Okunma Sayısı: 8666
CANLI YORUMLAR

MENOPOZ DÖNEMİ DEPRESYONU

Prof. Dr. Doksat anlatıyor.

Menopoz, artık bir hastalık olarak değil de, aynı adet görme gibi kadın hayatının doğal bir dönemi olarak kabul ediliyor. Elbette bu dönemde önemli olan kadınların bu süreçle ilgili bilgi sahibi olmaları ve bu dönemin psikolojilerine ve hayatlarına olan etkilerine kendilerini hazırlayabilmeleri. Çünkü menopoz kadınların vücutlarını, vücutlarının işleyişini etkilediği gibi psikolojilerini de etkiliyor.

Kadınlarda adet görme durumunun durması olarak anlandırılan menopoz, beklenmedik bir şekilde 2 sene sonra birkaç adet daha görülebilir. Görülen son adet dönemine menopoz denir. Peri de etrafı demektir, bugün psikiyatride perimenopozal dönem deyince, menopozdan yani adetten kesilmeden önceki 2 sene öncesiyle 2 sene sonrası arasındaki 4 senelik dilimi ele alıyoruz diyen Prof. Dr. Kerem Doksat, perimenopozal depresyonu anlatıyor...

Perimenopozal depresyonlar, klinik olarak ayrı bir özellik taşırlar. Çünkü, kadınlarda bütün hormonal dengelerin alt üst olmaya başladığı, kadının kadınlık işlevini kaybettiği endişesini yaşadığı bir dönemdir. Maalesef özellikle entelektüel birikimi fazla olmayan, kadınlığı sadece evde oturup, çocuk yetiştirmek, kocasına yemek yapmak gibi idrak edilen kadınlar da adetten kesilme eşittir, kadınlığın sonu eşittir, hayatın sonu gibi bir bilinç dışı çağrışım yaptırıyor. Halbuki insanın hayatta pek çok başka uğraşı ya da güzel şeyle ilgilenme imkanı var. Bu yüzden perimenopozal depresyonlar, depresyon artışının görüldüğü dönemdir.

 

Tamamını izlemek için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VARİS SORUNUNUZ VARSA
KURTULABİLİRSİNİZ!
MEVSİMSEL DEPRESYONLAR
DAHA ÇOK SONBAHARDA GÖRÜLÜR
BEBEKLERDE 18. AYA DİKKAT
KONUŞMUYORSA...
BUGÜN DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ
ÇOCUKLARA HİJYENİ ÖĞRETİN
BAKANDAN UYARI
FARKLI HEKİMLERE GİDİN
BESLEYİCİ VE GENÇLEŞTİRİCİ
MASKENİZİ EVDE HAZIRLAYIN
BEYNİN EROTİK FİLM HARİTASI
GÖRSEL BÖLÜM UYKUDA
KORKULARINIZ AŞIRI MI?
ÖZGÜL FOBİNİZ OLABİLİR!
78BİN ÇOCUK GÖRME ENGELLİ
DÜNYA GÖZ SAĞLIĞI GÜNÜ
Vajinal Kuruluk
KAŞINTI, İRİTASYON, İLİŞKİ SIRAS...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HER 3KADINDAN 1'İNDE VAR
KISIRLIK YAPAN ÇİKOLATALAR
MENOPOZ
SPİRAL KANSERE ENGEL
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :