Okunma Sayısı: 10706
CANLI YORUMLAR

Kadınlarda Meme Kisti

Sıklıkla rastlanır ama kontrol edilmesi şarttır!Kistik meme kitleleri, kadın sağlığında sıkça karşılaşılan durumdur. Bunlarla baş etmeye çalışmak ise konservatif olarak izlemenin getirdiği bir tehdit nedeniyle bir meydan okumadır. 

Yazarlar, meme kistlerini, üreme çağındaki kadınların kabaca %50 ‘sinde olarak tahmin etmektedirler. Yaklaşık ¼ kadın meme problemi nedeniyle tıbbi bakım gerektirmektedir; bunların çoğunda ele gelen kitle tarzındadır. Meme kistlerinin en sık nedeni, kadınların 1/3 -1/4 ‘ünde bulunduğu tahmin edilen fibrokistik değişikliklerdir. Kanalların genişlemesi, emzirme komplikasyonları  de kistlere yol açabilir.

Kistler, kimi zaman tümü 4 cm ‘e dek varan, tek veya küme halinde olabilirler. Küçük kistler sert yapılı, içerisi berrak sıvı ile doludur ki bu durum kendilerine mavimsi görünüm verir. Daha büyük kistler, kist içerisine kanama nedeniyle kahverengi renkte olabilir.

Memedeki kistik kitlelerin tanısı ve tedavisi, öyküye, fizik muayeneye, bazen mamografi ve ultrasonografi eşliğinde kist aspirasyonuna dayanır.

Eğer kist kaybolur ve 1 aylık izlemde tekrar oluşmaz ise başka bir tedavi gerekmez.

OP. DR. TEYFİK YOLDEMİR

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÖNCEDEN BİLEBİLİR MİYİZ?
GEN HASTALIK TARAMA TESTİ
GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATLARI
SON TEKNOLOJİ İLE ACISIZ
HPV NEDİR?
NASIL KORUNURUZ?
HPV ÖNLENEBİLİR Mİ?
NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR...
Vajinal Kuruluk
İLİŞKİ SIRASINDA ACI
SPİRAL KANSERE ENGEL
RAHİM KANSERİNİ ÖNLÜYOR
RAHİM AĞZI KANSERİ
HALA ÖNEMSEMİYOR MUSUNUZ?
Kadınlarda Erkeksi Kıllanma
AŞIRI KILLANMA NEDIR?
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
GÜZELLEŞTİREN HAREKETLER
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
MÜMKÜN MÜ, RİSKLERİ NELER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SİGARANIN KADINLARA ETKİSİ
İDRAR KAÇIRMA SEBEPLERİ
HER 3KADINDAN 1'İNDE VAR
İDRAR KAÇIRMA MESELESİ
KISA SAÇ MODELLERİ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :