Okunma Sayısı: 12839
CANLI YORUMLAR

İŞARET DİLİNİN IQ'YA ETKİSİ

Bebeklere faydası

Bebeğin, bilişsel gelişim, beyin ve dil gelişimi de dahil olmak üzere bebek işaret dili uygulamasından özellikle fayda görür. Karşılaştırmalı araştırmalarda işaret dili kullanan bebeklerin kullanmayanlara göre, beynin her iki hemisferinde de daha fazla aktivite olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum sadece dil bölgesinin değil, görsel ve motor (hareket ile ilgili) bölgelerin de faaliyet ve gelişim göstermesi şeklinde açıklanmaktadır. 

İşaret dilini kullanan bebeklerin daha erken konuştukları da tespit edilmiştir. İşaret dili, işitme ve konuşma güçlüğü çekenlerin aracı olarak bilindiği için midir ya da konuşmak için duyulan ihtiyacı azaltarak konuşmayı geciktireceği gibi bir şehir efsanesi dolaştığı için midir bilinmez ama bu çok değerli gelişim aracı hep göz ardı edilmiştir. Eğer sizi bu konuda durdurmaya çalışan olursa, onlara emeklemekten bahsedin, hiçbir bebek emeklediği için yürümemezlik etmiyor, zamanı gelince o sihirli adımı atıyor. Arada emeklemenin kendilerine verdiği özgürlük, güven duygusunu tadıp farklı oyunlar oynayabilmenin keyfini çıkarıyorlar. Bebek işaret dili de aynen emekleme gibi gelişimin mihenk taşlarından birisidir. 

Eğer bebeğinizle üç yollu iletişim kurarsanız-hem işaret kullanılır hem de aynı zamanda konuşursanız- bebeğiniz sizi duyacak (işitsel-uyarı) yaptığınız işaretlesek biri görecek (görsel uyarı) hareketi nasıl oluştuğunuz izleyerek kendi yapmaya çalışacaktır. 

Bebek işaret dilinin başka önemli faydası ise beyin gelişimine etkisinin yabancı bir dil öğrenmeye benziyor olmasıdır. Bebeğinize bebek işaret dili öğrenmekle, beyninin dil öğrenimi ile ilgili bölümlerini de uyarmış ve ömür boyu faydalanabileceği şekilde geliştirmiş olacaksınız. Eğer zaten çok dil kullanan bir aile iseniz bu durumda da farklı dilleri kullanırken, aynı anlamlı kelimeler için aynı işaretleri kullanmanız, bebeğinizin bu dilleri anlamlandırma hususundaki bağlantıyı çok daha çabuk ve kolay kurabilmesini sağlayacaktır. Uzun dönemli araştırmaların sonuçlarına göre bebek işaret dili kullanırsanız bebeğiniz:

  • 8 ay civarında bazı düşünce ve isteklerini size iletebilecektir. 
  • Daha erken konuşacaktır.
  • Daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olacaktır. 
  • Kitapları sevecek ve okumaya daha fazla ilgi gösterecektir. 
  • Daha yüksek bir IQ'ya sahip olacaktır. 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLERDE SU KAYBI
HUZURSUZ EDİCİ BİR ETKEN
ÜLKER HERO BABY
BÖLGEDE "KAŞIK MAMA ÜSSÜ"
BEBEKLER SOSYAL DOĞAR
SÜREKLİ GÖZLEM YAPARLAR
BİBERON MAMASI SEÇERKEN
NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
PREMATÜRE BEBEK BAKIMI
SORMANIZ GEREKENLER
İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
HENÜZ KOYUNLARI SAYAMIYORSA
UYUMASINI NASIL SAĞLARSINIZ
YANLIŞ BİR ALGI OLABİLİR
HAMİLELİKTE 23. HAFTA
BEBEĞİN ALANI GENİŞLİYOR
BEBEĞİ KAŞIKLA BESLEMEK
OBEZİTEYE SEBEP OLUR MU?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZ SİZDEN ÖĞRENİR!
YANAKLARI SIKARAK BESLEMEK
İŞARET DİLİNDE DOĞRU ZAMAN
BABAYLA GEÇEN ZAMANIN...
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
OJENİZ NE RENK OLSUN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :