Okunma Sayısı: 8066
CANLI YORUMLAR

KONTROL FELAKETE DÖNÜŞMESİN

Ya cinsiyet kalıp yargıları

Toplumdaki cinsiyet kalıp yargılarını umursamayın!

İster oğlunuz olsun ister kızınız, çocuğunuzun cinsiyetiyle ilgili verdiğiniz tepkilerin yaratacağı etkilerin farkında olun. Aslında çok ince olan bu tepkileri kolayca gözden kaçırmak şaşırtıcıdır. Örneğin erkek çocukların oynadığı oyunlar genelde kaba ve sert olarak tarif edilir. Yetişkinlerin erkekleri ve kızları tarif ederken bu bakış açısıyla kullandıkları dil, anne babalarının onlardan nasıl davranmalarını beklediklerini dikkate alacakları için çocukların davranışlarını belirlemeye başlar. Çoğumuz farklı cinsiyetler için belli başlı terimler ve anlamlarla konuşmaya programlandığımızdan kimi zaman bunu düşünmeden yaparız, bu da verdiğimiz mesajlara dikkat etmemizin ne kadar önemli olduğunu gösterir. 

Toplumdaki cinsiyet kalıp yargılarının işe yaramadığını kolayca söyleyebiliriz. Ancak bu her zaman karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu yüzden tüm anne babaların çocuklarına söyledikleri sözlere dikkat etmeleri için ısrarcı olmak gerekir. Aslında dikkat edilmesi ve sorulması gereken şu: Sizin için doğru ama onun için doğru olmayan bir davranış tarzını ona dikte ediyor musunuz?

Çocuklar, oyun oynamanın ve karakterlerini dışarıya yansıtmanın bir yolunu doğal bir biçimde bulacaklardır. Bütün bunlar olurken her çocuğun gelişmek için ihtiyaç duyduğu esas şeyse destektir. Eğer çocuğunuza karşı beklentileriniz konusunda zorlayıcı bir tutum izlerseniz, çocuğunuz, kendi gelişimi önüne sınırlar koyacaktır.

Bu gerçekliği göremiyorsanız, sadece geçmişte kendi çocukluk çağlarınızda kendi anne babalarınızın ya da yakın aile üyelerinin sizi cinsiyet terimleriyle nasıl tarif ettiklerini bir düşünün. Küçükken insanların, ‘Hiç de kıza/erkeğe benzemiyor, değil mi?’ gibi şeyler söyleyerek, davranışlarınız hakkında yorum yaptıklarında neler hissettiğinizi çoğunuz hatırlayacaktır. 

Anne babaların beklentisi ne olabilir?

Bütün bunları anlattıktan sonra gelin anne babaların çocuklarından gerçekçi bir biçimde ne gibi şeyler beklemek zorunda olduklarını netleştirelim. Anne babalar çocuklarını kontrol altında tutabildiklerini bilmek isterler. Zaten belli bir ölçüye kadar bu kontrol sağlanmak zorundadır. Ancak, kontrol kavramının kendisi felakete de davetiye çıkarabilir. Kontrol, ‘ilgi göstermekle’ dengelenmelidir.  İlgi göstermekten kastettiğim şeyse sevgi, şefkat, sıcaklık ve samimiyet gibi davranış tarzlarını bir arada sergileyebilmektir. Bu dengeyi kuramadığınız takdirde, çocuklarınızın her türlü iyiliğini düşünen anne babalar olarak gösterdiğiniz çabaların karşılığını çok az alabilirsiniz. Bu durumda çocuğunuz kendisini ne kadar kötü hissedeceğinden bahsetmek istemiyoruz bile…

Çocuğunuz gelişip büyüdükçe sorunları konuşarak çözebilme becerisi de gelişecektir. Anne baba olarak yaşadığı bu değişime ona yardım ederek destek olun. Böylece gelişen bağımsızlığını gösterebilmesi kolaylaşacaktır. Ayrıca onunla kurduğunuz ilişkide, dengeli bir kontrol sağlamayı ihmal etmeden bağımsızlığına da saygı göstermeniz gerekir. Bütün bunları sağlamak pek de zor değil aslında. Çocuğunuzu dinler ve ona olası anlaşmazlık konularını birlikte düşünmenin ve belirlemenin, problemleri çözmek konusunda iyi bir yöntem olduğunu gösterirseniz, işiniz biraz kolaylaşabilir.

Anne baba olarak çocuğunuzda aşağıdaki davranışları beklemeniz gayet makuldur:

1        Size bağlılık göstermesini

2        Açıklamalarınızı dinleyip uygulamasını

3        Üzgün olduğunda bunu size göstermesini

4        Hayal kırıklıklarını değişik yollarla ifade etmesini

 

Bütün bunları sağlamak için çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız gerekir.

 

Devamı gelecek...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BOŞANMIŞ AİLEDE ÇOCUK
YAKLAŞIM NASIL OLMALI
ÇOCUĞUNUZ MUTSUZSA
SEBEBİ SİZ OLABİLİRSİNİZ
ÇOCUKLARDA ÖZSAYGIYI ÖLÇMEK
ÖZGÜR BİREY OLACAKSA...
HAYAL GÜCÜNÜ KULLANSIN
FARKLI ROLLERE ETKİSİ!!!
ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMİ
SIK SIK UYANIYOR MU?
OYUNUN GÜCÜ
ÇOCUĞUNUZLA OYUN OYNAYIN.
ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK
UZMAN DR. DOKSAT ANLATIYOR
ARKADAŞLIK
FARKLI YAŞLARDA NE DEMEKTİR
HER 100 ÇOCUKTAN 2'SİNDE
ÖĞRETME YÖNTEMLERİ
NELERDİR? NASILDIR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"YEME TIRNAKLARINI" D...
40 KERE SÖYLEYİNCE OLUYOR
ÇOCUKLAR ÖDÜLLERİ SEV...
SÜNNET 2-6 YAŞTA OLURSA...
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
KISA SAÇ MODELLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :