Okunma Sayısı: 9273
CANLI YORUMLAR

LOHUSALIKTA DVT

Nedir, ne yapmalı?

Lohusa ve süt verme dönemi bir yandan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız, öte yandan gebeliğe bağlı oluşan etkilerin silinmeye başladığı bir dönem olarak biliniyor. Anneler kendini toplamaya çalıştığı bu dönede çeşitli yakınmalarla da başa çıkmaya çalışıyor.

Derin ven trombozu çoğu kez bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşması olarak açıklanıyor. Oluşan pıhtının bacak toplar damarlarını tıkanması sonucu bacakta şişlik, ağrı ve yürüyememe şikayeti oluşuyor. Pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi ile Pulmoner emboli (akciğer damarı tıkanıklığı) olarak isimlendirilen nefes darlığı; öksürük ve göğüs ağrısı ile kendini gösteriyor ve bazen de ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Gebelik dönemi özellikle toplardamarlarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar ve bu risk lohusalığın ilk günlerinde devam ediyor.

Derin Ven Trombozu (DVT) kendini, tıkanıklık oluşan bölgenin gerisinde kızarıklık, ağrı, şişme ve bölgesel ısı artışı şeklinde belli ediyor. Bu belirtilerin tümü birden oluşabileceği gibi özellikle hastalığın başında yalnızca biri de söz konusu olabiliyor. Derin toplardamarların vücutta en fazla bulunduğu yerler, bacak ya da uyluk olarak biliniyor. 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GENİŞ PAÇA RAHATLIĞI
WRANGLER'IN YENİ SEZONUNDA!
STRES EPİLEPSİYİ TETİKLİYOR
ERGENLİK ÇAĞINDA DİKKAT!
RAHAT BİR HAMİLELİK
HAMİLELİKTE ZAMAN ZAMAN YORGUN V...
BASKET TOPU HAMİLELİKLER
"MANKEN GİBİ" HAMİLE KALMAK
FİKRİMİ ÇAL!
"BENİM İZİN VERDİKLERİMİ"
KADINLARDA KISIRLIK
NEDİR? NE DEĞİLDİR?
FARELİ KÖYÜN KAVALCISI
4 MART PAZAR BAHÇEŞEHİR'DE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
LOHUSALIKTA VÜCUT ISISI
LOHUSALIKTA ENFEKSİYON
LOHUSALIKTA CİNSELLİK
EMZİRMEK NEDEN ÖNEMLİ
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
2013 BAROK DESENLERİN YILI
YENİ YILDA DENEYİN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :