Okunma Sayısı: 6850
CANLI YORUMLAR

KADINLARIN BÜYÜK İHMALİ

Çoğu doktora gitmiyor

400’den fazla kadınla yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre, Türkiye’deki kadınların yarıdan fazlası sağlık hizmetlerini yetersiz buluyor, üçte biri de ‘Hayatımda hiç jinekoloğa gitmedim’ diyor.

Philips’in, 400’den fazla kadının katılımı ile 12 şehirde yaptığı araştırma; kadınların mevcut sağlık durumlarının ve meme kanserine yönelik farkındalık düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre kadınların yüzde 62 gibi bir çoğunluğu fiziksel sağlık durumundan genel olarak memnun. Buna karşın, kadınların yüzde 65’i yeterli düzeyde fiziksel egzersiz yapmıyor. Yüksek tansiyon, jinekolojik hastalıklar, eklem ağrıları ve meme kanseri, önümüzdeki 5 yıl içerisinde endişe edilen hastalıkların başında geliyor.

Türkiye’deki kadınların yarıdan fazlası sağlık hizmetlerini kadınların ihtiyaçlarını karşılamada yeterli bulmuyor. Devletin öncelik vermesi ve kaynak ayırması gerektiği düşünülen hastalıkların başında kanser geliyor, kanseri jinekolojik hastalıklar takip ediyor.

Üçte biri hayatında hiç jinekoloğa gitmemiş

Görüşülen kişilerin sadece üçte biri Türkiye’deki kanser teşhis ve tedavisine yönelik teknik ekipmanları yeterli buluyor. Kadınların yarıdan fazlası kanserden korunmak için hiçbir şey yapmıyor. Kadınların üçte biri hayatında hiç jinekoloğa gitmediğini söylüyor.

Türkiye’deki kadınların yarıdan fazlası bugüne kadar meme kanseri taraması yaptırmak ve kontrol amacıyla bir doktora ya da sağlık kurumuna gitmediğini belirtiyor. Yüzde 38’i ilk mamografi için önerilen yaşı bilmiyor. Kadınların yüzde 78’i her yıl düzenli olarak mamografi çektirmenin meme kanseri teşhisine etkisinin büyük olduğunu düşünüyor. Benzer biçimde, erken teşhisin tedavi edilebilirlik üzerindeki önemine yönelik farkındalığın da yüzde 85 oranında yüksek olduğu görülüyor.

Yüzde 41’i meme kanseriyle tanışmış

Kadınların yüzde 41’i daha önce kendisine veya bir yakınına meme kanseri teşhisi konduğunu söylüyor. “Üzüntü”, bu haber karşısında ilk hissedilen duyguların başında geliyor. Eşler kişiye kanser teşhisi konması durumunda bu durumun ilk paylaşılacağı kişi olarak belirtiliyor. Meme kanseri konusunda etkili bilgi kaynakları incelendiğinde, televizyon programları ve uzman doktorlar, bilgi alınan kaynakların başında geliyor. Kadınların yüzde 20’si ise meme kanseri hakkında hiçbir kaynaktan bilgi almadığını söylüyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MENOPOZA YAKLAŞIRKEN DİKKAT
"HASHİMOTO" TEHLİKESİ
SPİRAL KANSERE ENGEL
RAHİM KANSERİNİ ÖNLÜYOR
Kadınlarda Kısırlık
KISIRLIK, EVLİ ÇİFTLERİN % 15?İN...
YUMURTALIKLARIM KAÇ YAŞINDA
MENOPOZ YAŞINIZI ÖĞRENİN...
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
GÜZELLEŞTİREN HAREKETLER
ADETİN HORMONLARA ETKİSİ
ASTIMI ETKİLİYOR MU?
EMZİRİYORUM, HAMİLE KALMAM
GEBELİKTE DOĞUM KONTROLÜ
KADINLARIN ANNELİK KABUSU
KISIRLIĞIN EN BÜYÜK SEBEBİ!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MENOPOZ
NE DOĞRU, NE YANLIŞ?
VARİSLER İHMAL ETMEYİN
YUMURTALIK İLTİHABI
TOPLAYIN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :