Okunma Sayısı: 8757
CANLI YORUMLAR

KATILMASINA KAYITSIZ KALIN!

Nöbeti ne tetikler?

Katılma nöbeti, çocukluk çağında, özellikle 1-4 yaş arası çocuklarda görülür. Anne babayı korkutan, ancak neyse ki göründüğü kadar korkunç olmayan nöbetlerdir.

Bir refleks harekettir ve bir davranış bozukluğu değildir.

  • Kalp hastalıkları ile ilgisi yoktur.
  • Kalıcı beyin hasarına neden olmaz.
  • Saraya çevirmez.
  • Akıl hastalığı yapmaz.
  • Çocuğun normal büyüme ve gelişmesini etkilemez.

Nöbet öncesinde çocuklar; örneğin istediği birşeyin kendine verilmemesi, istediğini yaptıramaması gibi bir olay sonucu yaşadığı kızgınlık, korku, canının yanması nöbeti tetikler. Çocuk ağlamaya başlar, ağlama sırasında aniden 20 sn kadar nefesini tutar, ardından morarır, katılır. Bir diğer türünde ise, rengi bembeyaz olur. Bilincini kaybeder, yaklaşık 30-60 sn içinde kendine gelir. İlk katılma nöbetinde, havale ile giden hastalıklardan ayırt etmek için çocuğun doktor tarafından görülmesi gereklidir. Demir eksikliği bu durumun görülme sıklığını arttıracağı için, tam kan sayımı kontrolü istenecektir. Çok sık tekrarlayan, ciddi nöbetler varsa, ilaç önerilebilir.

Çocuk bu işi sadece kendini kurtaracağını bildiği, güvendiği kişi yanında yapar. Bu anne, baba ya da anneanne olabilir ama asla sokaktaki bir yabancının yanında değil mutlaka güvendiği birinin yanında yapar. Bu da onun bilinçli bir şekilde yaptığının göstergesidir. Katılma nöbeti sırasında fazla ilgi göstermek, nöbetin tekrarlamasını teşvik eder. Bu nedenle; anne babanın çocuğun zarar görmeyecek bir pozisyonda olduğundan emin olduktan sonra, mümkün olduğunca kayıtsız kalması gereklidir

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
10 YILDA 10 BİN KADIN ÖLDÜ
KÜRTAJ YASAKLANIRSA...
CAN SIKINTISI MI, AÇLIK MI?
VÜCUDUMUZ NE DİYOR?
SİNYALLERİ TAKİP EDİN
SADECE ESTETİK SORUN DEĞİL
SEDEF HASTALIĞINDAKİ RİSK
ÇOCUK OBEZİTESİNE ÇÖZÜM
ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY
ÇOCUĞUNUZU ARAÇ TUTUYORSA
BAZI ÖNLEMLER ALABİLİRSİNİZ
LYS GİRİŞ VİZESİ İNTERNETTE
POSTAYLA GELMEYECEK...
ÇOCUĞUMUZ SINAVA GİRİYOR
ONU TANIYOR MUYUZ?
DAVETLİSİNİZ
ENGELSİZ SANAT DERNEĞİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
bûya
Cevapla bûya
22.12.2011 10:18:49
bacaksızlar nasıl da adam kullanıyorlar yaaa:( bizdeki katılma aşamasında olmasa da ağlama krizi ile varlığını sürdürme ve inat döneminde... Allah yardımcımız olsun:)
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
TATİLDE DİŞ SAĞLIĞI
HER ASTIM ATAĞI ÖNEMLİ
ÇOCUĞUNUZUN GİZLİ KATİLİ!
OYUN OBEZİTEYİ ENGELL...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
BAZILARI KASLI SEVER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :