Okunma Sayısı: 8834
CANLI YORUMLAR

MENOPOZ DÖNEMİ DEPRESYONU

Prof. Dr. Doksat anlatıyor.

Menopoz, artık bir hastalık olarak değil de, aynı adet görme gibi kadın hayatının doğal bir dönemi olarak kabul ediliyor. Elbette bu dönemde önemli olan kadınların bu süreçle ilgili bilgi sahibi olmaları ve bu dönemin psikolojilerine ve hayatlarına olan etkilerine kendilerini hazırlayabilmeleri. Çünkü menopoz kadınların vücutlarını, vücutlarının işleyişini etkilediği gibi psikolojilerini de etkiliyor.

Kadınlarda adet görme durumunun durması olarak anlandırılan menopoz, beklenmedik bir şekilde 2 sene sonra birkaç adet daha görülebilir. Görülen son adet dönemine menopoz denir. Peri de etrafı demektir, bugün psikiyatride perimenopozal dönem deyince, menopozdan yani adetten kesilmeden önceki 2 sene öncesiyle 2 sene sonrası arasındaki 4 senelik dilimi ele alıyoruz diyen Prof. Dr. Kerem Doksat, perimenopozal depresyonu anlatıyor...

Perimenopozal depresyonlar, klinik olarak ayrı bir özellik taşırlar. Çünkü, kadınlarda bütün hormonal dengelerin alt üst olmaya başladığı, kadının kadınlık işlevini kaybettiği endişesini yaşadığı bir dönemdir. Maalesef özellikle entelektüel birikimi fazla olmayan, kadınlığı sadece evde oturup, çocuk yetiştirmek, kocasına yemek yapmak gibi idrak edilen kadınlar da adetten kesilme eşittir, kadınlığın sonu eşittir, hayatın sonu gibi bir bilinç dışı çağrışım yaptırıyor. Halbuki insanın hayatta pek çok başka uğraşı ya da güzel şeyle ilgilenme imkanı var. Bu yüzden perimenopozal depresyonlar, depresyon artışının görüldüğü dönemdir.

 

Tamamını izlemek için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZ EGZERSİZ YAPSIN
DESTEĞİNİZİ ESİRGEMEYİN!
HANGİ YALAN DAHA BEYAZ?
EN ÇOK SÖYLENEN YALANLAR
KALSİYUM NEDEN ÖNEMLİ?
SAĞLIK İÇİN...
Doğum Kontrol Hapları
FAYDALARINI BİLİYORMUSUNUZ?
YEME HIZI
NE YEDİĞİNİZ KADAR ÖNEMLİ
RÜYALARINIZDAN KORKMAYIN
KAYGILARINIZI GİDERİN!!!
İDRAR KAÇIRMA MESELESİ
EVE KOŞA KOŞA GİDİYORSANIZ
YETİŞTİRME BİÇİMİ DEĞİŞMELİ
LOKANTALARDA KALORİ TABLOSU
OBEZİTE İLE MÜCADELE
MENOPOZ SONRASINA DİKKAT
RUTİN KONTROLLERİ ATLAMAYIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SIFIR BEDEN TUTKUSU
PROTEZ GÖĞÜS TAKILDI
HER YAŞIN AYRI TESTİ VAR!
MEME KANSERİ RİSK TESTİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
BAZILARI KASLI SEVER
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :