Okunma Sayısı: 11030
CANLI YORUMLAR

İŞARET DİLİNDE DOĞRU ZAMAN

Doğru yöntem

Bebekler konuşmaya başlayana kadar uzunca bir süre belli hareketlerle ne istediğini anlatmaya çalışsa da bunun ortak bir anlamı olmadığı için anneler anlamakta güçlük çekerler. Anneler bebeklerini anlamadığı ve ona yardımcı olamadığı için strese girerken, bebekler de ne istediklerini anlatamadığı için huysuzlanır. 

İşte bu noktada devreye giren işaret dili hem bebeklerin hem de ailelerin hayatını kolaylaştırıyor. Bunun yanısıra bebeklerde sosyal ve bilişsel gelişiminde olumlu rol oynuyor. 

Bebeklerde işaret dili öğretmenin bir zamanı var mı?

Basit bir ifade ile, bebeğiniz bir şeyleri işaret etmeye çalışıyorsa bebek işaret dili eğitimine hazır demektir. Bu genellikle 6-8 ay arası el hareketine baktığı ve derdini anlatmaya çalıştığı zamandır. 

Bebeğime işaret dilini nasıl öğretirim diye kendi kendinize soruyorsanız, 6. aydan itibaren onun da çok işine yarayacak bazı kelimelerin işaretlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sürede çocuğunuz da bu işaretlerin neyi çağrıştırdığını anlayacak ve o da kullanmaya başlayacaktır. 

 • Göz teması kurup, yaptığınız işaretleri gördüğünden emin olun. 
 • Diğer işaretleri öğretirken de benzer yaklaşımlar uygulayabilirsiniz. Belli bir süreç içerisinde öğrendiği işaretler giderek artacaktır. 
 • Öncelikle bebeğiniz için anlamlı olan, "süt" "daha" "su" gibi 3-5 tane işaret seçin. Bebeğiniz bu işaretleri kullanmaya başlayınca yeni işaretler eklemeye başlayabilirsiniz. 
 • İşaretleri tam o kelimeyi söylerken yapın. "Süt mü istiyorsun" derken ilgili işareti de yapın. 
 • İşaretini yaptığınız kelimeyi tekrarlayın ve diğer kelimelere göre daha abartılı söyleyin. Yani işaretini yaptığınız kelimeyi vurgulayıp, biraz daha yüksek sesle söyleyin. Mümkün olduğu kadar tekrarlayın. 
 • Kelimeyi her söylediğinizde beraberinde işaretini de yapın, bebeğin çevresindekilerin de aynı kelime için aynı işareti yapmalarını sağlayın. 
 • İşaretleri kullanmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. İşaretleri her fırsatta kullanın. 

Bebeğiniz işaret dilini kullanmaya başladıktan sonra aklınızda tutmanız gerekenler: 

 • Sabırlı olun. Bebeğiniz ilk işaretini kullanmaya başladıktan sonra bile bunu devam ettiremeyebilir. Bebeğinize işaretleri kullanması konusunda baskı yapmayın ve ondan bunu istemeyin. 
 • Pozitif reaksiyon gösterin. Bebeğiniz size bir işaret yaptığında işaretin ne olduğunu söyleyerek analdığınızı belli edip, bebeğinizi başarısından dolayı kutlayın.
 • Bebeğiniz tam sizin gösterdiğiniz gibi işaret yapmasa da onu düzeltmeye kalkmayın. Nasıl bebeğiniz ilk kelimelerini söylerken onu düzeltmemeniz gerekiyorsa, işaretlerinde de aynı şekilde yaklaşım göstermeniz gereklidir.
 • Bunu bir eğlence haline getirin. İşaretleri öğretmek konusunda baskı uygulamayınız. Bunun doğal olarak gelişmesine olanak tanıyınız.

 

Yazı Etiketleri

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
GÖRMEK Mİ DUYMAK MI?
YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI
OLAĞAN BELİRTİLER...
BEBEĞİNİZ KÜÇÜK OLABİLİR
FAKAT MUYANE ŞART!!!
ONUN SAĞLIĞI SÖZ KONUSUYSA
DOKTOR SEÇİMİNE DİKKAT!
ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE KABIZLIK
PROF. DR. BENAL AVCI BÜYÜKGEBİZ ...
ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL
BEBEĞİNİZİ TAKİBE ALIN!
ÇALIŞAN ANNELERİN KABUSU
ÇOCUĞU BIRAKIP İŞE GİTMEK...
İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
BEBEKLER DE KONUŞUYORMUŞ
NE ANLATIYORLAR?
HAMİLELİKTE 42. HAFTA
NORMAL DOĞUMDA SON HAFTA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"BEBEK AĞLAMADAN BÜYÜMELİ"
SEVGİ VE ÖVGÜ
TERAZİ BURCU ÇOCUKLARI
"BEBEK KUCAĞA ALIŞMASIN"
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
ROBOT SEVGİLİLER
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :