Okunma Sayısı: 9548
CANLI YORUMLAR

LOHUSALIKTA DVT

Nedir, ne yapmalı?

Lohusa ve süt verme dönemi bir yandan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız, öte yandan gebeliğe bağlı oluşan etkilerin silinmeye başladığı bir dönem olarak biliniyor. Anneler kendini toplamaya çalıştığı bu dönede çeşitli yakınmalarla da başa çıkmaya çalışıyor.

Derin ven trombozu çoğu kez bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşması olarak açıklanıyor. Oluşan pıhtının bacak toplar damarlarını tıkanması sonucu bacakta şişlik, ağrı ve yürüyememe şikayeti oluşuyor. Pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi ile Pulmoner emboli (akciğer damarı tıkanıklığı) olarak isimlendirilen nefes darlığı; öksürük ve göğüs ağrısı ile kendini gösteriyor ve bazen de ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Gebelik dönemi özellikle toplardamarlarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar ve bu risk lohusalığın ilk günlerinde devam ediyor.

Derin Ven Trombozu (DVT) kendini, tıkanıklık oluşan bölgenin gerisinde kızarıklık, ağrı, şişme ve bölgesel ısı artışı şeklinde belli ediyor. Bu belirtilerin tümü birden oluşabileceği gibi özellikle hastalığın başında yalnızca biri de söz konusu olabiliyor. Derin toplardamarların vücutta en fazla bulunduğu yerler, bacak ya da uyluk olarak biliniyor. 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNELER GÜNÜ UYARISI!
İNTERNETTEN HEDİYEYE DİKKAT
HAYVAN SEVGİSİ
SIRA KAZAKLARDA
KANSER VE DOĞURGANLIK
KADINLARA PSİKOLOJİK DESTEK
BABA-ÇOCUK KAHVALTI
BESLEYİCİ VE ÇOK KOLAY
BANYODA YARATICILIK VE UYUM
BİRAZ RENK VE HAREKET...
AY YÜZEYİNİ ANDIRAN CENNET
GEZMEDEN, GÖRMEDEN GEÇMEYİN
AYAK AĞRISINI GEÇİŞTİRMEYİN
KADINLARI BEKLEYEN TEHLİKE
KONU SEKS OLUNCA
"HAYIR" DEMENİN YOLLARI
DERMOİD KİST
SİZİ NE BEKLİYOR?
B.ERSOY, M.ABACI, A.ŞENSES
7 NİSAN'DA BOSTANCI'DA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARİYER VE ANNELİK AR...
KADINLARIN TAMİR DÖNEMİ
YENİ ANNE OLANLAR
LOHUSALIKTA SOLUNUM,D...
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :