Okunma Sayısı: 8112
CANLI YORUMLAR

KANSER VE DOĞURGANLIK

Kadınlara Psikolojik Destek

IVI TÜP BEBEK MERKEZİ Direktörü Dr. Erdal Budak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Kanser Hastalarında Doğurganlığın Korunması Programı" ile ilgili olarak IVI Kliniklerinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Dr. Budak’ın açıklamaları şöyle: “Meme kanseri ve lenfoma gibi bazı kanser türleri genç yaştaki insanları etkileyebiliyor. Tedavide sıklıkla kullanılan radyoterapi ve kemoterapi de ne yazık ki kısırlık sorununa ve erken menopoza neden oluyor. Günümüzde, yeni tedaviler sayesinde kanser hastalarının yaşam süreleri uzayabiliyor ve önemli bir kısmında tam iyileşme sağlanabiliyor, ancak bu kez de çocuk sahibi olamama sorunu ortaya çıkıyor.

Daha önce hiçbir hastalık geçirmediği halde birdenbire vücuduna bir tümör saptandığını ve kanser tedavisi göreceğini öğrenen kişilerin hayatları aniden altüst olabiliyor. Hele bu kişiler henüz anne olmamış ve anne olmayı arzu eden kişilerse sorun daha da önem kazanıyor. İşte tam bu noktada son yıllarda tüp bebek tedavilerinde elde edilen başarılı sonuçlar devreye giriyor."

Yumurta ya da sperm hücreleri donduruluyor

Vitrifikasyon denen hızlı dondurma yöntemi ile yumurta ya da sperm hücrelerinin dondurulması sayesinde, kanser hastalarının tedavileri bittikten sonra çocuk sahibi olabileceğini belirten Dr. Budak, "Özellikle de kanser hastalığını yenen ve anne olmak isteyen genç yaştaki kadınlar bu programa yoğun ilgi gösteriyorlar. Örneğin, 2007-2011 yılları arasında IVI Kliniklerinde bu amaçla tedavi gören hastaların % 67’sini 40 yaş altında meme kanserine yakalanmış kadınlar oluşturuyor." diye ekledi.

Hastalıkla mücadelede psikolojik destek

IVI psikologlarından İspanyol Pilar Dolz’un kanser hastalarında doğurganlığın korunmasına ilişkin araştırma sonuçlarına da değinen Dr. Erdal Budak; kanser tedavisi göreceğini öğrenen bir kişinin yumurta ya da sperm hücrelerini dondurabilmesinin, hastalığı geçici bir durum olarak görmesine ve hastalığı yeneceğini düşünmesine yardımcı olduğunu ve hastaların tedavi sürecindeki mücadelelerinde önemli bir psikolojik destek sağladığını belirtti.

 

Bilgi için: Natali Şirinoğlu, IVI TÜP BEBEK MERKEZİ

             0532 303 79 58, natali.sirinoglu@ivi.es

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SİNİR KİLO YAPIYORMUŞ
KARAKTER BASKÜL İLİŞKİSİ
KISIRLIK YAPAN ÇİKOLATALAR
ÇİKOLATA KİSTLERİ
MUTLU OLMAK İÇİN
7 SAAT ŞARTI!!!
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
KORKULARINIZ AŞIRI MI?
ÖZGÜL FOBİNİZ OLABİLİR!
KARİZMATİK OLACAĞIM DERKEN
SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN
ZARİF DANTEL DETAYLARI
GELİN İÇ ÇAMAŞIRI
YERYÜZÜ CENNETİ MARMARİS
ŞİMDİ TAM ZAMANI...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
İŞİN SIRRI AYAKTA
KİLO KORUMADA KAFEİN ...
RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :