Okunma Sayısı: 11232
CANLI YORUMLAR

KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK

Dokunmasına izin verin

Hamilelikte, anne vücudundaki değişimlerden dolayı çocuğun kaygı duymasına izin vermemelidir. Sıklıkla çok sağlıklı ve mutlu olduğunu dile getirmelidir. Ancak bunu çocuğa doğrudan öğüt verir tarzda değil, dolaylı yollarla ifade etmelidir. Annenin karnı dikkat çekecek biçimde büyüdüğünde bir kardeşinin olacağı artık anlatılabilir.

Kardeşin geliyor olduğunu anlatmanın yolu annenin karnında bir bebek olduğu değil, bebek kardeşi olan arkadaşlarından örnekler vererek somutlaştırmaktır. Ondan gelecek soruları dinlemeye yapılacak açıklamalardan daha çok zaman ayırmalıdır. Verilecek yanıtlar soyut açıklamaları gerektirdiğinde ya da açıklanamayacak boyuta kaydığında, konu değiştirilerek annenin çok sağlıklı, babanın çok güçlü ve evimizin çok sağlam olduğu konuları tekrarlanmalıdır.

Ne yapmalı?

1- Annenin karnındaki bebekten söz etme (7 yaş altı çocuklara)
2- Hamilelik ile ilgili olsun, olmasın sağlık sorunlarını gizle
3- Doğum ile ilgili kaygılarını gizle
4- Doğum ve hemen sonrasında annenin “ben iyiyim” rolünü dahi yapamayacağı sıkıntılı haline çocuğun şahit olmasına fırsat verme

Kardeşin kabulünü kolaylaştırmak

1- Kardeşe dokunmasına izin ver
2- Kardeşe dokunduğun her an ona da dokun
3- Kardeşler ve anne aynı odada uyusun (özellikle anne çalışıyor ise)
4- Diğerinin duyamayacağı farklı ortamlarda mutlaka yanındakine “en çok onu sevdiğini” söyle
5- Çocuk okulda iken anneye bebeğe ve evlerine herhangi bir zarar gelmeyeceği konusunda dolaylı olarak yani mizansenlerle ikna et

Kardeş doğduktan sonra...

Doğduktan sonra kardeşine dokunup (bıngıldak dahil) her noktasına temas etmesine izin verilmelidir. En iyi yaklaşım şartları sağlansa da, büyük çocuk annesine karşı taciz davranışlarına az ya da çok başvuracaktır. O nedenle, anne bebeği korumakla onu bu saldırıların hedefi haline getirir. Korumamakla bebeği saldırı menzilinden uzaklaştırmış olur.

Doğumdan sonra en az 6 ay süre ile büyük olan anneyi bebeğe dokunurken yani ona yakın fakat kendisinden uzak bir halde görmemelidir. Bunun da yolu, annenin
birine dokunurken diğerine dokunamayacak bir pozisyonda bile ise mutlaka “sen de yanıma gel” diyerek ona olan ilgisini dile getirmesidir. Örneğin, küçüğü emzirmek için kucağına aldığında diğerini de yanına çağırıp “lütfen şurama ya da burama dokun beni bırakma!” şeklinde mizansen yapmalıdır. Çocuk gelip dokunur ya da dokunmaz, önemli olan annenin o an kardeşine gösterdiği yakınlığın aynısını ona da gösterdiğini anlamasına fırsat yaratmaktır.

Annesini kaybetme korkusu yaşayan çocuğa kaybetmeyeceğinin somut biçimde aktarılması bu ve benzer davranışlarla yapılabilir. “Korkma bana bir şey olmaz!” şeklinde dikte ederek değil. Her fırsatta annenin sağlıklı olduğu, asla hasta olmadığı, olmayacağı söz ve davranış aralarında uzun uzun değil, anekdotlarla vurgulanmalıdır.


  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
PEDOFİLLERDEN NASIL KORURUZ
ANNE - BABALAR DİKKAT !
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE
BAŞARIYI ARTIRAN SİSTEM
%90 KAYIT YAPTIRMAYACAK
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR...
BAKICI MI BÜYÜKANNE Mİ?
BİLİYORUZ AKLINIZ EVDE
ŞAKA YAPILDIĞINDA KÜSME
KENDİSİNE GÜLMEYİ ÖĞRETİN!
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NESLİM DOKSAT UYARIYOR
BABALAR VE KIZLARI
BABA,İLİŞKİLERDE KİLİT ROL
ÇOCUĞUNUZ VE SUDA GÜVENLİK
MİNİKLERİN SUYLA TECRÜBESİ
UZMAN ÖNERİLERİ
KONUŞMA BOZUKLUĞUNA DİKKAT
4 YAŞ DÖNÜM NOKTASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇİZDİKLERİ OYUNCAK OLSA...
ANAOKULU DÖNEMİ ÇOCUK...
KENDİNE GÜVEN OYUNLARI
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :