Okunma Sayısı: 6625
CANLI YORUMLAR

KADINLARIN BÜYÜK İHMALİ

Çoğu doktora gitmiyor

400’den fazla kadınla yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre, Türkiye’deki kadınların yarıdan fazlası sağlık hizmetlerini yetersiz buluyor, üçte biri de ‘Hayatımda hiç jinekoloğa gitmedim’ diyor.

Philips’in, 400’den fazla kadının katılımı ile 12 şehirde yaptığı araştırma; kadınların mevcut sağlık durumlarının ve meme kanserine yönelik farkındalık düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre kadınların yüzde 62 gibi bir çoğunluğu fiziksel sağlık durumundan genel olarak memnun. Buna karşın, kadınların yüzde 65’i yeterli düzeyde fiziksel egzersiz yapmıyor. Yüksek tansiyon, jinekolojik hastalıklar, eklem ağrıları ve meme kanseri, önümüzdeki 5 yıl içerisinde endişe edilen hastalıkların başında geliyor.

Türkiye’deki kadınların yarıdan fazlası sağlık hizmetlerini kadınların ihtiyaçlarını karşılamada yeterli bulmuyor. Devletin öncelik vermesi ve kaynak ayırması gerektiği düşünülen hastalıkların başında kanser geliyor, kanseri jinekolojik hastalıklar takip ediyor.

Üçte biri hayatında hiç jinekoloğa gitmemiş

Görüşülen kişilerin sadece üçte biri Türkiye’deki kanser teşhis ve tedavisine yönelik teknik ekipmanları yeterli buluyor. Kadınların yarıdan fazlası kanserden korunmak için hiçbir şey yapmıyor. Kadınların üçte biri hayatında hiç jinekoloğa gitmediğini söylüyor.

Türkiye’deki kadınların yarıdan fazlası bugüne kadar meme kanseri taraması yaptırmak ve kontrol amacıyla bir doktora ya da sağlık kurumuna gitmediğini belirtiyor. Yüzde 38’i ilk mamografi için önerilen yaşı bilmiyor. Kadınların yüzde 78’i her yıl düzenli olarak mamografi çektirmenin meme kanseri teşhisine etkisinin büyük olduğunu düşünüyor. Benzer biçimde, erken teşhisin tedavi edilebilirlik üzerindeki önemine yönelik farkındalığın da yüzde 85 oranında yüksek olduğu görülüyor.

Yüzde 41’i meme kanseriyle tanışmış

Kadınların yüzde 41’i daha önce kendisine veya bir yakınına meme kanseri teşhisi konduğunu söylüyor. “Üzüntü”, bu haber karşısında ilk hissedilen duyguların başında geliyor. Eşler kişiye kanser teşhisi konması durumunda bu durumun ilk paylaşılacağı kişi olarak belirtiliyor. Meme kanseri konusunda etkili bilgi kaynakları incelendiğinde, televizyon programları ve uzman doktorlar, bilgi alınan kaynakların başında geliyor. Kadınların yüzde 20’si ise meme kanseri hakkında hiçbir kaynaktan bilgi almadığını söylüyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELERİN EN BÜYÜK KABUSU
PROF. ERTEKİN ANLATIYOR
MİYOMLARA DİKKAT
KORKULU RÜYANIZ OLMASIN
BU AĞRILARI GEÇİŞTİRMEYİN
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR
HAMİLELİKTE KANSIZLIK
VE DEMİR İHTİYACI
KEMİK ERİMESİ
ASIL SIKINTI NEREDE?
TEDAVİ SÜRESİ KISALIYOR
MEME KANSERİNDE YENİ YÖNTEM
MODA DİYE
SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!
ADETİN HORMONLARA ETKİSİ
ASTIMI ETKİLİYOR MU?
VARİS SORUNUNUZ VARSA
KURTULABİLİRSİNİZ!
ERKEN DOĞUM
ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MENOPOZDA ALINAN KİLOLAR
VARİS OLMASIN İSTİYORSANIZ
GÖRÜNTÜ DEĞİL HİJYEN MÜHİM
VAJİNAL TAMPONDAKİ TEHLİKE
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :