Okunma Sayısı: 12336
CANLI YORUMLAR

İŞARET DİLİNİN IQ'YA ETKİSİ

Bebeklere faydası

Bebeğin, bilişsel gelişim, beyin ve dil gelişimi de dahil olmak üzere bebek işaret dili uygulamasından özellikle fayda görür. Karşılaştırmalı araştırmalarda işaret dili kullanan bebeklerin kullanmayanlara göre, beynin her iki hemisferinde de daha fazla aktivite olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum sadece dil bölgesinin değil, görsel ve motor (hareket ile ilgili) bölgelerin de faaliyet ve gelişim göstermesi şeklinde açıklanmaktadır. 

İşaret dilini kullanan bebeklerin daha erken konuştukları da tespit edilmiştir. İşaret dili, işitme ve konuşma güçlüğü çekenlerin aracı olarak bilindiği için midir ya da konuşmak için duyulan ihtiyacı azaltarak konuşmayı geciktireceği gibi bir şehir efsanesi dolaştığı için midir bilinmez ama bu çok değerli gelişim aracı hep göz ardı edilmiştir. Eğer sizi bu konuda durdurmaya çalışan olursa, onlara emeklemekten bahsedin, hiçbir bebek emeklediği için yürümemezlik etmiyor, zamanı gelince o sihirli adımı atıyor. Arada emeklemenin kendilerine verdiği özgürlük, güven duygusunu tadıp farklı oyunlar oynayabilmenin keyfini çıkarıyorlar. Bebek işaret dili de aynen emekleme gibi gelişimin mihenk taşlarından birisidir. 

Eğer bebeğinizle üç yollu iletişim kurarsanız-hem işaret kullanılır hem de aynı zamanda konuşursanız- bebeğiniz sizi duyacak (işitsel-uyarı) yaptığınız işaretlesek biri görecek (görsel uyarı) hareketi nasıl oluştuğunuz izleyerek kendi yapmaya çalışacaktır. 

Bebek işaret dilinin başka önemli faydası ise beyin gelişimine etkisinin yabancı bir dil öğrenmeye benziyor olmasıdır. Bebeğinize bebek işaret dili öğrenmekle, beyninin dil öğrenimi ile ilgili bölümlerini de uyarmış ve ömür boyu faydalanabileceği şekilde geliştirmiş olacaksınız. Eğer zaten çok dil kullanan bir aile iseniz bu durumda da farklı dilleri kullanırken, aynı anlamlı kelimeler için aynı işaretleri kullanmanız, bebeğinizin bu dilleri anlamlandırma hususundaki bağlantıyı çok daha çabuk ve kolay kurabilmesini sağlayacaktır. Uzun dönemli araştırmaların sonuçlarına göre bebek işaret dili kullanırsanız bebeğiniz:

  • 8 ay civarında bazı düşünce ve isteklerini size iletebilecektir. 
  • Daha erken konuşacaktır.
  • Daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olacaktır. 
  • Kitapları sevecek ve okumaya daha fazla ilgi gösterecektir. 
  • Daha yüksek bir IQ'ya sahip olacaktır. 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE 42. HAFTA
NORMAL DOĞUMDA SON HAFTA
İKİZLERİ EMZİRMEK
ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL
HAMİLELİKTE 36. HAFTA
BEBEĞİNİZİN YERİ DARALIYOR
MİNİK TIRNAKLARI ÇİZMESİN
BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI
6-12 AYLIK BEBEK DE GÜVENİR
BASİT OYUNLARLA GÜVEN VERİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YA BEBEĞİNİZ DEPRESYO...
İŞARET DİLİNDE DOĞRU ZAMAN
BEBEĞİNİZİN İLK KİTABI
3 YAŞINDAN BÜYÜKSE
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :