Okunma Sayısı: 10365
CANLI YORUMLAR

"KARARLILIK ESASTIR"

Çocuk yetiştirme tarzları

Bütün anne babaların bildiği gibi, bir kitap okumak ya da televizyonda yayınlanan bir diziyi hiç kaçırmadan izlemek bir çocuğun davranışını değiştirmek için yeterli değildir.

Çocuklarının sorunlarına başarıyla çözüm getiren anne babaların ortak özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • Çocuklarına kesin bir bağlılık duymaları.

  • Çocuk yetiştirme tarzlarını etkileyen kişisel sorunlarını kabul edecek cesareti göstermeleri.

  • Çocuk yetiştirme konusunda birlik gösteren bir yaklaşım benimseme kararlılığı göstermeleri.

  • Programa bağlı kalma iradesi göstermeleri.

  • Kendilerine inanmaları.

  • Kullandıkları yöntemlere, dayandıkları bilgilere inanmaları.

    “Okulda yaramazlık yapmayan ama evde yaramazlık yapan bir çocuğun daha net kurallara ihtiyacı vardır.”

Davranışları şekillendirme:

Anne babalar, “doğru” ile “yanlış” arasındaki farkı anlayabilmeleri için çocuklarının davranışlarını şekillendirmekle yükümlüdür. Çocuklarını, birer yetişkin olduklarında hayata tutunabilmeleri için gerekli sosyal becerileri ve akıl yürütme gücünü geliştirmeye, öz disiplin ve motivasyona sahip olmaya teşvik etmeleri gerekir.

Davranışların şekillendirilmesi mutlaka çocuğunuzu sürekli uslu ya da “iyi” olmaya teşvik etmek anlamına gelmez. Daha çok onu kendisini ifade etmeye ve farklı koşullarda hangi davranışın yerinde olacağını anlamaya yönlendirmeniz anlamına gelir. Davranışların şekillendirilmesi çocuğunuzun öğrenmesini sağlar, ona ihtiyaç duyduğu araçları ve becerileri kazandırır.

Çocuğunuz bir şeyi iyi yapıyorsa, ona o şeyi iyi yaptığını gösterip davranışını pekiştirin.

Pekiştirme çocukların özgüvenle ilerlemesini sağlar. Bir hata yapmışlarsa, yaptıkları şeyin bir hata olduğunu ve bir daha yapmasını istemediğinizi anlatın. Bu iki davranış arasındaki karşıtlık onun nasıl davranmasını istediğinizi anlamasını sağlayacaktır. Çocuğunuz bütün hayatı boyunca öğrenecektir, öğrenme bir süreçtir. Öğrenme süreci bir nehir gibi dolambaçlı bir yol izleyerek akar, düz bir çizgi izlemez.

Anne babalar “Gayet iyi gidiyordu, ama sonra geri adım atmaya başladı” der. Ama geri adım dedikleri şey geri adım değildir, çocuk yalnızca gelişme sürecinde başka bir aşamaya girmiştir. Çocuğunuzun her yeni deneyimi öğrenme sürecinde saptığı dolambaçlı bir yoldur. Davranışların şekillendirilmesi, çocuğunuzun özgüvenini kaybetmemesini, yolunda devam etmesini sağlayacak kadar sakin ve esnek olmanızı gerektirir. Davranışların çocuğun karakteri açısından değerlendirilmesi gerekir. İsyankar, küstah ya da saygısız olmanın da yerinde bir davranış olduğu durumlar olabilir, ayrıca bu tür davranışların eğlendirici olmak, insanı canlandırmak gibi olumlu bir etkisi de vardır.

Çocuklar birbirinden farklı hızlarda değişir ve gelişir. Bireyin farkında olun: Çocuğunuzu arkadaşlarınızın çocuklarıyla kıyaslamayın, birden fazla çocuğunuz varsa, çocuklarınızı birbirleriyle kıyaslama hevesine kapılmayın. Her birinin farklı becerileri, farklı ihtiyaçları ve farklı güçleri vardır.

“Çocuğunuzun yaşadığı deneyimi anlamasını sağlayın, olup bitenleri ifade etmesine, dile getirmesine yardımcı olun.”

 

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BESLENME ALIŞKANLIKLARI
AİLE-EV İLE DOĞRU ORANTILI
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI
ANAHTAR KELİME "İHTİYAÇ" MI
ÇOCUKLARDA
PROF. DR. KESKİN ANLATIYOR.
OKUL ÇAĞI GÜVEN OYUNLARI
DEĞER GÖRÜYORSA SORUN YOK!
ÇOCUĞUNUZUN HAYAL ODASI
GERÇEĞE NE KADAR YAKIN?
ÇOCUKLARA İNTERNET REHBERİ
"MUTLU ÇOCUK MUTLU AİLE"
EYVAH ALDATILIYORUM
KANITLAYACAK 16 DELİL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
ceydasima
Cevapla ceydasima
24.01.2013 15:08:48
tamam çok güzel anlatıyorsunuz fakat bunun uygulaması nasıl olmalı benim oğlum bana karşı tepkili söylediğim herşey ya duyulmuyor yada verilen ilk cevap hayır asla
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANAOKULU DÖNEMİ ÇOCUK...
3-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLA...
ÇİZDİKLERİ OYUNCAK OLSA...
"AĞLATMADAN BÜYÜTÜN"
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :