Okunma Sayısı: 7978
CANLI YORUMLAR

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlar saklıyor

 

Saç dökülmesi probleminin kadınlar arasında yaygın olduğu ortaya çıktı.

 

Saç dökülmesi sorununun tüm dünyada milyonlarca kadını etkilediğini belirten Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, her beş kadında bir görülen problemin kadınlar tarafından gizlendiğini söyledi.

 

Saç dökülmesinin tamamen erkek odaklı bir problem olarak görüldüğünün altını çizen Acıkök, kadınlarda yaygın olarak konu ile ilgili soru sormama, konuşmama/derdini anlatmama, saklama ve reddediş durumu olduğunu söyledi. Tedavi yöntemlerinin, gelişmelerin ve yeniliklerin gözden kaçırıldığının altını çizen Acıkök, erkeklerde ise tam tersine saç estetiğine ve saç operasyonlarına ilginin arttığını belirtti.

 

Genetik yatkınlık, otoimmünite, menapoza bağlı hormonal dalgalanmalar ve değişiklikler, doğum sonrası dönem, ağır diyet uygulamaları, doğum kontrol haplarının kesilmesi gibi pek çok sebebin haricinde kalıcı düzleştirici saç uygulamaları, günlük saç fönleri, hormonal tedaviler, saç rengi açma veya koyulaştırma işlemleri gibi uygulamaların saça zarar verdiğini açıklayan Acıkök, kadınların, dökülme ve kayıp alanları değişik saç stilleriyle örtmeye çalıştığını söyledi.

 

Kadınların 5’te biri saç dökülmesi sorunu yaşıyor

Yaklaşık olarak her 5 kadından birinin yaşlılık, hastalık ve menopoz sonrası oluşan hormonal değişiklikler gibi nedenlerle saç dökülmesi problemi yaşadığına işaret eden Handan Acıkök “Kadınlarda en sık görülen dökülme şekli ‘androjenetik alopesi’ yani erkek tipi dökülmedir. Bu tür dökülmelerde tipik olarak üst kısımlarda ve saç ön çizgisinde yer alan saçlarda incelme göze çarpıyor, ayrıca tüm saç tellerinde incelme/dökülme görülebiliyor. Bu karşın kadınlar yaygın olarak konu ile ilgili soru sormama, konuşmama/derdini anlatmama, saklama veya reddetmeyi tercih ediyorlar. Saçlarının dökülen kısımlarını değişik saç stilleri ile örtmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Erkeklerin saç estetiğine ilgisi artıyor

Dünya üzerinde saç ekimi operasyonlarının genel durumu ile ilgili bilgiler veren Handan Acıkök, Uluslararası Saç Cerrahisi Birliği (ISHRS) tarafından yayınlanan sonuçlara değindi:

“Uluslararası Saç Cerrahisi Birliği’ne göre dünya üzerinde her yıl yaklaşık 300 bin kişi saç ektiriyor. Yayınlanan en son verilere göre dünyada saç ekimi yapılma oranları özellikle Kanada’da, Orta Doğu’da ve Asya’da giderek artıyor. Saç ekiminin giderek standart bir uygulamaya dönüştüğü son 6 yılda ise Ortadoğu’da saç ekimi oranları %454 oranında ve Asya’da % 345 oranında arttı. On yıl öncesine dek erkeklerin estetik konusuna meraklı olacağına, estetik cerrahlar bile inanmıyordu. Çünkü o dönemlerde estetik girişimlerin yüzde 10’u erkeklere uygulanırken, bugün erkeklerin bu ameliyatlardaki payı yüzde 30’a yükselmiş durumda”  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ADIM ADIM YAZ DETOKSU
VE SELÜLİTLE BAŞ ETMEK...
KADINLAR BU SAYILARA DİKKAT
26-32 VE 35'İN SIRRI
MEĞERSE KOZMETİKMİŞ
HANGİ KREM TOPLATILIYOR
NE KADAR İDDİALISINIZ?
LEVANTE'YLE TEST EDİN!
EV YAPIMI LOSYONLAR
BU TARİFLERE BAYILACAKSINIZ
SİVİLCE, AKNE HUSUSU
HER YAŞTA SORUN OLABİLİYOR
BİR PLANINIZ YOKSA
HADİ BİRAZ GÜZELLEŞELİM
VARLA YOK ARASI
TAZE GÖRÜNÜMLÜ CİLTLER
EVET, BACAKLAR YAZA HAZIR!
BACAK YAPISI DEĞİŞTİRİLİR
DAHA ÖNCEKİLERİ UNUTTURACAK
KİRPİKLERİNİZ UZUYOR...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İPEKSİ DOKUNUŞ
HER KADIN GÜZELDİR
ANE ILE ILGİLİ YANLIŞ...
HER SAÇ TİPİNE UYGUN BOYA
İLGİLİ VİDEOLAR
KOLTUK ALTI BOTOKSU
KİMYASAL PEELING
MEME BÜYÜTME (SİLİKON)
MAKYAJ YAPMANIN PÜF NOKTALARI
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
BAZILARI KASLI SEVER
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :