Okunma Sayısı: 7207
CANLI YORUMLAR

MENOPOZDA ALINAN KİLOLAR

Kanser riski mi teşkil eder

Meme kanseri, menopozdan sonra kilo alan kadınlarda, kilosunu muhafaza edenlere göre daha fazla görülüyor.

Her 10 kadından birinde meme kanseri görüldüğüne dikkati çeken Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Samsun Meme Derneği Başkanı Prof. Dr. Necati Özen, meme kanserinin görülme sıklığının artmasına rağmen gelişen tedavi yöntemleriyle ölüm oranının giderek azaldığını belirtti.

Menopoz döneminde kilo ile meme kanseri arasındaki ilişkiye değinen Özen, ''Meme kanseri, menopozdan sonra kilo alan kadınlarda, kilosunu muhafaza edenlere göre daha fazla görülüyor. Menopozdan sonra kadınlar kilo almaya eğilimli oluyor. Bu yaşta hareket azalmakta ve kadınlar kenara çekilmekte. Böyle dönemlerde kadınların daha hareketli ve aktif olmaları gerekmekte. Menopoz sonrası meme kanseri riski, obez kadınlarda östrojen düzeylerinde artışa bağlıdır. Menopozdan sonra yumurtalıklar hormon üretimini bıraktığında, yağ dokusu östrojenin en önemli kaynağı haline gelir. Obez kadınlarda yağ dokusu fazla olduğu için, östrojen düzeyleri potansiyel östrojene duyarlı meme tümörlerinde daha hızlı büyümeye yol açar'' dedi.

KANSER TEDAVİSİ GÖRENLER DE KİLOYA DİKKAT ETMELİ

Meme kanseri tanısı konulmuş ve tedavi olmuş hastaların kilolarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özen, bu durumdaki kadınların sportif aktivite yaparak beslenmelerine özen göstermeleri gerektiğini anlattı.

Özen, meme kanseri ameliyatından sonra kilolu hastalarda hastalığın tekrar ortaya çıkabileceğini belirterek, ''Ameliyat sonrası kilosunu muhafaza edenlerde ciddi bir sorun yokken, kilosunu muhafaza edemeyip fazla kilo alanlarda nüks ve metastaz, meme kanserinin yeniden ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı diyetler önermiyoruz ama beslenme düzenlerine dikkat etmelerini istiyoruz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Necati Özen, haftada 3 gün birer saat ya da 5 gün 40'ar dakikalık egzersiz yapmanın, meme kanseri riskini yüzde 18 ile 40 oranında azalttığını kaydetti.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
LOHUSALIKTA KİŞİSEL BAKIM
KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN!
DİYET ÇÖZÜM OLMUYOR MU?
BELKİ DE SORUN...
HEDEFTE ÇOCUKLAR VAR
REKLAMLARLA KANDIRIYORLAR
HUZURSUZ BACAK SENDROMU
UYKULARINIZI KAÇIRMASIN!
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
HASTALIK KAPINIZI ÇALMASIN
ACI VERİCİ KONTROLLERE SON
KANSER TEŞHİSİNDE KAN TESTİ
ADET ÖNCESİ YEME İSTEĞİ
NE OLACAK BİZİM BU HALİMİZ!
SPOR ORGAZMI KOLAYLAŞTIRIR
YİNE YENİ ARAŞTIRMA...
HEMEN PANİK OLMAYIN
DÜZENLİ KONTROL SİZİ KORUR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VARİSLER İHMAL ETMEYİN
MEME KANSERİNDE
KİSTLERDEN KORKMALI MIYIZ?
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :