Okunma Sayısı: 8835
CANLI YORUMLAR

KATILMASINA KAYITSIZ KALIN!

Nöbeti ne tetikler?

Katılma nöbeti, çocukluk çağında, özellikle 1-4 yaş arası çocuklarda görülür. Anne babayı korkutan, ancak neyse ki göründüğü kadar korkunç olmayan nöbetlerdir.

Bir refleks harekettir ve bir davranış bozukluğu değildir.

  • Kalp hastalıkları ile ilgisi yoktur.
  • Kalıcı beyin hasarına neden olmaz.
  • Saraya çevirmez.
  • Akıl hastalığı yapmaz.
  • Çocuğun normal büyüme ve gelişmesini etkilemez.

Nöbet öncesinde çocuklar; örneğin istediği birşeyin kendine verilmemesi, istediğini yaptıramaması gibi bir olay sonucu yaşadığı kızgınlık, korku, canının yanması nöbeti tetikler. Çocuk ağlamaya başlar, ağlama sırasında aniden 20 sn kadar nefesini tutar, ardından morarır, katılır. Bir diğer türünde ise, rengi bembeyaz olur. Bilincini kaybeder, yaklaşık 30-60 sn içinde kendine gelir. İlk katılma nöbetinde, havale ile giden hastalıklardan ayırt etmek için çocuğun doktor tarafından görülmesi gereklidir. Demir eksikliği bu durumun görülme sıklığını arttıracağı için, tam kan sayımı kontrolü istenecektir. Çok sık tekrarlayan, ciddi nöbetler varsa, ilaç önerilebilir.

Çocuk bu işi sadece kendini kurtaracağını bildiği, güvendiği kişi yanında yapar. Bu anne, baba ya da anneanne olabilir ama asla sokaktaki bir yabancının yanında değil mutlaka güvendiği birinin yanında yapar. Bu da onun bilinçli bir şekilde yaptığının göstergesidir. Katılma nöbeti sırasında fazla ilgi göstermek, nöbetin tekrarlamasını teşvik eder. Bu nedenle; anne babanın çocuğun zarar görmeyecek bir pozisyonda olduğundan emin olduktan sonra, mümkün olduğunca kayıtsız kalması gereklidir

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ATATÜRK'E ÖZEL BÖLÜM
İÇERİK NETLEŞTİ.
AYNI FREKANSTA OLMAK
TARAF OLMANIN ÖNEMİ
ÇÜNKÜ ÇÖZÜM BU DEĞİL
SUÇLU OLAN PENİS DEĞİL
ERKEK NEDEN ERKEN BOŞALIR?
BAŞARI=GENÇLİK VE DİNAMİZM
ESTETİĞİN NEDENİ BU MU?
İŞLENMİŞ ETTEKİ TEHLİKE
YAĞ DEMEK RİSK DEMEK
KOKULU MALZEMELERE YASAK
BAKANLIK GENELGE YAYIMLADI
OKURKEN ZORLANIYOR MU?
ÇOCUKLARDA DİSLEKSİ
ADIM ADIM TIRNAK BAKIMI
ELLERDEKİ ZARAFET...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
bûya
Cevapla bûya
22.12.2011 10:18:49
bacaksızlar nasıl da adam kullanıyorlar yaaa:( bizdeki katılma aşamasında olmasa da ağlama krizi ile varlığını sürdürme ve inat döneminde... Allah yardımcımız olsun:)
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
HER GÜN 2 BARDAK SÜT
ÇOCUĞUNUZUN GÜVENLİĞİ İÇİN
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :