Okunma Sayısı: 6897
CANLI YORUMLAR

LİTERATÜRE GEÇEN AMELİYAT

Almanya'yı geçtik

SBÜ Şişli Hamidiye Etfal EAH’nde En Büyük Aortakaval Fistüllü Aort     Anevrizması Ameliyatı

 

Aort Damarı Anevrizması ( Balonlaşma )

 

Aort damarı kalpten çıkan ve tüm vücudu besleyen ana atar damardır.  Aort damarı normalde karın içerisinde 2.5 cm civarında çapa sahiptir. Hipertansiyon, kalıtsal bir takım hastalıklar gibi çeşitli nedenlerle aort damar çapının normalin 2 katına çıkması durumunda aort damarı anevrizması (balonlaşma) oluşur. Bu durum tehlikeli bir hastalık olup her an aort damarının patlama ihtimali vardır. Tedavi edilmeyen olgularda beraberinde ölüm riski son derece yüksektir. Dünyanın en zeki insanlarından biri olarak kabul edilen ünlü fizikçi Albert Einstein da aort damarı anevrizması yırtılması sonucu ölmüştür. Aort anevrizma çapı 5.5 cm olduğunda hastaya mutlaka tedavi girişimi yapılmalıdır. Bu girişim açık cerrahi yöntem ya da kapalı stent greft (EVAR) yöntemi ile ülkemizde tecrübeli ve saygın hastanelerde kalp damar cerrahları tarafından başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Venakava sistemi ise kalple bağlantılı en büyük toplar damar sistemi olup bütün vücudun kanını toplayarak kalbe iletir. Normalde aort sistemi ve venakava sistemi arasında bir bağlantı yoktur. Bağlantı olan durumlarda aortakaval fistül gelişiminden bahsedilir. Bu karın içinde saatli bomba olarak adlandırılan aort anevrizmasının direkt olarak karın boşluğuna değil de ana toplar damara yırtılmasıdır ve bu olay nadir görülen ve çok ölümcül bir durumdur. Aortakaval fistüllü dev aort anevrizması olan hastalarda ölüm oranları %90'a ulaşmaktadır.

 

Literatüre Geçti “En Büyük Aortakaval Fistüllü Aort Anevrizması Ameliyatı”

 

Geçen hafta Türkiye'nin yetiştirdiği değerli sanatçılardan, Ankara Opera ve Bale Orkestrasında 37 yıldır tuba sanatçısı olarak görev yapan 63 yaşındaki İhsan Özkaya fenalaşarak aortokaval fistüllü aort anevrizması ön tanısı ile SBÜ Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı ve acilen ameliyat edilmek üzere kalp damar cerrahisi ameliyathanesine transfer edildi. Son derece ölümcül ve zor bir ameliyat olan, aortokaval fistül bağlantılı 13 cm büyüklüğünde aort anevrizması ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Guinness Dünya Rekorunu Kırmaya Aday “Almanya’yı Geçtik”

 

Bu ameliyat literatür taramalarına göre bildirilmiş ve bugüne kadar dünyada başarılı bir şekilde yapılmış en büyük aortakaval fistüllü aort anevrizması ameliyatı olup bu konuda mevcut dünya Guinness rekoru olan ve 2009 yılında Almanya'da başarılı şekilde yapılan 11.7 cm'lik aort ameliyatını gölgede bırakarak Guinness dünya rekorunu kırmaya aday bir vaka olmuştur ve resmi başvuru yapılmıştır. Yine bu ameliyat bu büyüklükte aortokaval fistüllü aort damar anevrizması olan, başarılı bir şekilde ameliyati yapılan ve ameliyat sonrasında hayatta kalan dünyadaki tek hasta olarak tıp tarihine geçmiştir ve bilimsel literatürdede yerini alması için uluslararası saygın bir tıp dergisine vaka sunumu olarak gönderilmiştir.

 

Bu tür büyük ve ölümcül ameliyatlar ancak tam donanımlı ve deneyim sahibi hastanelerde başarılı şekilde yapılabilir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği de bu deneyimli merkezler arasında yer almaktadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği doktorlarından operatör Dr. Macit Bitargil bu işin bir ekip işi olduğunu, ameliyat esnasında kendisine destek veren Şişli Hamidiye Etfal Kalp Damar Cerrahi Kliniği Kurucusu ve Şefi Doc. Dr. İsmail Koramaz, operatör Dr. Nilüfer Bektaş , operatör Dr. Cemal Kaya, asistan Dr. Sinan Ömeroğlu, anestezi uzmanı Dr. Naim Ediz, asistan Dr. Seçil Gezici Yüksel, ameliyathane hemşireleri Ali Sönmez ve Elif Beyza Şimşek, anestezi teknisyeni Esra Nacar ve sağlık personeli Yaşar Bayrak gibi deneyimli insanlarla çalışmasının bu hasta için bir şans olduğunu belirterek operasyon sonrası hastayı kendi yakınlarıymış gibi gören ve büyük bir sevgi ve iş ahlakı ile takip eden kalp damar cerrahisinin tüm doktor, perfüzyonist, yoğun bakım ve servis hemşire ve çalışanlarına teşekkür etti.

 

Dr Bitargil Türkiye'nin sağlık konusunda çok önemli seviyelere ilerlediğini ve Türkiye'nin en köklü kurumlarından birisi olan 1899 yılında kurulan tarihi çınar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma hastanesinin tüm bölümleriyle Türkiyenin öncü hastanelerinden olduğunu belirtirken bu saygın kurumun bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum dedi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BASİT TASARRUF YÖNTEMLERİ
HEM DE HİÇ KASMADAN...
EV ALACAKLARA UYARILAR
YATIRIM YA DA YAŞAMAK İÇİN
AKM'DE YANGIN ÇIKTI
SEBEBİ HENÜZ BİLİNMİYOR
ŞİMDİ DE FINDIK KREMASI
PEKİ NE YİYECEĞİZ?
SON 1 YILDA NELERE KIZDIK?
HADİ BİRLİKTE BAKALIM...
KADIN ŞOFÖRLERE UYARI
LASTİĞİNİZ YOLDA PATLAMASIN
İŞTE YENİ İSTANBUL
PLAN ORTAYA ÇIKTI
ÜREMEDE BİLİMSEL GEREKLİLİK
SEZARYEN VE KÜRTAJ MESELESİ
GÜLDÜREN DERBİ GEYİKLERİ
TWİTTER VE FACEBOOK KARIŞTI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
UÇUŞUNUZ İPTAL EDİLDİYSE
KÖPRÜ BU KEZ SALLANMADI
3000 YILLIK RESİMLER
VAN İÇİN ROCK!
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :