Okunma Sayısı: 7636
CANLI YORUMLAR

MİNİKLER İÇİN ZİL ÇALIYOR

Uyum programı başlıyor

İlkokul birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile okul öncesi eğitime başlayacak öğrenciler, bugün ders başı yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla daha önce uygulamaya koyduğu 'uyum programı', 2012-2013 eğitim öğretim yılı başlamadan 10-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Uyum programı başlıyor

Uyum programını Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Mamak Kazım Orbay İlkokulu'nda düzenlenecek törenle başlatacak. İlköğretime bağlı ana sınıflara yeni başlayacak öğrenciler için hazırlanan uyum programı çerçevesinde ilk gün okullarda açılış törenleri düzenlenecek. Okul müdürleri, velilere bu uygulamanın amaçlarını, yararlarını anlatacak. Daha sonra okul, velilere ve çocuklara tanıtılacak. Velilere ve çocuklara sınıfta uyulacak basit kurallar anlatılacak.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul’da adrese dayalı kayıt sistemine göre okullarda 66 aydan itibaren birinci sınıfa gidecek 258 bin öğrenci gözüktüğünü, 60-66 ay arasında veli isteğine bağlı olarak gelebilecek 114 bin öğrenci bulunduğunu söyledi. Yıldız, bunların kaçının okula geleceğinin ilk haftada netleşeceğini belirtti. Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için okulların 1 hafta erken başlama amacını, çocuklara çevresel eğitim ortamlarını, öğretmenlerini tanıtmak olarak açıklayan Yıldız, “Okulda, öğrencilere yönelik böyle bir çalışma yaparken, rehber öğretmenlerimiz ve okul idaresindeki arkadaşlarımız, uzman arkadaşlar tarafından da çocuklarını okula getiren velilere yönelik veli oryantasyon programı yapıyoruz” dedi. Yıldız, bu yıl ayrıca velileri, 4+4+4 sistemi konusunda da bilgilendireceklerini ve bu konudaki sorularını alacaklarını kaydetti.

İstanbul’da 2.5 milyon civarında öğrencinin, 55 bin derslikte eğitim-öğretime başlayacağını belirten Yıldız, “Geçen yıl 1 milyon 600 bin civarında ilköğretim okullarında, 800 bine yakın ortaöğretimde öğrencimiz vardı. Bu yıl yeni sistem kapsamında liseler de zorunlu olduğu için öğrenci sayısında yüzde 30’luk artış olacak” dedi.

Küçük öğrenciler geç ders başı yapacak

Önümüzdeki hafta başı yani 17 Eylül’de tüm sınıflar eğitim öğretim yılına başlamış olacak. İkili öğretimde 5, 6, 7 ve 8. sınıflar, sabah saat 07.30’da ders başı yapacak. Ancak sorun da burada başlıyor. Çünkü ortaokullarda seçmeli ders olacağı için eskiden 5 saat ders gören öğrenciler seçmeli derslerle birlikte bu kez günde 7 saat öğrenim görecekler. Bu da “öğlenci” olan 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerini etkileyecek. Dönüşümlü sınıflar olduğu için küçük öğrenciler okulda daha geç ders başı yapmak zorunda kalacak. Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Çok net olarak söyleye-miyoruz. Ama ikili öğretimde ders saatleri sabah saat 07.30, akşam 19.30 arası gibi gözüyor. Orta-okullarda 2 saat daha fazla, imam hatip okul-larında 4 saat daha fazla ders var, çünkü seçmeli dersler var. Şu anda çok net bir tablo yok” dedi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Tembel Olan Çocuğunuz Değil
GÖZLERİ OLABİLİR
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
OKUL ÇAĞINDA AŞK
KIZ-ERKEK İLİŞKİLERİ
YENGEÇ BURCU ÇOCUKLARI
HASSAS BİR RUH
KEYİFLİ YATMA MERASİMİ
BAŞKA ÇARENİZ VAR MI?
DİŞ ÇÜRÜK YAŞI 2
SÜT DİŞLERE BAKAMIYORUZ
ÇOCUKLAR İÇİN ARA ÖĞÜNLER
BU TARİFLERE BAYILACAKLAR
OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARINDA
BESLENMEDEKİ EN BÜYÜK RİSK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
AYSUN
Cevapla AYSUN
10.09.2012 14:21:03
En önemli konulardan eğitimde hep birşeyler net değil.
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
SAÇ VE KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ
OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KAYGI
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE
"YAPTIKLARINI SÖYLEYE...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :