Okunma Sayısı: 11737
CANLI YORUMLAR

İŞARET DİLİNİN IQ'YA ETKİSİ

Bebeklere faydası

Bebeğin, bilişsel gelişim, beyin ve dil gelişimi de dahil olmak üzere bebek işaret dili uygulamasından özellikle fayda görür. Karşılaştırmalı araştırmalarda işaret dili kullanan bebeklerin kullanmayanlara göre, beynin her iki hemisferinde de daha fazla aktivite olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum sadece dil bölgesinin değil, görsel ve motor (hareket ile ilgili) bölgelerin de faaliyet ve gelişim göstermesi şeklinde açıklanmaktadır. 

İşaret dilini kullanan bebeklerin daha erken konuştukları da tespit edilmiştir. İşaret dili, işitme ve konuşma güçlüğü çekenlerin aracı olarak bilindiği için midir ya da konuşmak için duyulan ihtiyacı azaltarak konuşmayı geciktireceği gibi bir şehir efsanesi dolaştığı için midir bilinmez ama bu çok değerli gelişim aracı hep göz ardı edilmiştir. Eğer sizi bu konuda durdurmaya çalışan olursa, onlara emeklemekten bahsedin, hiçbir bebek emeklediği için yürümemezlik etmiyor, zamanı gelince o sihirli adımı atıyor. Arada emeklemenin kendilerine verdiği özgürlük, güven duygusunu tadıp farklı oyunlar oynayabilmenin keyfini çıkarıyorlar. Bebek işaret dili de aynen emekleme gibi gelişimin mihenk taşlarından birisidir. 

Eğer bebeğinizle üç yollu iletişim kurarsanız-hem işaret kullanılır hem de aynı zamanda konuşursanız- bebeğiniz sizi duyacak (işitsel-uyarı) yaptığınız işaretlesek biri görecek (görsel uyarı) hareketi nasıl oluştuğunuz izleyerek kendi yapmaya çalışacaktır. 

Bebek işaret dilinin başka önemli faydası ise beyin gelişimine etkisinin yabancı bir dil öğrenmeye benziyor olmasıdır. Bebeğinize bebek işaret dili öğrenmekle, beyninin dil öğrenimi ile ilgili bölümlerini de uyarmış ve ömür boyu faydalanabileceği şekilde geliştirmiş olacaksınız. Eğer zaten çok dil kullanan bir aile iseniz bu durumda da farklı dilleri kullanırken, aynı anlamlı kelimeler için aynı işaretleri kullanmanız, bebeğinizin bu dilleri anlamlandırma hususundaki bağlantıyı çok daha çabuk ve kolay kurabilmesini sağlayacaktır. Uzun dönemli araştırmaların sonuçlarına göre bebek işaret dili kullanırsanız bebeğiniz:

  • 8 ay civarında bazı düşünce ve isteklerini size iletebilecektir. 
  • Daha erken konuşacaktır.
  • Daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olacaktır. 
  • Kitapları sevecek ve okumaya daha fazla ilgi gösterecektir. 
  • Daha yüksek bir IQ'ya sahip olacaktır. 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
1YAŞINDAN ÖNCE TUZ YASAK
HİPERTANSİYON RİSKİ
İKİZLER BURCU ÇOCUĞU
HIZLI VE BECERİKLİ
İYİ BİR BAKICI
BULMANIN İNCELİKLERİ...
BEBEĞİNİZ SİZDEN ÖĞRENİR!
AİLENİN BÜYÜK SORUMLULUĞU
DOWN SENDROMUNA YENİ TEST
MÜDAHALE GEREKTİRMİYOR
HAMİLELİKTE ŞEKER HASTALIĞI
YİNE VE YİNE EGZERSİZ!
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
BEBEĞİNİZLE ERKEN ANLAŞIN
BEBEĞİNİZ SİZİ İŞİTİYOR MU?
KONUŞMASI İÇİN DUYMASI ŞART
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEKLER DE EĞİTİM İSTER!
OYUNLA SOSYALLEŞİR, GELİŞİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SAĞLIKLI BEBEĞİN SIRRI
6 AYLIK BEBEĞİNİZDE İ...
BİR BEBEĞİN UYKUSU
ÖĞRETİLER VE BEBEĞİM
BİR KADININ ÇANTASINDA
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :