Okunma Sayısı: 10437
CANLI YORUMLAR

Kadınlarda Meme Kisti

Sıklıkla rastlanır ama kontrol edilmesi şarttır!Kistik meme kitleleri, kadın sağlığında sıkça karşılaşılan durumdur. Bunlarla baş etmeye çalışmak ise konservatif olarak izlemenin getirdiği bir tehdit nedeniyle bir meydan okumadır. 

Yazarlar, meme kistlerini, üreme çağındaki kadınların kabaca %50 ‘sinde olarak tahmin etmektedirler. Yaklaşık ¼ kadın meme problemi nedeniyle tıbbi bakım gerektirmektedir; bunların çoğunda ele gelen kitle tarzındadır. Meme kistlerinin en sık nedeni, kadınların 1/3 -1/4 ‘ünde bulunduğu tahmin edilen fibrokistik değişikliklerdir. Kanalların genişlemesi, emzirme komplikasyonları  de kistlere yol açabilir.

Kistler, kimi zaman tümü 4 cm ‘e dek varan, tek veya küme halinde olabilirler. Küçük kistler sert yapılı, içerisi berrak sıvı ile doludur ki bu durum kendilerine mavimsi görünüm verir. Daha büyük kistler, kist içerisine kanama nedeniyle kahverengi renkte olabilir.

Memedeki kistik kitlelerin tanısı ve tedavisi, öyküye, fizik muayeneye, bazen mamografi ve ultrasonografi eşliğinde kist aspirasyonuna dayanır.

Eğer kist kaybolur ve 1 aylık izlemde tekrar oluşmaz ise başka bir tedavi gerekmez.

OP. DR. TEYFİK YOLDEMİR

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KEMİK ERİMESİ
ASIL SIKINTI NEREDE?
Kadınlarda Kısırlık
TÜM YANLARIYLA
Tekrarlayan Düşükler
NEDENLERİ NE OLABİLİR
DONMUŞ OMUZ SENDROMU
BİLİYOR MUYDUNUZ?
MENOPOZ DÖNEMİ DEPRESYONU
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
DÖKÜLMEYİ HAFİFE ALMAYIN...
AYAKKABI SATIN ALIRKEN
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
SİGARADA REKORTMENİZ
KADINLARDA KORKUTAN ARTIŞ
HAMİLELİKTE KANSIZLIK
VE DEMİR İHTİYACI
DOĞUM KOÇLUĞU NEDİR?
ANNELERE DOULA DESTEĞİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MENOPOZ YAKLAŞIRKEN
KADINLARDA ERKEKSİ KI...
KADINLARA MÜJDE
MENOPOZ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :