Okunma Sayısı: 11404
CANLI YORUMLAR

LAZERLE SÜNNET ALDATMACASI

Sakın inanmayın!!!

Yazı ortaladık. Okullar kapanalı da oldukça uzun zaman oldu. Malum olduğu üzere yaz mevsimi demek, erkek çocukları için sünnet demek. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge, okulların kapanması ardından başlayan sünnet mevsimi ile ilgili uyarılarda bulundu. Doç.Dr. Öge, ’lazerle sünnet’in aldatmaca olduğunu söyledi.

Dini ya da tıbbi nedenlerle dünyada en sık uygulanan cerrahi işlem olan, yıllarca ’Ustura ustası’ berberlerin ikinci işi haline gelen sünnet artık hastanelerde, uzmanlar tarafından yapılır hale geldi. Ancak bu kez de gündeme cerrahi yöntemlere alternatif olarak ’lazerle sünnet’ kavramı girdi. İzmir Kent Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge, sünnetin uzman kişilerce doğru yöntemlerle yapılması gerektiğine dikkat çekti. İdeal sünnet konusunda bilgi verip uyarılarda bulunan Doç. Dr. Öge şunları söyledi:

"Asırlardır uygulanmakta olan ve basit bir işlem olarak görülen sünnet aslında bir erkek çocuğun psikolojisi ve beden sağlığı üzerine ciddi hasarlar verebilir. Çocuğun olumsuz etkilendiği durumlarda ailenin de etkileneceği kesindir. Okulların kapanmasıyla birlikte aileler uygun yaşa gelmiş oğullarını sünnet ettirme çabasında. Anne babalar ilk mürüvvetleri olarak gördükleri sünneti bir tören gibi yaşamak, kutlamak istiyorlar. Güçlerine göre de bunları yapıyorlar. Ancak, bunlardan önemlisi sünnetin çocuk kaç yaşındayken, nerede, kimin tarafından yapılacağı olmalı. Sünnet için ideal yaş doğumu izleyen ilk hafta (yeni doğan sünneti) ya da 7 yaş civarıdır. Özellikle 2-4 yaş civarında uygulanan sünnet çocukta psikolojik travma yaratabileceğinden önermiyoruz. Ancak sünnet bir sağlık problemi için uygulanacaksa bu bir zorunluluktur ve yaşın önemi yoktur. Aileler sünneti öncelikle bir cerrahi işlem olarak kabul etmelidirler. Her cerrahi işlem gibi sünnet de ameliyathane şartlarını sağlayan sağlık kuruluşlarında ve bir uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Bilgisiz ve yetkisiz ellerde sünnet telafisi mümkün olmayan hasarlar yaratabilir."

"ANESTEZİ ALTINDA YAPILMALI"

Doç.Dr. Ömer Öge, anestezi altında uygulanan sünnetin ideal sünnet olduğunu söyledi. Bölgesel uyuşturma altında yapılan sünnette çocuğun acı hissetmese bile korku ve heyecan nedeniyle psikolojik olarak ciddi travmaya maruz kalacağını kaydeden Doç.Dr, Öge, "Birçok erişkin sünnet olduğunda duyduğu acıyı hatırlamamasına karşın yaşadığı korku ve heyecan hafızalarında net bir şekilde durmaktadır" dedi. Sünnet için uygulananın yüzeysel anestezi olduğunu, bunun güvenli anestezi şekli olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Öge, şöyle devam etti:

"Anestezi öncesinde verilen bir ilaç yardımıyla çocuk rahatlatılır ve sünnet stresinden uzaklaşır. Bu ilacın yarattığı kısa süreli hafıza kaybı sayesinde çocuk sünnet öncesi ve sonrasındaki stresli dönemi de hatırlamayacaktır. Sünnet öncesinde çocuğun muayenesi yapılmalı ve özellikle kanama bozukluğu açısından da gerekliyse test yapılmalıdır. Böyle bir hastalığın atlanması durumunda çok kötü ve ciddi sonuçlar doğabilir. Birçok hemofili hastasının tanısı sünneti takip eden durdurulamayan kanamalar sonrasında konmaktadır."

Doç.Dr. Ömer Öge, tıpta pek çok alanda kullanılan lazerin sünnet operasyonlarına girdiğine dikkat çekerek, anne ve babaları şöyle uyardı:

"Lazer ile sünnet’ diye bir şey yoktur. Bu şekilde pazarlanan sünnet esasında elektrikli bir havya ile sünnet derisinin yakılarak çıkarılmasıdır ki bu teknik ile istenmeyen kötü sonuçlar oluşabilir. Burada amaç lazer kelimesinin cazibesini kullanarak ebeveynleri cezbetmektir. Bu konuda ebeveynlere düşen en büyük görev çocuklarının sünnetinin ideal bir şekilde yapılması için çaba göstermektir. Böylelikle bu konuda kendileri adına karar verilen çocukları, istenmeyen ve tehlikeli komplikasyonlardan korumak mümkün olacaktır."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KARIN AĞRISINI ÖNEMSEYİN
AĞRI KESİCİ VERMEYİN
GÖZE KÖK HÜCRE NAKLİ
DAHA İYİ GÖRME UMUDU...
EGZAMA TETİKLEYİCİLER
TEDAVİYİ ETKİLİYOR
ABUR CUBURUN SAĞLIKLISI VAR
YAZIN CAN DOSTLARI
HIÇKIRIK NEYİN HABERCİSİ?
HASTALIK İŞARETİ OLABİLİR
RÜYALARINIZDAN KORKMAYIN
KAYGILARINIZI GİDERİN!!!
DAHA CANLI BİR TEN İÇİN
BOL BOL SEBZE VE MEYVE
AĞZINI KONTROL EDİN
NELER YAPILABİLİR?
ACIMA,YANMA, BATMA
DİKKAT! KÖR OLABİLİRSİNİZ
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK
"BEN ZATEN İKTİDARSIZIM"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUM KONTROLÜNDE DEVRİM
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
EŞİNİZ BU SORUNU YAŞIYORSA
ERKEKLERİN KABUSU: AN...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :