Okunma Sayısı: 9787
CANLI YORUMLAR

LOHUSALIKTA DVT

Nedir, ne yapmalı?

Lohusa ve süt verme dönemi bir yandan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız, öte yandan gebeliğe bağlı oluşan etkilerin silinmeye başladığı bir dönem olarak biliniyor. Anneler kendini toplamaya çalıştığı bu dönede çeşitli yakınmalarla da başa çıkmaya çalışıyor.

Derin ven trombozu çoğu kez bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşması olarak açıklanıyor. Oluşan pıhtının bacak toplar damarlarını tıkanması sonucu bacakta şişlik, ağrı ve yürüyememe şikayeti oluşuyor. Pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi ile Pulmoner emboli (akciğer damarı tıkanıklığı) olarak isimlendirilen nefes darlığı; öksürük ve göğüs ağrısı ile kendini gösteriyor ve bazen de ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Gebelik dönemi özellikle toplardamarlarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar ve bu risk lohusalığın ilk günlerinde devam ediyor.

Derin Ven Trombozu (DVT) kendini, tıkanıklık oluşan bölgenin gerisinde kızarıklık, ağrı, şişme ve bölgesel ısı artışı şeklinde belli ediyor. Bu belirtilerin tümü birden oluşabileceği gibi özellikle hastalığın başında yalnızca biri de söz konusu olabiliyor. Derin toplardamarların vücutta en fazla bulunduğu yerler, bacak ya da uyluk olarak biliniyor. 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA PORNOBAĞIMLILIĞI
AİLELER KONUŞMALI
ENERJİ KOKTEYLİ
SICAKTA EN İDEAL TERCİH
BUZLU KARPUZ SUYU
TAM MEVSİMİNE UYGUN TARİF
IŞIK OKULLARINDAN ETKİNLİK
3-6 YAŞ GRUBU MİNİKLERE
ODASININ İLHAM KAYNAĞI
70'LERİN ASİ RUHU...
ÇOCUK SİGORTASI
HAYAT KURTARIYOR
KOZMETİĞİ RAHAT OKUYALIM
AMBALAJLARA REVİZE
SEKS HAYATINI CANLANDIRAN
FENG SHUİ ÖNERİLERİ
GENİTAL UÇUK
BELİRTİLER VE TEDAVİ
SUDA DOĞUMDA NE AMAÇLANIR?
KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
LOHUSALIKTA SAÇ KAYBI
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN
LOHUSALIKTAN NORMALE GEÇİŞ
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :