Okunma Sayısı: 11042
CANLI YORUMLAR

Kadınlarda Meme Kisti

Sıklıkla rastlanır ama kontrol edilmesi şarttır!



Kistik meme kitleleri, kadın sağlığında sıkça karşılaşılan durumdur. Bunlarla baş etmeye çalışmak ise konservatif olarak izlemenin getirdiği bir tehdit nedeniyle bir meydan okumadır. 

Yazarlar, meme kistlerini, üreme çağındaki kadınların kabaca %50 ‘sinde olarak tahmin etmektedirler. Yaklaşık ¼ kadın meme problemi nedeniyle tıbbi bakım gerektirmektedir; bunların çoğunda ele gelen kitle tarzındadır. Meme kistlerinin en sık nedeni, kadınların 1/3 -1/4 ‘ünde bulunduğu tahmin edilen fibrokistik değişikliklerdir. Kanalların genişlemesi, emzirme komplikasyonları  de kistlere yol açabilir.

Kistler, kimi zaman tümü 4 cm ‘e dek varan, tek veya küme halinde olabilirler. Küçük kistler sert yapılı, içerisi berrak sıvı ile doludur ki bu durum kendilerine mavimsi görünüm verir. Daha büyük kistler, kist içerisine kanama nedeniyle kahverengi renkte olabilir.

Memedeki kistik kitlelerin tanısı ve tedavisi, öyküye, fizik muayeneye, bazen mamografi ve ultrasonografi eşliğinde kist aspirasyonuna dayanır.

Eğer kist kaybolur ve 1 aylık izlemde tekrar oluşmaz ise başka bir tedavi gerekmez.

OP. DR. TEYFİK YOLDEMİR

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VAJİNİT VE TÜRLERİ
CİNSELLİĞE ARA GEREKEBİLİR
MEME KANSERİ VE EGZERSİZ
RİSKİ AZALTIYOR
MEME KANSERİNDE
SAĞLIKSIZ BESLENME ETKİSİ
KADINLARIN ANNELİK KABUSU
KISIRLIĞIN EN BÜYÜK SEBEBİ!
DOĞUM KOÇLUĞU NEDİR?
ANNELERE DOULA DESTEĞİ
RAHİM AĞZI HASTALIKLARINDA
KOLPOSKOPİ UYGULAMASI
JİNEKOLOĞUNUZ TACİZ EDERSE
HANGİ DOKUNUŞ YANLIŞTIR?
HPV NEDİR?
NASIL KORUNURUZ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MENOPOZDA ALINAN KİLOLAR
RAHİM SARKMASI
ERTESİ GÜN HAPI!
YUMURTALIK İLTİHABI
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :