Okunma Sayısı: 10954
CANLI YORUMLAR

Kadınlarda Meme Kisti

Sıklıkla rastlanır ama kontrol edilmesi şarttır!Kistik meme kitleleri, kadın sağlığında sıkça karşılaşılan durumdur. Bunlarla baş etmeye çalışmak ise konservatif olarak izlemenin getirdiği bir tehdit nedeniyle bir meydan okumadır. 

Yazarlar, meme kistlerini, üreme çağındaki kadınların kabaca %50 ‘sinde olarak tahmin etmektedirler. Yaklaşık ¼ kadın meme problemi nedeniyle tıbbi bakım gerektirmektedir; bunların çoğunda ele gelen kitle tarzındadır. Meme kistlerinin en sık nedeni, kadınların 1/3 -1/4 ‘ünde bulunduğu tahmin edilen fibrokistik değişikliklerdir. Kanalların genişlemesi, emzirme komplikasyonları  de kistlere yol açabilir.

Kistler, kimi zaman tümü 4 cm ‘e dek varan, tek veya küme halinde olabilirler. Küçük kistler sert yapılı, içerisi berrak sıvı ile doludur ki bu durum kendilerine mavimsi görünüm verir. Daha büyük kistler, kist içerisine kanama nedeniyle kahverengi renkte olabilir.

Memedeki kistik kitlelerin tanısı ve tedavisi, öyküye, fizik muayeneye, bazen mamografi ve ultrasonografi eşliğinde kist aspirasyonuna dayanır.

Eğer kist kaybolur ve 1 aylık izlemde tekrar oluşmaz ise başka bir tedavi gerekmez.

OP. DR. TEYFİK YOLDEMİR

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VARİSLERDEN KURTULUN
İMKANSIZ DEĞİL...
KİSTLERDEN KORKMALI MIYIZ?
NE KADARI TEHLİKELİ
ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN
ÖNCE BU ENGELİ AŞIN
MEME KANSERİNDE
SAĞLIKSIZ BESLENME ETKİSİ
MEME  KANSERİ
VE GENETİK TEST
ALINACAK KÜRTAJ TEDBİRLERİ
"ERKEKLER EĞİTİLSİN"
VAJİNİT VE TÜRLERİ
CİNSELLİĞE ARA GEREKEBİLİR
VARİSLER İHMAL ETMEYİN
KALBİNİZDEN OLMAYIN!!!
JİNEKOLOĞUNUZ TACİZ EDERSE
HANGİ DOKUNUŞ YANLIŞTIR?
DEPRESYON VE MENOPOZ
SEBEP - SONUÇ İLİŞKİSİ Mİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATLARI
SÜPER KADIN, MÜKEMMEL ANNE
TATLIYA AŞERMEKLE OLMUYOR!
MASTİT NEDİR?
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :