Okunma Sayısı: 11225
CANLI YORUMLAR

İŞARET DİLİNDE DOĞRU ZAMAN

Doğru yöntem

Bebekler konuşmaya başlayana kadar uzunca bir süre belli hareketlerle ne istediğini anlatmaya çalışsa da bunun ortak bir anlamı olmadığı için anneler anlamakta güçlük çekerler. Anneler bebeklerini anlamadığı ve ona yardımcı olamadığı için strese girerken, bebekler de ne istediklerini anlatamadığı için huysuzlanır. 

İşte bu noktada devreye giren işaret dili hem bebeklerin hem de ailelerin hayatını kolaylaştırıyor. Bunun yanısıra bebeklerde sosyal ve bilişsel gelişiminde olumlu rol oynuyor. 

Bebeklerde işaret dili öğretmenin bir zamanı var mı?

Basit bir ifade ile, bebeğiniz bir şeyleri işaret etmeye çalışıyorsa bebek işaret dili eğitimine hazır demektir. Bu genellikle 6-8 ay arası el hareketine baktığı ve derdini anlatmaya çalıştığı zamandır. 

Bebeğime işaret dilini nasıl öğretirim diye kendi kendinize soruyorsanız, 6. aydan itibaren onun da çok işine yarayacak bazı kelimelerin işaretlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sürede çocuğunuz da bu işaretlerin neyi çağrıştırdığını anlayacak ve o da kullanmaya başlayacaktır. 

 • Göz teması kurup, yaptığınız işaretleri gördüğünden emin olun. 
 • Diğer işaretleri öğretirken de benzer yaklaşımlar uygulayabilirsiniz. Belli bir süreç içerisinde öğrendiği işaretler giderek artacaktır. 
 • Öncelikle bebeğiniz için anlamlı olan, "süt" "daha" "su" gibi 3-5 tane işaret seçin. Bebeğiniz bu işaretleri kullanmaya başlayınca yeni işaretler eklemeye başlayabilirsiniz. 
 • İşaretleri tam o kelimeyi söylerken yapın. "Süt mü istiyorsun" derken ilgili işareti de yapın. 
 • İşaretini yaptığınız kelimeyi tekrarlayın ve diğer kelimelere göre daha abartılı söyleyin. Yani işaretini yaptığınız kelimeyi vurgulayıp, biraz daha yüksek sesle söyleyin. Mümkün olduğu kadar tekrarlayın. 
 • Kelimeyi her söylediğinizde beraberinde işaretini de yapın, bebeğin çevresindekilerin de aynı kelime için aynı işareti yapmalarını sağlayın. 
 • İşaretleri kullanmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. İşaretleri her fırsatta kullanın. 

Bebeğiniz işaret dilini kullanmaya başladıktan sonra aklınızda tutmanız gerekenler: 

 • Sabırlı olun. Bebeğiniz ilk işaretini kullanmaya başladıktan sonra bile bunu devam ettiremeyebilir. Bebeğinize işaretleri kullanması konusunda baskı yapmayın ve ondan bunu istemeyin. 
 • Pozitif reaksiyon gösterin. Bebeğiniz size bir işaret yaptığında işaretin ne olduğunu söyleyerek analdığınızı belli edip, bebeğinizi başarısından dolayı kutlayın.
 • Bebeğiniz tam sizin gösterdiğiniz gibi işaret yapmasa da onu düzeltmeye kalkmayın. Nasıl bebeğiniz ilk kelimelerini söylerken onu düzeltmemeniz gerekiyorsa, işaretlerinde de aynı şekilde yaklaşım göstermeniz gereklidir.
 • Bunu bir eğlence haline getirin. İşaretleri öğretmek konusunda baskı uygulamayınız. Bunun doğal olarak gelişmesine olanak tanıyınız.

 

Yazı Etiketleri

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ŞOKLANMIŞ EMBRİYOLAR
KARDEŞ GETİRİR Mİ?
HER BEBEK ŞAMPİYON
HAREKETLERİNİ KISITLAMAYIN
BUGABOO VE MİSSONİ
BEBEK ARABASINDA BİRLEŞTİ
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
BİLİNÇLİ BESLENME
AYAKKABI DEĞİL ÇORAP
TRUMPETTE İLE İKONLUĞA
HASSAS CİLDİNE ÖZEL BAKIM
HASTALIKLARDAN KORUYUN
BEBEK GÜN AŞIRI YIKANMALI
YETİŞKİNLER HER GÜN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE SÜTÜ REHABİLİTASYONU
BABAYLA GEÇEN ZAMANIN...
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
"MEME İSTİYORUM!"
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
OJENİZ NE RENK OLSUN
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :