Okunma Sayısı: 10741
CANLI YORUMLAR

KADINA ŞİDDET YARGILANIYOR

Cinayete, müebbet hapis

Son zamanlarda artan kadına şiddet olayları sonrasında, kadınların sesini duyan yetkililer, yeni düzenlemeler ile kadına şiddetin önüne geçmeye hazırlanıyor. Ne var ki tüm bu girişimler şiddet gören kadınların sayısında artış yaşanmasının önüne geçemiyor.

Geçtiğimiz haziran ayında kadına yönelik şiddeti gözler önüne sermek için Bianet'ten Çiçek Tahaoğlu'nun hazırladığı haberde, sadece haziran ayı içinde 24 kadın öldürülürken, 13 kadın tecavüze, 20 kadın da tacize maruz kaldığı ifade ediliyor. Yine haziran ayında 11 kadının yaralandığının belirtildiği haberde, şiddet vakasının en çok yaşandığı il olarak ise İstanbul gösteriliyor.

Söz konusu haberde, haziran ayında kadına yönelik şiddetle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları bazı örneklerle okuyuculara aktarılıyor.

Toplu iş sözleşmesinde aile içi şiddet maddesi

Çanakkale Belediyesi ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine, "Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan personelden ödemeleri kesilecektir" ek maddesi kondu.

İstanbul'da şiddet ve taciz mağdurlarına özel klinik

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği, sadece şiddet ve taciz mağdurlarına hizmet verecek bir Adli Tıp Polikliniği kurdu. Hastane bahçesinde özel bir konumda yer alan Adli Tıp Polikliniği'nde mağdurlar artık yarım saatte adli tıp raporu alarak darp, tecavüz, aile içi şiddet gibi travmatik durumlarını belgeletiyor.

Haftanın yedi gün 24 saat hizmet verdiği polikliniğe polisin içeri girme yetkisi bulunmuyor. Aynı zamanda girişler güvenlik gerekçesiyle tek kapıdan yapılıyor. İçeriyi göstermeyen filtreli camlar, demir parmaklık, özel görüşme odası, mağdurdan delil toplamak için tasarlanmış özel muayene odası, saatler süren adli tıp raporu alma sürecini kısaltıyor. Tecavüze veya şiddete maruz kalan 18 yaş üstü herkes karakol ya da savcılığa başvurmadan ve zaman kaybetmeden direkt hastanede yer alan adli tıp birime başvurarak yaşadığı travmayı belgeletip rapor tutturabilir.

Kadına yönelik şiddete özel savcı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Müracaat Bürosu" bünyesinde, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun başta olmak üzere, kadına yönelik şiddet içeren suçlara bakmak üzere iki özel savcı atadı. İki Cumhuriyet savcısı, gelen şikayetleri değerlendirdikten sonra 4320 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda, kusurlu eş veya diğer aile bireyleri hakkında Aile Mahkemesi hakiminden koruma tedbiri talep edebilecek.

Kadına şiddete yönelik alınan bazı kararlar şunlar:

  • Ankara 11. Aile Mahkemesi, boşanma davasında 'Beni katil edeceksiniz' diyen kocanın sözlerini tehdit saydı. Mahkeme şikâyet olmamasına rağmen resen harekete geçerek kadını korumaya aldı.  Koca, altı ay boyunca eşinin evine ve işyerine yaklaşamayacak. Tedbire uyulmaması halinde tutuklanması ve hürriyeti bağlayıcı cezaya çarptırılmasına karar verildi.
  • Yargıtay, mahkemelerin eski eşlerini öldüren kocalara uyguladığı tahrik indirimini kaldırdı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu "Boşanmayla ilişki bitmiştir, hiçbir şey tahrik oluşturamaz" diyerek, eski eşini öldüren kocalara en ağır cezanın verilmesine hükmetti. (Zeynep Genç-Osman Polat davası)
  • Yargıtay Ceza Genel Kurulu, "Bir cinayetin töre cinayeti sayılması için aile meclisi kararı gerekir" içtihadına geri dönerek, nişanlısı ile telefonda konuşan kişiyi öldüren sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını bozdu. Yargıtay'ın bu yorumuna göre namusunu gerekçe göstererek cinayet işleyen ve bunu ailesinin baskısıyla değil, kendi iradesiyle yaptığını söyleyen her sanık, düşük cezalar alacak.

Son yıllarda artan kadın cinayetleri ve tecavüz olayları sonucunda yargılanan katil ve tecavüzcülerin aldığı cezalardan bazıları ise şöyle:

  • 23 Şubat'ta İstanbul'da karısı Arzu Odabaş'ı tabancayla öldüren M.O., ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırıldı. Mahkeme, sanık hakkındaki cezadan indirim taleplerini de reddetti.
  • Antalya'da 29 Ocak'ta karısı Dilber Kılıç'ı bıçaklayarak öldüren ve ardından intihara teşebbüs eden D.K. müebbet hapis cezası aldı.
  • İstanbul'da 4 Mart 2010 tarihinde eski sevgilisi Derya Çakır'ı (25) çalıştığı anaokulunda öğrencilerinin önünde önce tabancayla vurup sonra boğazını kesen müdür yardımcısı E.Ş. (33) tasarlayarak adam öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
  • M.Ö., hamile komşusu F.Y.'ye (36) tecavüz suçundan 18 yıl 20 gün hapis cezası aldı. Olay 2008 yılında yaşanmıştı.
Kaynak: bianet
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"ALDATILIYORUM" DİYORSANIZ
MOBBING'DE EMSAL KARARLAR
BOŞANSAN DA ALDATAMAZSIN
YARGITAY'DAN MAYO KARARI
TOPLAYIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :