Okunma Sayısı: 7629
CANLI YORUMLAR

MENOPOZDA ALINAN KİLOLAR

Kanser riski mi teşkil eder

Meme kanseri, menopozdan sonra kilo alan kadınlarda, kilosunu muhafaza edenlere göre daha fazla görülüyor.

Her 10 kadından birinde meme kanseri görüldüğüne dikkati çeken Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Samsun Meme Derneği Başkanı Prof. Dr. Necati Özen, meme kanserinin görülme sıklığının artmasına rağmen gelişen tedavi yöntemleriyle ölüm oranının giderek azaldığını belirtti.

Menopoz döneminde kilo ile meme kanseri arasındaki ilişkiye değinen Özen, ''Meme kanseri, menopozdan sonra kilo alan kadınlarda, kilosunu muhafaza edenlere göre daha fazla görülüyor. Menopozdan sonra kadınlar kilo almaya eğilimli oluyor. Bu yaşta hareket azalmakta ve kadınlar kenara çekilmekte. Böyle dönemlerde kadınların daha hareketli ve aktif olmaları gerekmekte. Menopoz sonrası meme kanseri riski, obez kadınlarda östrojen düzeylerinde artışa bağlıdır. Menopozdan sonra yumurtalıklar hormon üretimini bıraktığında, yağ dokusu östrojenin en önemli kaynağı haline gelir. Obez kadınlarda yağ dokusu fazla olduğu için, östrojen düzeyleri potansiyel östrojene duyarlı meme tümörlerinde daha hızlı büyümeye yol açar'' dedi.

KANSER TEDAVİSİ GÖRENLER DE KİLOYA DİKKAT ETMELİ

Meme kanseri tanısı konulmuş ve tedavi olmuş hastaların kilolarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özen, bu durumdaki kadınların sportif aktivite yaparak beslenmelerine özen göstermeleri gerektiğini anlattı.

Özen, meme kanseri ameliyatından sonra kilolu hastalarda hastalığın tekrar ortaya çıkabileceğini belirterek, ''Ameliyat sonrası kilosunu muhafaza edenlerde ciddi bir sorun yokken, kilosunu muhafaza edemeyip fazla kilo alanlarda nüks ve metastaz, meme kanserinin yeniden ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı diyetler önermiyoruz ama beslenme düzenlerine dikkat etmelerini istiyoruz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Necati Özen, haftada 3 gün birer saat ya da 5 gün 40'ar dakikalık egzersiz yapmanın, meme kanseri riskini yüzde 18 ile 40 oranında azalttığını kaydetti.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLERDE GÖZ TEMBELLİĞİ
HER 25 ÇOCUKTAN BİRİNDE VAR
DİNLENİRKEN BİLE AKTİFİZ
KADIN BEYNİ ERKEK BEYNİ
YANIBAŞINIZDAKİ TEHLİKE
NEFES ALIŞA DİKKAT
OTİSTİK BEBEK RİSKİ
OBEZ ANNELERDE GÖRÜLEBİLİR
SEZARYENDE KORKU FAKTÖRÜ
TERCİHİ ETKİLİYOR MU?
SAĞLIĞINI HEDİYE EDİN
EN BÜYÜK HEDİYE...
FELÇ HASTALARINA YENİ UMUT
KALICI ETKİLER AZALABİLİR
KADINLAR NEDEN SEKS İSTEMEZ
İSTEKSİZLİĞİN SEBEPLERİ
TİP 1 DİYABET RÖPORTAJI
ÖĞRETMENLER NEYİ BİLMELİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KADINLARIN DOKTORU GOOGLE
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ İKİLEMİ
HER AY BAMBAŞKA BİRİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :