Okunma Sayısı: 8713
CANLI YORUMLAR

MENOPOZ DÖNEMİ DEPRESYONU

Prof. Dr. Doksat anlatıyor.

Menopoz, artık bir hastalık olarak değil de, aynı adet görme gibi kadın hayatının doğal bir dönemi olarak kabul ediliyor. Elbette bu dönemde önemli olan kadınların bu süreçle ilgili bilgi sahibi olmaları ve bu dönemin psikolojilerine ve hayatlarına olan etkilerine kendilerini hazırlayabilmeleri. Çünkü menopoz kadınların vücutlarını, vücutlarının işleyişini etkilediği gibi psikolojilerini de etkiliyor.

Kadınlarda adet görme durumunun durması olarak anlandırılan menopoz, beklenmedik bir şekilde 2 sene sonra birkaç adet daha görülebilir. Görülen son adet dönemine menopoz denir. Peri de etrafı demektir, bugün psikiyatride perimenopozal dönem deyince, menopozdan yani adetten kesilmeden önceki 2 sene öncesiyle 2 sene sonrası arasındaki 4 senelik dilimi ele alıyoruz diyen Prof. Dr. Kerem Doksat, perimenopozal depresyonu anlatıyor...

Perimenopozal depresyonlar, klinik olarak ayrı bir özellik taşırlar. Çünkü, kadınlarda bütün hormonal dengelerin alt üst olmaya başladığı, kadının kadınlık işlevini kaybettiği endişesini yaşadığı bir dönemdir. Maalesef özellikle entelektüel birikimi fazla olmayan, kadınlığı sadece evde oturup, çocuk yetiştirmek, kocasına yemek yapmak gibi idrak edilen kadınlar da adetten kesilme eşittir, kadınlığın sonu eşittir, hayatın sonu gibi bir bilinç dışı çağrışım yaptırıyor. Halbuki insanın hayatta pek çok başka uğraşı ya da güzel şeyle ilgilenme imkanı var. Bu yüzden perimenopozal depresyonlar, depresyon artışının görüldüğü dönemdir.

 

Tamamını izlemek için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR
TAYLAN KÜMELİ ANLATIYOR
BİR KADIN KLASİĞİ
HER GÜNE 10 BİN ADIM
BİR MEGAN FOX YAPAR MI?
AİLE HEDEFİ: ORTAK MUTLULUK
HAMİLELİKTE BEL AĞRISI
KURTULMANIN YOLLARI
HAMİLELERİN EN BÜYÜK KABUSU
PROF. ERTEKİN ANLATIYOR
ÇALIŞAN ANNE VE BİBERON
HAYAT KURTARAN İCAT!
ÇOCUĞUNUZ FITIK ETMESİN
KENDİ CANINIZI DA DÜŞÜNÜN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞURGANLIĞI ARTTIRMAK MI?
YUMURTALIK KİSTİ
VARİSLERDEN KURTULUN
MENOPOZ YAKLAŞIRKEN
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :