Okunma Sayısı: 7439
CANLI YORUMLAR

MENOPOZDA ALINAN KİLOLAR

Kanser riski mi teşkil eder

Meme kanseri, menopozdan sonra kilo alan kadınlarda, kilosunu muhafaza edenlere göre daha fazla görülüyor.

Her 10 kadından birinde meme kanseri görüldüğüne dikkati çeken Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Samsun Meme Derneği Başkanı Prof. Dr. Necati Özen, meme kanserinin görülme sıklığının artmasına rağmen gelişen tedavi yöntemleriyle ölüm oranının giderek azaldığını belirtti.

Menopoz döneminde kilo ile meme kanseri arasındaki ilişkiye değinen Özen, ''Meme kanseri, menopozdan sonra kilo alan kadınlarda, kilosunu muhafaza edenlere göre daha fazla görülüyor. Menopozdan sonra kadınlar kilo almaya eğilimli oluyor. Bu yaşta hareket azalmakta ve kadınlar kenara çekilmekte. Böyle dönemlerde kadınların daha hareketli ve aktif olmaları gerekmekte. Menopoz sonrası meme kanseri riski, obez kadınlarda östrojen düzeylerinde artışa bağlıdır. Menopozdan sonra yumurtalıklar hormon üretimini bıraktığında, yağ dokusu östrojenin en önemli kaynağı haline gelir. Obez kadınlarda yağ dokusu fazla olduğu için, östrojen düzeyleri potansiyel östrojene duyarlı meme tümörlerinde daha hızlı büyümeye yol açar'' dedi.

KANSER TEDAVİSİ GÖRENLER DE KİLOYA DİKKAT ETMELİ

Meme kanseri tanısı konulmuş ve tedavi olmuş hastaların kilolarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özen, bu durumdaki kadınların sportif aktivite yaparak beslenmelerine özen göstermeleri gerektiğini anlattı.

Özen, meme kanseri ameliyatından sonra kilolu hastalarda hastalığın tekrar ortaya çıkabileceğini belirterek, ''Ameliyat sonrası kilosunu muhafaza edenlerde ciddi bir sorun yokken, kilosunu muhafaza edemeyip fazla kilo alanlarda nüks ve metastaz, meme kanserinin yeniden ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı diyetler önermiyoruz ama beslenme düzenlerine dikkat etmelerini istiyoruz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Necati Özen, haftada 3 gün birer saat ya da 5 gün 40'ar dakikalık egzersiz yapmanın, meme kanseri riskini yüzde 18 ile 40 oranında azalttığını kaydetti.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DİYABET VE ÇOCUK
ANNE-BABALARA ÖNERİLER
AZI KARAR ÇOĞU ZARAR
AŞIRIYA KAÇMAYIN
İKİZLERİNİZ Mİ VAR?
LEYLEKLER GETİRMEDİ ELBET
8 YAŞINA KADAR PANİK YOK
DÜZ TABAN MI DEĞİL Mİ?
BENLERİNİZLE BARIŞIN
KANSERDEN KORUNUN
GÜNEŞTEN KORUMAK İÇİN
YEŞİL ÇAY TÜKETİN
ADET ÖNCESİ YEME İSTEĞİ
NE OLACAK BİZİM BU HALİMİZ!
AİLELERDE EĞİTİM DÜZEYİ
DEPRESYONU ETKİLİYOR
ERKEKLERDE HPV OLUR
BAZEN HİÇ BELİRTİ VERMİYOR!
SİĞİLLER KABUS OLMASIN
TEDAVİSİ MÜMKÜN!!!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ADETLE İLGİLİ BİLDİKL...
ÇOCUK ANNEYİ FITIK EDİYOR
KADINLARA MÜJDE
DERMOİD KİST
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
OJENİZ NE RENK OLSUN
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :