Okunma Sayısı: 9384
CANLI YORUMLAR

LOHUSALIKTA DVT

Nedir, ne yapmalı?

Lohusa ve süt verme dönemi bir yandan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız, öte yandan gebeliğe bağlı oluşan etkilerin silinmeye başladığı bir dönem olarak biliniyor. Anneler kendini toplamaya çalıştığı bu dönede çeşitli yakınmalarla da başa çıkmaya çalışıyor.

Derin ven trombozu çoğu kez bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşması olarak açıklanıyor. Oluşan pıhtının bacak toplar damarlarını tıkanması sonucu bacakta şişlik, ağrı ve yürüyememe şikayeti oluşuyor. Pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi ile Pulmoner emboli (akciğer damarı tıkanıklığı) olarak isimlendirilen nefes darlığı; öksürük ve göğüs ağrısı ile kendini gösteriyor ve bazen de ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Gebelik dönemi özellikle toplardamarlarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar ve bu risk lohusalığın ilk günlerinde devam ediyor.

Derin Ven Trombozu (DVT) kendini, tıkanıklık oluşan bölgenin gerisinde kızarıklık, ağrı, şişme ve bölgesel ısı artışı şeklinde belli ediyor. Bu belirtilerin tümü birden oluşabileceği gibi özellikle hastalığın başında yalnızca biri de söz konusu olabiliyor. Derin toplardamarların vücutta en fazla bulunduğu yerler, bacak ya da uyluk olarak biliniyor. 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇIPLAK GEL GİYİN GİT
ALIŞVERİŞİN ÇIPLAK HALİ
 BAHAR YORGUNLUĞU
HAMİLELERDE 2 KAT ETKİLİ
KALBİNİZİ ÖNEMSEYİN
KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİN
TENCERENİN KAPAĞINI KAPATIN
YEMEKTE VİTAMİN ÖNERİLERİ
EBEVEYN TUZAKLARI KONFERANS
21 ŞUBAT'TA CKM'DE
CİVCİVE ANTİBİYOTİK
SAĞLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA
DEKORASYONDA 2012 TRENDLERİ
ESKİYE DÖNÜŞ...
BEBEK BEKLEYEN ANNELERE
LC WAİKİKİ KOLEKSİYONLARI
İKİSİ BİRDEN BÜYÜSÜN DEĞİL
İKİ DOĞUM ARASI EN AZ 3 YIL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEN LOHUSALIK BELİR...
LOHUSALIKTA DEĞİŞİRSİ...
EN SAĞLIKLI LOHUSA ŞERBETİ
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :