Okunma Sayısı: 11397
CANLI YORUMLAR

KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK

Dokunmasına izin verin

Hamilelikte, anne vücudundaki değişimlerden dolayı çocuğun kaygı duymasına izin vermemelidir. Sıklıkla çok sağlıklı ve mutlu olduğunu dile getirmelidir. Ancak bunu çocuğa doğrudan öğüt verir tarzda değil, dolaylı yollarla ifade etmelidir. Annenin karnı dikkat çekecek biçimde büyüdüğünde bir kardeşinin olacağı artık anlatılabilir.

Kardeşin geliyor olduğunu anlatmanın yolu annenin karnında bir bebek olduğu değil, bebek kardeşi olan arkadaşlarından örnekler vererek somutlaştırmaktır. Ondan gelecek soruları dinlemeye yapılacak açıklamalardan daha çok zaman ayırmalıdır. Verilecek yanıtlar soyut açıklamaları gerektirdiğinde ya da açıklanamayacak boyuta kaydığında, konu değiştirilerek annenin çok sağlıklı, babanın çok güçlü ve evimizin çok sağlam olduğu konuları tekrarlanmalıdır.

Ne yapmalı?

1- Annenin karnındaki bebekten söz etme (7 yaş altı çocuklara)
2- Hamilelik ile ilgili olsun, olmasın sağlık sorunlarını gizle
3- Doğum ile ilgili kaygılarını gizle
4- Doğum ve hemen sonrasında annenin “ben iyiyim” rolünü dahi yapamayacağı sıkıntılı haline çocuğun şahit olmasına fırsat verme

Kardeşin kabulünü kolaylaştırmak

1- Kardeşe dokunmasına izin ver
2- Kardeşe dokunduğun her an ona da dokun
3- Kardeşler ve anne aynı odada uyusun (özellikle anne çalışıyor ise)
4- Diğerinin duyamayacağı farklı ortamlarda mutlaka yanındakine “en çok onu sevdiğini” söyle
5- Çocuk okulda iken anneye bebeğe ve evlerine herhangi bir zarar gelmeyeceği konusunda dolaylı olarak yani mizansenlerle ikna et

Kardeş doğduktan sonra...

Doğduktan sonra kardeşine dokunup (bıngıldak dahil) her noktasına temas etmesine izin verilmelidir. En iyi yaklaşım şartları sağlansa da, büyük çocuk annesine karşı taciz davranışlarına az ya da çok başvuracaktır. O nedenle, anne bebeği korumakla onu bu saldırıların hedefi haline getirir. Korumamakla bebeği saldırı menzilinden uzaklaştırmış olur.

Doğumdan sonra en az 6 ay süre ile büyük olan anneyi bebeğe dokunurken yani ona yakın fakat kendisinden uzak bir halde görmemelidir. Bunun da yolu, annenin
birine dokunurken diğerine dokunamayacak bir pozisyonda bile ise mutlaka “sen de yanıma gel” diyerek ona olan ilgisini dile getirmesidir. Örneğin, küçüğü emzirmek için kucağına aldığında diğerini de yanına çağırıp “lütfen şurama ya da burama dokun beni bırakma!” şeklinde mizansen yapmalıdır. Çocuk gelip dokunur ya da dokunmaz, önemli olan annenin o an kardeşine gösterdiği yakınlığın aynısını ona da gösterdiğini anlamasına fırsat yaratmaktır.

Annesini kaybetme korkusu yaşayan çocuğa kaybetmeyeceğinin somut biçimde aktarılması bu ve benzer davranışlarla yapılabilir. “Korkma bana bir şey olmaz!” şeklinde dikte ederek değil. Her fırsatta annenin sağlıklı olduğu, asla hasta olmadığı, olmayacağı söz ve davranış aralarında uzun uzun değil, anekdotlarla vurgulanmalıdır.


  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OKULA GİTMEK İSTEMEZSE!!!
VELİLER TEDİRGİN
ÇOCUĞUNUZUN RUHUNU KORUYUN
KRONİK HASTALIKLARA DİKKAT
ENERJİSİ SINIRSIZ AMA...
SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİLSE?
ÇOCUKTA BADEMCİK,GENİZ ETİ
MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ
 KONUŞMA GECİKMESİ
SEBEPLERİ VE SİZE DÜŞENLER
EYVAH ÇOCUĞUM AŞIK OLDU
HEMEN GARDINIZI ALMAYIN
ÖDEV YAPMAMAKTA DİRENİYORSA
SİZE DÜŞEN GÖREVLER NELER
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
YALNIZ BABALARA ÖĞÜTLER
BOŞANMIŞ BABALARA TEKNİKLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YORULMAK BİLMEYEN ÇOC...
"KARARLILIK ESASTIR"
OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YAŞLANMAK GÜZELDİR
KISA SAÇ MODELLERİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :