Okunma Sayısı: 4856
CANLI YORUMLAR

MEVSİM GEÇİŞİ

HASTALIKLARDAN KORUNUN

Mevsim Geçişi Hastalıklarından Korunun

 

Güneşli günlerin azalması, havaların soğumasıyla birlikte kapalı ortamlarda daha fazla bulunuyor, dışarıda daha az vakit geçiriyoruz. Grip, nezle gibi salgın hastalıklarla mücadele ediyor, bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yollarını arıyoruz. Mevsim geçişlerinde, özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen grip, nezle, solunum yolu hastalıkları dışında önlem almamız gereken başka hastalıklar da var.

 

Mevsimsel değişiklikler vücudumuzu neden ve nasıl etkiler, nasıl tedbirler almalıyız gibi soruları Dr. Koray Akay’a sorduk:

 

Neden mevsim geçişlerinde daha sık hastalanırız?

Ani sıcaklık değişimleri, havaların çabuk soğuması ve buna uygun giyilmemesi, kişilerin bulunduğu ortamlardaki toz ve polen miktarı, hasta kişilerle yakın temas ve havasız ev, iş ortamları daha sık hastalanmamıza sebep olan başlıca nedenler.

 

En çok hangi hastalıklara yakalanıyoruz?

Bu dönemde en çok üst solumum yolu enfeksiyonlarına rastlanır. Toz ve polene bağlı alerjik durumlar, ve depresyon, halsizlik, isteksizlik gibi psikolojik sorunlar da başgösterebilir. Ayrıca mevsim değişiklikleri ve özellikle soğuk hava astım atağının başlamasına, bağırsak enfeksiyonlarına da yol açabilir.

 

Mevsim geçişlerinde psikolojik rahatsızlıklarla nasıl savaşırız?

Mevsim geçişlerinde inişli çıkışlı bir ruh hali içinde oluruz. İsteksizlik, enerji azlığı, umutsuzluk, yorgunluk hislerinde artış olur. Sosyal ortamlardan uzaklaşma başlar, aktivitesiz bir yaşama doğru yönelme yaşarız. Psikolojimizdeki dengesizliklerin üstesinden gelebilmemiz için sosyal ortamlardan kopmamalı, muhakkak temiz havada hareket etmeliyiz. Kapalı bir ortamda çalışıyorsak, kendimize temiz hava molaları vermeli, merdiven çıkarak, yürüme fırsatları yaratmalıyız. Depresif ruh hali sebebiyle alkolü artırmamalı, aksine bol bol su tüketmeliyiz. Çünkü yazın fazla su kaybıyla beraber sıvı alımına ihtiyaç duyarız ancak havaların serinlemesiyle sıvı tüketiminin azalması metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olur. Bu da yorgunluğu beraberinde getirir ve bizi depresif bir ruh halinin içine çeker. Dolayısıyla doğanın mucizesi olan suyu asla ihmal etmemeliyiz.

 

Nasıl tedbirler almamız gerekir?

Her hastalığın düşmanı hareket etmek ve doğru beslenmek aslında. Temiz havada bol bol hareket etmek, uykusuz kalmamak, bol su tüketmek ve vücudumuza zarar veren beslenme düzeninden kurtulmak en önce yapılması gerekenler. Bunun yanı sıra mevsim geçişlerinde yaşadığımız halsizlik, bağışıklık sistemimizdeki zayıflık, baş ağrıları, alerjik hastalıklar gibi durumlara yakalanmamak için bulunduğumuz ortamların temizliğine dikkat etmeli, kan dolaşımını hızlandırıcı aktiviteler yapmalı, ilaç yerine doğal besinleri tercih etmeli ve bizi psikolojik olarak kötü etkileyecek durumlardan uzak durmalıyız. Örneğin, soğuğu bahane ederek, televizyon karşısında hareketsiz kalmamalı ve bilinçsiz yemenin önüne geçmeliyiz. Bizi mutsuz edecek ortamlardan kaçınmalı, sevdiklerimize daha fazla vakit ayırmalıyız. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YEŞİL ERİK
VE FAYDALARI
DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN
BEYNİNİZ GENÇ KALSIN...
BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
ISPANAKTAKİ VİTAMİN
YÜZDE 70 AZALDI
BAYRAM DİYE ABARTMAYIN
ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAYIN
GECE ATIŞTIRMALARI
MASUM DEĞİL
BONZAİ
GENÇLER TEHDİT ALTINDA
KARNESİ KÖTÜ İSE
BU HATALARI ASLA YAPMAYIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇÜRÜK DİŞLER HASTA EDİYOR
DİYETTE ÜÇ BEYAZ MUAMMASI
OKUL KARNESİ
KENDİNİZE İYİ BAKIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :