Okunma Sayısı: 15205
CANLI YORUMLAR

LEKELERE MAKYAJ HİLESİ

Dermatoloji uzmanı öneriyor

Kadınların güzelliğini gölgeleyen cilt lekelerini silmede; dermatoloji doktorunun önerdiği medikal tedavinin yanı sıra makyaj hilelerinden de yararlanabilirsiniz. Yeşil renkte kapatıcı kalemle yüzünüzdeki kızarık bölgeleri, mor kalemle sarı lekeleri, pembe kalemle de doğum lekelerini gizleyebilirsiniz. Tabii fondöteni eklemeyi unutmadan!

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı Dr. Can Cengiz ; kadınların güzelliğini gölgeleyen cilt lekeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

 • Dermatoloji bölümüne muayeneye gelen hastaların üçte biri, cildinde hiperpigmentasyon (cildin belirli kısmının diğer bölgeden daha koyu olması) şikayetiyle gelir. Görünüş olarak rahatsız edici ve inatçı nitelikte olan bu lekeler, hastaların hayatını olumsuz etkiler. Ancak derinin biyolojisi ve hiperpigmentasyon nedenleri bilindiğinde neredeyse herkesi mutlu etmek mümkün olmaktadır.
 • Leke, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir sorundur. Öncelikle söylenmesi gereken, deriye rengini veren melaninin miktarı, kalitesi ve dağılımıdır. Deriye rengini veren melanin; derinin basal tabakasında bulunan melanosit hücrelerin içinde bulunan melanosomlar (pigment üretici makineler) tarafından üretilir. 

LEKE İÇİN NEDEN ÇOK!

 • Cilt lekelerine neden olan melanin hücrelerinin fazla çalışması sorununa birçok faktör zemin hazırlayabilir. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, yanlış kozmetikler, genetik nedenler, yoğun güneşe maruz kalınması, hormonlar, bazı enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olabilecek başlıca sebeplerdir.
 • Dermatoloğa en sık gelen lekelenmeler şunlardır: 1- Melazma  (gebelik lekesi), 2-Solar lentigo (güneş lekesi), 3- Postinflamatuar hiperpigmentasyon, 4- Göz altı koyuluk (morluk).

LEKELERİ MAKYAJLA KAPATMA TÜYOLARI!

 • Cilt lekelerinde; tıbbi tedavilere ve piyasadaki bulunan ürünlere geçmeden önce,  tedavilerden sonuç alınana kadar homojen ve pürüzsüz bir cilt görünüm isteyenler bazı makyaj hilelerine başvurabilir! Lekeleri makyajla kapatmak için bir sonraki kozmetik alışverişinizde şu öneriler size faydalı olabilir:
 • Yeşil renkte kapatıcı kalemler: Yüzünüzdeki kızarık bölgeleri daha az belirgin hale getiren renktir.
 • Mor, eflatun (ve tonları ) renkte kapatıcılar: Mor ve tonları, yüzdeki sarı renkte lekelenmeleri kapatır.
 • Beyaz, sarı ve tonları ile pembe ve tonları kapatıcılar: Melazma ve kahverengi lekelenmeleri kapatmak için kullanılır.

FONDÖTENİ UNUTMAYIN!

 • İlk önce yukarda belirlenen kapatıcı (concealer) uygulandıktan sonra, bunun üzerine normal renginize uygun kapatıcıyı (fondöten veya pudranız) kullanmalısınız.
 • Dermatoloğunuz tarafından verilen medikal tedavi, en önemli ve zorunlu yöntemlerdir. Ancak bu tedaviyle birlikte cilt bakımınızda kullanacağınız bu tip ürünler, özellikle lekeye meyilli ciltler için kurtarıcı olacaktır!

DOĞUM LEKELERİNİ ÖZEL KARIŞIMLA SİLİN

 • Melazma yani gebelik lekesi; yüz bölgesinde genellikle üst dudak, burun üstü, yanaklar, alında ve daha nadir olmak üzere boyunda değişik kahverengi tonlarda lekelenmelerdir. Melazmaya oluşumunda ve de artışında birden çok sebebin rol oynadığı düşünülmektedir:
 • Doğum veya gebelik lekesi olarak adlandırılan melazma, doğum kontrol ilaçları kullanıldığında da ortaya çıkmakta, bu da bize östrojen ile bağlantısını göstermektedir. Menopoz sonrası renginde hafifleme olabiliyor.
 • Güneşin UV ışınları, bu lekenin oluşmasının başlıca sebebidir ve şiddetlenmesin de tek sebebi UV ışınıdır. Epilepside kullanılan ilaçlar ve hormon salgılanmasına neden olduğu için stres de var olan melazmayı artırabilir.

WOOD IŞIĞINDA BAKIN!

 • Melazma lekesinin derecesi, dermatolog tarafından yapılan Wood ışığı muayenesinde anlaşılır ve ne kadar açılacağı bu muayenede belirlenir.
 • Melazmanın tedavisinde; günlük bakımın yanı sıra dermatolog size özel tıbbi ilaç ve/veya  karışım ve durumunuza bağlı olarak peeling (glycolic,salisilik asit,TCA veya kombine) önerebilir. Bununla beraber eğer uygun görürse lazer de önerebilir.

GÜNEŞ LEKELERİNİZ VARSA BENLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN!

 • Güneş lekeleri; genellikle 1 cm çapında yuvarlak kahverengi lekeler olarak hem yüzde hem el sırtında görülür. Tek oluşma sebebi güneştir! Genellikle 50 yaş ve üzeri beliren bu lekeler; yanlış adıyla bilinen ‘yaşlılık lekeleri’ değildir. Güneşten korunmuş bir ciltte bu lekeler hiçbir yaşta oluşmaz!
 • Solar lentigolar daha fazla epidermal olduklarından, tedavide mikrodermabrazyon, cryotherapy (dondurma işlemi) ve uygun lazer türü kullanılabilir.
 • Solar lentigonun tek sebebi güneş olduğundan, bu tür lekesi olan tüm hastaların mutlaka ben muayenesi yapılması gerekir. Bu muayene, diğer sadece güneşe bağlı deri kanserlerinin erken teşhis ve tedavisi için önemlidir.

CİLT LEKENİZİN NEDENİ AĞDALAR OLABİLİR!

 • Cilt lekelerinden Postinflamatuar Pigmentasyon (PİH); deride bir böcek ısırığı, bir kesi, egzama, alerji, kıl dönmesi ve ağda sonrası gibi derinin iyileşirken bıraktığı kahverengi leke olarak kalan izdir.
 • Burada en önemli tedavi; bu tür lekelenmelerin oluşmasını engellemektir. Örneğin; ağda (özellikle sir ağda), uygun olmayan cilt bakımları, kullanılan yanlış cilt ürünleri vs. sizde bu tür istenmeyen lekeler yapıyorsa, bunları yapmamak en uygun koruyucu önlem olur.
 • Tedavide dermatatoloji doktoru hydroquinıne, retinoid,azeleic acid vs. önerebilir. Tüm lekelenmeler için geçerli güneş koruyucularını da hayatınızdan hiç eksik etmemeniz gerekmektedir.

GÖZ  ALTLARINA K VİTAMİNLİ KREM

 • Göz altında beliren lekelenmelerin (koyuluk ve morluk) genellikle iki tipi vardır. Birincisi genetik sayılır ve göz altındaki kan dolaşımın daha yavaş olmasına bağlıdır. Bu genetik yatkınlık daha sık Latin Amerikalı ve Akdeniz ülkelerinde bulunur. Yavaş kan dolaşımı, göz derisinin hemosiderin (demir  taşıyan bir pigment) birikimine sebep  olur.
 • Diğer bir neden de daha koyu cilt tiplerinin özellikle göz altlarında daha çok melanin oluşturmalarıdır. Uykusuzluk önemli bir nedendir; ödem yarattığı ve dolaşımı daha da azalttığı için göz altı lekelerini arttırır.

ESMERLER SÜNGER GİBİ!

 • Göz altı lekelerinden korunmada en önemli silah; güneş koruyuculardır! Yaz ve kış kullanılmalıdır. Göz altı lekeleri, en zor tedavi olabilecek lekelenmelerdendir. Artmaması için güneş koruyucu ve gözlük en önemli etkendir.
 •  ‘Koyu tenliyim güneşten korunmama gerek yok’ inanışı büyük bir yanılgıdır! Tam tersine; daha koyu tenliler güneşi sünger gibi çekerek, zaten koyu olan deri bölgelerini koruma amacıyla daha da koyulaştırır.

Piyasada mevcut K-vitaminli kremlere dermatoloğunuz uygun görürse retinol eklenebilir. Bu lekelenmelerde, aşırı peeling ve lazer tedavilerinin fazla yeri yoktur.

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KIRIŞIKLIKLAR KORKUTMASIN
İYİLEŞME İÇİN ÖNERİLER
AİLE HEKİMLİĞİ BİLİNMİYOR
SAĞLIK, İLAÇ YAZDIRMAK MI?
ÇOCUKLARDA EGZERSİZ
OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR
SESSİZ VE KOKUSUZ MUTFAKLAR
ELEGANCE BLUE DAVLUMBAZLA
BİR MİLYAR AYAKLANIYOR
KADINA ŞİDDETE KARŞI...
SIRADA ERKEKLER VAR
DOĞUM KONTROLÜNDE YENİLİK
SİHİR'Lİ İTALYAN ŞIKLIĞI
2012'DE OFİSLERDE!
YENİ YILDA YENİ HEDEFLER
MUTLU BİR AİLE İÇİN
DOĞUM SONRASI ANNE ESTETİĞİ
İDEAL SÜRE NE OLMALI?
BANYONUZDA BAMBU ŞIKLIĞI
ÖZNELLİK ARAYANLARA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SU VE SABUNA DİKKAT
CİLDİNİZ BOZULDUYSA
EVDE SPA KEYFİ
KARMA CİLT BAKIMI
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
KOLTUK ALTI BOTOKSU
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :