Okunma Sayısı: 10112
CANLI YORUMLAR

KENDİNE GÜVEN VE ARKADAŞLIK ARASINDAKİ ILİŞKİ

Kimse kendine güvenerek doğmaz; çünkü güven, sevilerek, takdir edilerek ve saygı duyularak çiçek açar ve büyür

 

Kimseyi tanımadığınız kalabalık bir partiye katıldığınızı hayal edin. Diyelim ki sizden partiden ayrılmadan önce en az bir tane yeni arkadaşlık kurmanız isteniyor. Görece kendine güvenen bir insan olmadığınız müddetçe, böyle bir teklif en iyi ihtimalle bile sizi rahatsız edecektir. En kötü ihtimalle de oradan kaçıp gitmek isteyeceksinizdir.

 

Bu örnek bazen kendi küçük çocuklarımızdan beklediğimiz davranışlara o kadar benziyor ki. Çocuklarımızın çok küçük yaşlarda çekinmeden ve yargılamadan davranmaları, hiç şüphesiz bu gibi durumlardan daha az etkilenmelerine neden olur. Ancak eğer yaşıtlarına nasıl davranacakları konusunda hiçbir şey öğretilmemişse, bir oda dolusu yabancıyla baş başa kalmak, en az büyükler kadar onların da gözünü korkutur.

 

Diğer insanlara ulaşabilmenin ön koşulu, kendine değer vermekten geçer. Bu duygu, özellikle bebeklere ve küçük çocuklara anne babaları tarafından aşılanmalıdır. Kendi değerini biliyor olmak, kendimizi nasıl gördüğümüzle yakından ilgilidir.

 

Bu kişisel bakış, daha çok dışsal faktörler tarafından kazanılır. Anne babaları olarak çocuklarımızın hayatlarını garanti altına almak, onları bakıp büyütmek ve desteklemek bizim asli görevimizdir. Bunları yaparken uyguladığımız yöntemler, küçük yaşlarda edindikleri deneyimler, çevre, aile, öğretmenler, toplum ve arkadaşlar kendilerini nasıl göreceklerini belirler. Bebek ya da çocuk kendinden emin ve güvende hissettiği sürece, diğerlerinin değerini takdir etmeye başlayabilir. İşte bu yüzden arkadaşlık ve güven el ele giden iki kavramdır.

 

Kimse kendine güvenerek doğmaz; çünkü güven, sevilerek, takdir edilerek ve saygı duyularak çiçek açar ve büyür.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK
UZMAN DR. DOKSAT ANLATIYOR
ÖĞRETME YÖNTEMLERİ
NELERDİR? NASILDIR?
PARADAN NE ANLAR DEMEYİN
KENDİNE GÜVENİ ARTTIRIYOR
ÇOCUĞUNUZ MUTSUZSA
SEBEBİ SİZ OLABİLİRSİNİZ
HORMONUMLA OYNAMA ANNE
AŞIRIYA KAÇMAYIN...
HAYAL GÜCÜNÜ KULLANSIN
FARKLI ROLLERE ETKİSİ!!!
OYUNCAĞIN CİNSİYETİ OLUR MU
AİLELER ENDİŞELENMELİ Mİ?
BÜYÜDÜN, BEZİ BIRAKMALISIN
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ
2 YAŞ ÇOCUKLARDA ISIRMA ALIŞKANLIĞI
2 YAŞ ÇOCUKLARI NEDEN ISIRIR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ARTIK ONU TANIYAMIYORUM
ABLAYA TEŞEKKÜR ET LÜTFEN
ERKEKLERDE 3-6 YAŞA DİKKAT
ONUNLA OYUN OYNAYIN
EN İYİ YAZ KOKULARI
KISA SAÇ MODELLERİ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :