLAMAK...
GEÇMİŞİ SİLEMEYEBİLİRSİNİZ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :