Okunma Sayısı: 8790
CANLI YORUMLAR

KARNE SENDROMUNA DİKKAT!

Aileler nasıl davranmalı

Okullar yaz tatiline girdi, öğrenciler karnelerini aldı. Başarılı olanlar mutlu iken, karnesinde zayıf notu olan öğrenciler ise sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Konu ile ilgili  Psikolog Ayşe Yanık Knudsen ise aileleri uyarıyor: ‘Çocuklarınızı zayıf notları için eleştirmeyin, kızmayın. Çözüm önerileri sunun, aksi takdirde çocuğunuzun psikolojisinin bozulmasına sebep olabilirsiniz!’

Kimi aileler karnesinde düşük notu olan çocuklarına çok katı davranarak, zayıf notlardan dolayı çeşitli cezalar verebiliyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, ailelerinin tepkisinden endişe duyan çocuklarda, eve gitmeme, okuldan karneyi almama ve karnede değişiklik yapmaya
çalışma, eve gittiğinde odadan çıkamama ve ailesiyle yüzleşmekten korkma gibi davranışların ortaya çıkabileceğini belirtiyor.


Ergenlik Çağındaki Öğrenciler İçin Dikkat

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, özellikle ergenlik çağında olan ortaokul ve lise öğrencileri için daha dikkatli tutum sergilenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Karnesinde düşük notu olan öğrenci zaten kendini kötü hissediyordur ve sizin üzerine gitmeniz çocuğun hiç istemediğiniz
davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bu durum çocuğun intiharıyla bile sonuçlanabilir.’ diyerek aileleri uyarıyor.

Düşük Not Çocuğun Başarısız Birey Olduğunu Göstermez

Ayşe Yanık Knudsen, eğitim sürecinin sadece karne gününden ibaret olmadığını belirterek, "Karnesinde zayıf olması çocuğunuzun her konuda başarısız bir birey olduğu anlamına gelmiyor. Ders çalışmamasının ya da notlarının düşük olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Veli olarak sizlerin de üzerinize düşen görevler olduğunu sakın unutmayın. Çocuğunuzun farklı ilgi alanları ve yetenekleri olabilir ve bunları keşfetmesi konusunda çocuğunuza yönlendirici bir tavır sergileyebilirsiniz." şeklinde açıklama yapıyor.

Günümüz eğitim sisteminde ebeveynlerin öğrencilerin notlarını internet üzerinden takip edebilme imkânına sahip olduğunu belirten Knudsen, ‘Anne ve babalar çocukların notlarını düzenli olarak kontrol ettiklerinde okuldaki gelişim süreçlerini gözlemleme fırsatı bulabiliyor. Ailelerin veli toplantılarına katılmaları ve çocuğun normal eğitim sürecinde de okuldaki öğretmenleriyle iletişim içerisinde olmaları gerekiyor. Öğrencinin başarısızlık nedenleri
tespit edip, bu durumu düzeltmek için birlikte çözüm yollan bulabilirler. Ancak burada unutulmaması gereken "Bugün dersin var mı? ya da ‘Ödevlerini bitirdin mi?" gibi soruların tam olarak sorumlu bir ebeveyn olmak için yeterli olmadığıdır.’ diyerek ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Aileler Nasıl Davranmalı? 

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen ailelere şu tavsiyelerde bulunuyor: 

- Karnesinde düşük not olan çocuğunuz için kıyaslama yapmaktan kaçının. Aksi takdirde bu durum özgüven eksikliğine, çocuğun arkadaşlarından uzaklaşmasına ve içine kapanmasına neden olabilir.

- Çocuğu aşırı ödüllendirmenin ve cezalandırmanın olumlu bir davranış olmadığını unutmayın.

- Sizin de bir zamanlar çocuk olduğunuzu ve aynı endişeleri sizinde yaşadığınızı unutmayın.

- Sömestr tatilinde çocuklarınızın dinlenmesine ve eğlenmesine imkan tanıyın.

- Bu durum sizi de oldukça üzüyor olabilir ancak anlayışlı bir şekilde çocuğunuzla konuşun, onu yüreklendirin ve destek olun. Her zaman onların yanında olduğumuzu belirtmemiz ve hissettirmemiz çocuğunuzun bu zorlu süreci atlatmasında yardımcı olacaktır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OKUL FOBİSİNE DİKKAT
TEMBEL ÇOCUKLAR DEĞİL
ALİ GİT AYŞE GEL TARİH OLDU
YENİ MÜFREDAT AÇIKLANDI
OKUL ÇAĞINDA SAĞLIKLI
NELER YAPMAK GEREKİYOR?
ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ TELEFON
AİLEYLE RAHAT İLETİŞİM
SEÇMELİ KOMİSYONU KURULDU
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞTİ Mİ?
BİREYSEL FARKLILIK ETKİLİ
ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI?
NELER YAPMALISINIZ
DERS ZİLİ ÇALIYOR
ÇOCUKLAR OKULDAN KORKMASIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLAR KARNELERİNİ ...
YGS SINAVI İÇİN 5 ÖNERİ
YAZ OKULU SEÇMENİN YOLLARI
BELLİ KURALLAR KOYUN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
OJENİZ NE RENK OLSUN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :