Okunma Sayısı: 19744
CANLI YORUMLAR

LOHUSALIKTA CİNSELLİK

Zararlı mı faydalı mı?

Doğum sonrası cinsellik için genel görüş, lohusalık dönemi olan doğum sonrası ilk 6 hafta boyunca sağlık nedenleri başta olmak üzere birçok faktör göz önüne alındığında cinsel ilişkiden sakınılması öneriliyor.

Lohusalık döneminde seks için kendilerini yeterince hazır hisseden çiftler sağlık durumlarını jinekologları ile görüşerek uygun olduğu takdirde biraz daha erken cinsel yaşama dönebiliyor.

Doğum sonrası cinsellikte ne gibi sorunlar olabilir?

Doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı (disparoni) en sık karşılaşılan şikayetlerden biri olarak gösteriliyor.

Bu sorundan yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla ilişki kurmaktan kaçınmakta hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinismusa bile yol açabildiği belirtiliyor. Doğum sonrasında gelişen ağrılı cinsel ilişkinin  en önemli nedeni ise doğum yapan kadının sağlığına tam olarak kavuşmadan cinsel ilişkiye girilmesi, lohusalık döneminin bitmesinin beklenmemesi olarak gösteriliyor.

 Diğer bir neden ise cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlar ilişki sırasında uyarılma sorunu yaşadıkları için, vajinal bölgelerinde yeterli ıslanma oluşmaması ve kuruluk olması olarak ifade ediliyor. Vajinadaki kuruluk da ağrılı cinsel birleşmeye yol açıyor. Bunun sonucunda cinsel isteksizlik daha da şiddetleniyor ve böylece bir kısır döngü oluşabiliyor.

Normal doğum yapmış kadınlarda ise görülen sık sebeplerden biri, doğum kesisi (epizyo) bölgesindeki hassasiyet, o bölgede oluşmuş bir enfeksiyon veya dikişlerin doğru bir şekilde iyileşmemesi olarak gösteriliyor. Bu gibi şikayetleri bulunan kadınlar, doğum muayenesinden sonra önerilecek ilaçlar ve  kayganlaştırıcı jeller kullanabileceği belirtiliyor.

Doğum şekli cinsel hayatı etkileyebilir mi?

Evet etkileyebilir. Gebelikle doğum şekli, cinsel hayatı bir şekilde geçici olarak olumsuz etkileyebiliyor. Normal doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayeti, sezeryan ile doğum yapmış hastalara göre daha sık görüldüğü biliniyor.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BİR DE ANNE GÖZÜYLE B...
RAHİM KÜÇÜLMESİ
EN SAĞLIKLI LOHUSA ŞERBETİ
DOĞUM SONRASI SAÇ DÖK...
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BAZILARI KASLI SEVER
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :