Okunma Sayısı: 10959
CANLI YORUMLAR

LAZERLE SÜNNET ALDATMACASI

Sakın inanmayın!!!

Yazı ortaladık. Okullar kapanalı da oldukça uzun zaman oldu. Malum olduğu üzere yaz mevsimi demek, erkek çocukları için sünnet demek. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge, okulların kapanması ardından başlayan sünnet mevsimi ile ilgili uyarılarda bulundu. Doç.Dr. Öge, ’lazerle sünnet’in aldatmaca olduğunu söyledi.

Dini ya da tıbbi nedenlerle dünyada en sık uygulanan cerrahi işlem olan, yıllarca ’Ustura ustası’ berberlerin ikinci işi haline gelen sünnet artık hastanelerde, uzmanlar tarafından yapılır hale geldi. Ancak bu kez de gündeme cerrahi yöntemlere alternatif olarak ’lazerle sünnet’ kavramı girdi. İzmir Kent Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge, sünnetin uzman kişilerce doğru yöntemlerle yapılması gerektiğine dikkat çekti. İdeal sünnet konusunda bilgi verip uyarılarda bulunan Doç. Dr. Öge şunları söyledi:

"Asırlardır uygulanmakta olan ve basit bir işlem olarak görülen sünnet aslında bir erkek çocuğun psikolojisi ve beden sağlığı üzerine ciddi hasarlar verebilir. Çocuğun olumsuz etkilendiği durumlarda ailenin de etkileneceği kesindir. Okulların kapanmasıyla birlikte aileler uygun yaşa gelmiş oğullarını sünnet ettirme çabasında. Anne babalar ilk mürüvvetleri olarak gördükleri sünneti bir tören gibi yaşamak, kutlamak istiyorlar. Güçlerine göre de bunları yapıyorlar. Ancak, bunlardan önemlisi sünnetin çocuk kaç yaşındayken, nerede, kimin tarafından yapılacağı olmalı. Sünnet için ideal yaş doğumu izleyen ilk hafta (yeni doğan sünneti) ya da 7 yaş civarıdır. Özellikle 2-4 yaş civarında uygulanan sünnet çocukta psikolojik travma yaratabileceğinden önermiyoruz. Ancak sünnet bir sağlık problemi için uygulanacaksa bu bir zorunluluktur ve yaşın önemi yoktur. Aileler sünneti öncelikle bir cerrahi işlem olarak kabul etmelidirler. Her cerrahi işlem gibi sünnet de ameliyathane şartlarını sağlayan sağlık kuruluşlarında ve bir uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Bilgisiz ve yetkisiz ellerde sünnet telafisi mümkün olmayan hasarlar yaratabilir."

"ANESTEZİ ALTINDA YAPILMALI"

Doç.Dr. Ömer Öge, anestezi altında uygulanan sünnetin ideal sünnet olduğunu söyledi. Bölgesel uyuşturma altında yapılan sünnette çocuğun acı hissetmese bile korku ve heyecan nedeniyle psikolojik olarak ciddi travmaya maruz kalacağını kaydeden Doç.Dr, Öge, "Birçok erişkin sünnet olduğunda duyduğu acıyı hatırlamamasına karşın yaşadığı korku ve heyecan hafızalarında net bir şekilde durmaktadır" dedi. Sünnet için uygulananın yüzeysel anestezi olduğunu, bunun güvenli anestezi şekli olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Öge, şöyle devam etti:

"Anestezi öncesinde verilen bir ilaç yardımıyla çocuk rahatlatılır ve sünnet stresinden uzaklaşır. Bu ilacın yarattığı kısa süreli hafıza kaybı sayesinde çocuk sünnet öncesi ve sonrasındaki stresli dönemi de hatırlamayacaktır. Sünnet öncesinde çocuğun muayenesi yapılmalı ve özellikle kanama bozukluğu açısından da gerekliyse test yapılmalıdır. Böyle bir hastalığın atlanması durumunda çok kötü ve ciddi sonuçlar doğabilir. Birçok hemofili hastasının tanısı sünneti takip eden durdurulamayan kanamalar sonrasında konmaktadır."

Doç.Dr. Ömer Öge, tıpta pek çok alanda kullanılan lazerin sünnet operasyonlarına girdiğine dikkat çekerek, anne ve babaları şöyle uyardı:

"Lazer ile sünnet’ diye bir şey yoktur. Bu şekilde pazarlanan sünnet esasında elektrikli bir havya ile sünnet derisinin yakılarak çıkarılmasıdır ki bu teknik ile istenmeyen kötü sonuçlar oluşabilir. Burada amaç lazer kelimesinin cazibesini kullanarak ebeveynleri cezbetmektir. Bu konuda ebeveynlere düşen en büyük görev çocuklarının sünnetinin ideal bir şekilde yapılması için çaba göstermektir. Böylelikle bu konuda kendileri adına karar verilen çocukları, istenmeyen ve tehlikeli komplikasyonlardan korumak mümkün olacaktır."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KİMLER PATİK ATAĞA YATKIN?
PANİK ATAK BELİRTİLERİ
10:00-16:00 ARASI DİKKAT!
ÇOK SÖYLENİR, AMA DOĞRUDUR
KABIZLIK KABUSUNUZ OLMASIN
ÖNLEMİNİZİ ALIN
BEBEKTE FİZYOLOJİK SARILIK
PROF. DR. H. MOCAN ANLATTI
ADIM ADIM YAZ DETOKSU
VE SELÜLİTLE BAŞ ETMEK...
AYRILIK SONRASI....
SAÇI DEĞİŞTİRMEK YETMEZ
BUNLAR İÇİN PARA ÖDEMEYİN
İLAVE ÜCRET ALAMAYACAKLAR
BUGÜN DÜNYA KALP GÜNÜ
VE BİLMENİZ GEREKEN 6GERÇEK
BAŞARI=GENÇLİK VE DİNAMİZM
ESTETİĞİN NEDENİ BU MU?
KADIN BU KADAR MI GÜNAHKÂR?
EMBRİYO SPEKÜLASYONU...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
PROSTATINIZ VARSA
VÜCUDU YERİNE KALBİ BÜYÜDÜ
ERKEKLERİN KABUSU: AN...
EREKSİYON SORUNSA...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :