Okunma Sayısı: 10237
CANLI YORUMLAR

Kadınlarda Meme Kisti

Sıklıkla rastlanır ama kontrol edilmesi şarttır!Kistik meme kitleleri, kadın sağlığında sıkça karşılaşılan durumdur. Bunlarla baş etmeye çalışmak ise konservatif olarak izlemenin getirdiği bir tehdit nedeniyle bir meydan okumadır. 

Yazarlar, meme kistlerini, üreme çağındaki kadınların kabaca %50 ‘sinde olarak tahmin etmektedirler. Yaklaşık ¼ kadın meme problemi nedeniyle tıbbi bakım gerektirmektedir; bunların çoğunda ele gelen kitle tarzındadır. Meme kistlerinin en sık nedeni, kadınların 1/3 -1/4 ‘ünde bulunduğu tahmin edilen fibrokistik değişikliklerdir. Kanalların genişlemesi, emzirme komplikasyonları  de kistlere yol açabilir.

Kistler, kimi zaman tümü 4 cm ‘e dek varan, tek veya küme halinde olabilirler. Küçük kistler sert yapılı, içerisi berrak sıvı ile doludur ki bu durum kendilerine mavimsi görünüm verir. Daha büyük kistler, kist içerisine kanama nedeniyle kahverengi renkte olabilir.

Memedeki kistik kitlelerin tanısı ve tedavisi, öyküye, fizik muayeneye, bazen mamografi ve ultrasonografi eşliğinde kist aspirasyonuna dayanır.

Eğer kist kaybolur ve 1 aylık izlemde tekrar oluşmaz ise başka bir tedavi gerekmez.

OP. DR. TEYFİK YOLDEMİR

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HPV NEDİR?
NASIL KORUNURUZ?
HPV'den KORUNMAK MÜMKÜN
CİNSEL YOLLA BULAŞSA DA...
KEMİK ERİMESİ
ASIL SIKINTI NEREDE?
JİNEKOLOĞA GİTMEK İÇİN
GEÇ KALMIŞ OLMAYIN!
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
DÖKÜLMEYİ HAFİFE ALMAYIN...
Kadınlarda Erkeksi Kıllanma
AŞIRI KILLANMA NEDIR?
MENOPOZ SONRASINA DİKKAT
RUTİN KONTROLLERİ ATLAMAYIN
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
MÜMKÜN MÜ, RİSKLERİ NELER?
VARİS SORUNUNUZ VARSA
KURTULABİLİRSİNİZ!
DİYETİ SABOTE EDEN 10 NEDEN
ERKEKLER DİYET YAPTIRMIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÖZGÜRLÜK MÜ BEBEK Mİ?
KADINLARDA ERKEKSİ KI...
RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :