Okunma Sayısı: 9767
CANLI YORUMLAR

KAYITLAR TAMAM

Çocuğunuz hangi okulda?

Milli Eğitim Bakanlığı 2012-2013 eğitim öğretim yılı için ülke genelindeki tüm resmî ilkokulların birinci sınıflarına öğrenci kayıtlarının tamamlandığını duyurdu. Bakanlığın web sitesinden yaptığı yazılı açıklama ile kayıtların; çocukların ulusal adres veri tabanındaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-kayıt sistemi ile yapıldığı bildirildi. 

Yapılan açıklamada, mecburi ilköğretim çağına giren 66 aylık çocuklar ile 60-66 aylık arası çocuklardan toplam 2.313.888 çocuğumuz ikametlerine en yakın ilkokula yerleştirildiği belirtildi.

Velilere, http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebilecekleri bilgisi verildi. Çocuğunuzun okulunu görmek için tıklayın.

"Zorunlu bağış yok"

Bu yerleştirmenin 66 ay ve üzeri çocuklar için kesin kayıt anlamına geldiğinin belirtildiği açıklamada, velilerin ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı parası adı altında zorunlu bir bağış yapmadan okullarımız açıldığında çocuğunu okula götürmesi yeterli olacağının altı çizildi.

Okula yerleştirilen öğrenci listelerinin okul yönetimi tarafından velilerin rahatça görebilecekleri yerler asılacağını, velilerin dilerse okulun web sitesinden ya da telefon yoluyla da bilgi alabileceği söylendi.

Doğum tarihleri 2007 Nisan-Eylül aylarında bulunan çocuklar da ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, bu yaş grubunadki çocuğunu okula göndermek isteyen ailelerin okula yazılı istekte bulunmaları gerektiğini belirtti.

"Raporla 1 yıl erteleme"

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocukların, kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirilebileceği veya kayıtları bir yıl ertelenebileceği belirtildi. 

Şehit ve gazi çocuklarına ayrıcalık

Açıklamada, özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri (şehit veya gazilik belgesi, rehberlik araştırma merkezinden alınacak rapor) halinde nakilleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başında istedikleri okullara yapılabileceği, bunlar dışındaki hiçbir kişiye veya gruba ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi. 

  • Yerleştirmeden sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikameti değişen vatandaşlarımızın çocuklarının birinci sınıfa kaydı, yeni adresiyle uyumlu okula sistem tarafından yapılacaktır. Ancak eski okula kesin kayıt yapılan çocukların adresi değiştikten sonraki yeni adresine uyumlu okula nakli, e-okulda nakiller açıldığında yapılacaktır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak adresi ve okulu değişen öğrencilerin tespiti halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılması sağlanacaktır.
  • Yurt dışından gelen, ikametgâhı belirlenip nüfus cüzdanı yeni düzenlenen çocuklarımızın kayıtlarının hiçbir okula çıkmaması durumunda, velilerimiz öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek yetkilileri bilgilendirecektir. İlgililer ise ilçe adres havuzundaki adresleri ilgili okullarla ilişkilendirecektir.
  • Resmî ilkokul ve ortaokullara ara sınıflardan öğrenci nakilleri Ağustos ayı içerisinde açılacak olup, özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına kayıt ve nakillerde adres kontrolü yapılmadığından e-okul işlemleri açıldığında okul yöneticileri tarafından süresi içinde kayıt ve nakiller yapılabilecektir.

 

 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUN ÖĞRENME YÖNTEMİ
BİRAZ PSİKOLOJİ ZAMANI...
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
KRİTİK SÜRE KAÇ GÜN
BOŞANMADA ÇOCUK KİMDE KALIR
ERKEN YAŞTA SPORA BAŞLAMAK
GERÇEKTEN BOYU UZATIYOR MU?
SÜNNET İÇİN İDEAL YAŞ
4-6 YAŞ ARASI KAÇININ
İYİ BİR BABA OLMANIN YOLU
BABA ÇOCUK İLİŞKİSİ!
YOKSA AİLEDE SORUN MU VAR?
BU,ÇOCUKTA NASIL ANLAŞILIR?
ERKEK ÇOCUKLARDA 4KAT FAZLA
ERKEN TANI ÖNEMLİ...
AİLELERE ÖNEMLİ UYARILAR
ÇOCUKLARA 13 YAŞ SINIRI...
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ KARNE KÖTÜ KARNE
ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ SORUN...
HASTALIK SEZONU AÇILDI
UYKUYA DİRENMESİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
HAMİLELERİN YENİ MODASI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :