Okunma Sayısı: 8094
CANLI YORUMLAR

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlar saklıyor

 

Saç dökülmesi probleminin kadınlar arasında yaygın olduğu ortaya çıktı.

 

Saç dökülmesi sorununun tüm dünyada milyonlarca kadını etkilediğini belirten Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, her beş kadında bir görülen problemin kadınlar tarafından gizlendiğini söyledi.

 

Saç dökülmesinin tamamen erkek odaklı bir problem olarak görüldüğünün altını çizen Acıkök, kadınlarda yaygın olarak konu ile ilgili soru sormama, konuşmama/derdini anlatmama, saklama ve reddediş durumu olduğunu söyledi. Tedavi yöntemlerinin, gelişmelerin ve yeniliklerin gözden kaçırıldığının altını çizen Acıkök, erkeklerde ise tam tersine saç estetiğine ve saç operasyonlarına ilginin arttığını belirtti.

 

Genetik yatkınlık, otoimmünite, menapoza bağlı hormonal dalgalanmalar ve değişiklikler, doğum sonrası dönem, ağır diyet uygulamaları, doğum kontrol haplarının kesilmesi gibi pek çok sebebin haricinde kalıcı düzleştirici saç uygulamaları, günlük saç fönleri, hormonal tedaviler, saç rengi açma veya koyulaştırma işlemleri gibi uygulamaların saça zarar verdiğini açıklayan Acıkök, kadınların, dökülme ve kayıp alanları değişik saç stilleriyle örtmeye çalıştığını söyledi.

 

Kadınların 5’te biri saç dökülmesi sorunu yaşıyor

Yaklaşık olarak her 5 kadından birinin yaşlılık, hastalık ve menopoz sonrası oluşan hormonal değişiklikler gibi nedenlerle saç dökülmesi problemi yaşadığına işaret eden Handan Acıkök “Kadınlarda en sık görülen dökülme şekli ‘androjenetik alopesi’ yani erkek tipi dökülmedir. Bu tür dökülmelerde tipik olarak üst kısımlarda ve saç ön çizgisinde yer alan saçlarda incelme göze çarpıyor, ayrıca tüm saç tellerinde incelme/dökülme görülebiliyor. Bu karşın kadınlar yaygın olarak konu ile ilgili soru sormama, konuşmama/derdini anlatmama, saklama veya reddetmeyi tercih ediyorlar. Saçlarının dökülen kısımlarını değişik saç stilleri ile örtmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Erkeklerin saç estetiğine ilgisi artıyor

Dünya üzerinde saç ekimi operasyonlarının genel durumu ile ilgili bilgiler veren Handan Acıkök, Uluslararası Saç Cerrahisi Birliği (ISHRS) tarafından yayınlanan sonuçlara değindi:

“Uluslararası Saç Cerrahisi Birliği’ne göre dünya üzerinde her yıl yaklaşık 300 bin kişi saç ektiriyor. Yayınlanan en son verilere göre dünyada saç ekimi yapılma oranları özellikle Kanada’da, Orta Doğu’da ve Asya’da giderek artıyor. Saç ekiminin giderek standart bir uygulamaya dönüştüğü son 6 yılda ise Ortadoğu’da saç ekimi oranları %454 oranında ve Asya’da % 345 oranında arttı. On yıl öncesine dek erkeklerin estetik konusuna meraklı olacağına, estetik cerrahlar bile inanmıyordu. Çünkü o dönemlerde estetik girişimlerin yüzde 10’u erkeklere uygulanırken, bugün erkeklerin bu ameliyatlardaki payı yüzde 30’a yükselmiş durumda”  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AFRİKA'NIN BÜYÜSÜ
AFRİCOLOGY'NİN İÇERİSİNDE..
MODA TUTKUNU MİNİKLERE...
LANVİN'DEN ÖZEL KOLEKSİYON
GÜNEŞ LEKELERİNDEN KURTULUN
UZMANLAR NE ÖNERİYOR?
MAKYAJ ÖNCESİ
GERGİN YÜZ MASKESİ
SABUNUNUZU KENDİNİZ YAPIN
HEM KOLAY HEM DE HESAPLI
KESE NEDİR BİLMEK
ŞUNUN ŞURASI KAÇ KİŞİYİZ?
BAYRAM SONRASI DETOKS
NELER YAPMALISINIZ?
YAZIN ŞORT-CEKET!
ŞART DEĞİL AMA ŞORT!
KNT KADINLARI!
MİLANO YA DA SİRKECİ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAFTAYA KEYİFLE BAŞLAYALIM
DOĞRU PARFÜMÜ SEÇMEK
MEĞERSE KOZMETİKMİŞ
KOZMETİK ÜRÜNLERE DİKKAT
İLGİLİ VİDEOLAR
KOLTUK ALTI BOTOKSU
KİMYASAL PEELING
MEME BÜYÜTME (SİLİKON)
MAKYAJ YAPMANIN PÜF NOKTALARI
ROBOT SEVGİLİLER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :