Okunma Sayısı: 13058
CANLI YORUMLAR

İŞARET DİLİNİN IQ'YA ETKİSİ

Bebeklere faydası

Bebeğin, bilişsel gelişim, beyin ve dil gelişimi de dahil olmak üzere bebek işaret dili uygulamasından özellikle fayda görür. Karşılaştırmalı araştırmalarda işaret dili kullanan bebeklerin kullanmayanlara göre, beynin her iki hemisferinde de daha fazla aktivite olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum sadece dil bölgesinin değil, görsel ve motor (hareket ile ilgili) bölgelerin de faaliyet ve gelişim göstermesi şeklinde açıklanmaktadır. 

İşaret dilini kullanan bebeklerin daha erken konuştukları da tespit edilmiştir. İşaret dili, işitme ve konuşma güçlüğü çekenlerin aracı olarak bilindiği için midir ya da konuşmak için duyulan ihtiyacı azaltarak konuşmayı geciktireceği gibi bir şehir efsanesi dolaştığı için midir bilinmez ama bu çok değerli gelişim aracı hep göz ardı edilmiştir. Eğer sizi bu konuda durdurmaya çalışan olursa, onlara emeklemekten bahsedin, hiçbir bebek emeklediği için yürümemezlik etmiyor, zamanı gelince o sihirli adımı atıyor. Arada emeklemenin kendilerine verdiği özgürlük, güven duygusunu tadıp farklı oyunlar oynayabilmenin keyfini çıkarıyorlar. Bebek işaret dili de aynen emekleme gibi gelişimin mihenk taşlarından birisidir. 

Eğer bebeğinizle üç yollu iletişim kurarsanız-hem işaret kullanılır hem de aynı zamanda konuşursanız- bebeğiniz sizi duyacak (işitsel-uyarı) yaptığınız işaretlesek biri görecek (görsel uyarı) hareketi nasıl oluştuğunuz izleyerek kendi yapmaya çalışacaktır. 

Bebek işaret dilinin başka önemli faydası ise beyin gelişimine etkisinin yabancı bir dil öğrenmeye benziyor olmasıdır. Bebeğinize bebek işaret dili öğrenmekle, beyninin dil öğrenimi ile ilgili bölümlerini de uyarmış ve ömür boyu faydalanabileceği şekilde geliştirmiş olacaksınız. Eğer zaten çok dil kullanan bir aile iseniz bu durumda da farklı dilleri kullanırken, aynı anlamlı kelimeler için aynı işaretleri kullanmanız, bebeğinizin bu dilleri anlamlandırma hususundaki bağlantıyı çok daha çabuk ve kolay kurabilmesini sağlayacaktır. Uzun dönemli araştırmaların sonuçlarına göre bebek işaret dili kullanırsanız bebeğiniz:

  • 8 ay civarında bazı düşünce ve isteklerini size iletebilecektir. 
  • Daha erken konuşacaktır.
  • Daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olacaktır. 
  • Kitapları sevecek ve okumaya daha fazla ilgi gösterecektir. 
  • Daha yüksek bir IQ'ya sahip olacaktır. 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BIRAKIN BEBEĞİNİZ AĞLASIN
HEMEN HAREKETE GEÇMEYİN
BEBEĞİNİZİN İLK YILI
DAHA FAZLA ÖZEN!
BEBEKLER DE EĞİTİM İSTER!
OYUNLA SOSYALLEŞİR, GELİŞİR
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
YENİDOĞAN TEMİZLİĞİ
SİLEREK TEMİZLEME YÖNTEMİ
YENİDOĞANDA CİLT BAKIMI
NASIL YAPILMALI?
BALIK BURCU ÇOCUKLARI
KOCAMAN KALPLİ ÇOCUKLAR
EDUKİDS'İ BİLİYOR MUSUNUZ?
HEM EĞLENCELİ HEM EĞİTİCİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?
"MEME İSTİYORUM!"
BEBEĞİNİZİN İLK KİTABI
BAŞKASI ALINCA AĞLIYOR MU?
KISA SAÇ MODELLERİ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :