Okunma Sayısı: 8976
CANLI YORUMLAR

MENOPOZ DÖNEMİ DEPRESYONU

Prof. Dr. Doksat anlatıyor.

Menopoz, artık bir hastalık olarak değil de, aynı adet görme gibi kadın hayatının doğal bir dönemi olarak kabul ediliyor. Elbette bu dönemde önemli olan kadınların bu süreçle ilgili bilgi sahibi olmaları ve bu dönemin psikolojilerine ve hayatlarına olan etkilerine kendilerini hazırlayabilmeleri. Çünkü menopoz kadınların vücutlarını, vücutlarının işleyişini etkilediği gibi psikolojilerini de etkiliyor.

Kadınlarda adet görme durumunun durması olarak anlandırılan menopoz, beklenmedik bir şekilde 2 sene sonra birkaç adet daha görülebilir. Görülen son adet dönemine menopoz denir. Peri de etrafı demektir, bugün psikiyatride perimenopozal dönem deyince, menopozdan yani adetten kesilmeden önceki 2 sene öncesiyle 2 sene sonrası arasındaki 4 senelik dilimi ele alıyoruz diyen Prof. Dr. Kerem Doksat, perimenopozal depresyonu anlatıyor...

Perimenopozal depresyonlar, klinik olarak ayrı bir özellik taşırlar. Çünkü, kadınlarda bütün hormonal dengelerin alt üst olmaya başladığı, kadının kadınlık işlevini kaybettiği endişesini yaşadığı bir dönemdir. Maalesef özellikle entelektüel birikimi fazla olmayan, kadınlığı sadece evde oturup, çocuk yetiştirmek, kocasına yemek yapmak gibi idrak edilen kadınlar da adetten kesilme eşittir, kadınlığın sonu eşittir, hayatın sonu gibi bir bilinç dışı çağrışım yaptırıyor. Halbuki insanın hayatta pek çok başka uğraşı ya da güzel şeyle ilgilenme imkanı var. Bu yüzden perimenopozal depresyonlar, depresyon artışının görüldüğü dönemdir.

 

Tamamını izlemek için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÜN ORTASINDA ESNİYORSANIZ
UYKUSUZLUĞUNUZU ÇÖZÜN
GÜLÜMSEMEKTEN KAÇINMAYIN
ÇARPIK DİŞLER KABUS OLMASIN
İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ?
ARTIK TEDAVİSİ MÜMKÜN...
GÖBEK KORDONU NE ANLATIYOR
İLGİNÇ İNANIŞLAR
AĞIZ KOKUSU KABUS OLDUYSA
6 ADIMDA KABUSUNUZU YENİN
BEBEKLERİN İLK ÖĞRENDİKLERİ
DUYUNCA ŞAŞIRABİLİRSİNİZ
FAZLA KALORİDEN KAÇMAK
İMKANSIZ DEĞİL
ADET AĞRISI PSİKOLOJİK Mİ?
BU DÖNEME İLİŞKİN SORULAR
GREYFURT SUYUNA DİKKAT
İLAÇLA BİRLİKTE İÇMEYİN
Tekrarlayan Düşükler
NEDENLERİ NE OLABİLİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MENOPOZ
DOĞURGANLIĞINIZI ARTTIRIN
ALKOL VE MEME KANSERİ
KADIN BU KADAR MI GÜN...
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :