Okunma Sayısı: 8353
CANLI YORUMLAR

MORAL TAZMİNATI

İş kazası tanımı genişliyor

İşçiler, ruh sağlıklarındaki bozulma nedeniyle rapor aldıklarında kendilerine ‘iş göremezlik’ aylığı ödenecek08 Haziran 2012 Cuma, 09:13:12

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, iş kazası tanımı genişletilerek, ruhsal sağlıktaki bozulmalar da kapsama alındı. İşçiler, ruh sağlıklarındaki bozulma nedeniyle rapor aldıklarında kendilerine ‘iş göremezlik’ aylığı ödenecek.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, çalışma yaşamında önemli sonuçlar doğuracak bir düzenleme kabul edildi. “İş kazası” tanımına, ruh sağlığında yaşanan bozulmalar da dahil edildi. İşyerindeki ağır çalışma koşullarından, uğradığı kötü muameleden, yaşadığı trajik bir kazadan olumsuz etkilenerekruh sağlığı bozulanlar, iş kazası sağlanan haklardan yararlanabilecek. Komisyonda uzun süredir görüşülmekte olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı, yapılan bazı değişikliklerle önceki akşam komisyondan geçti. Tasarı, önümüzdeki günlerde de genel kurulda görüşülerek yasalaştırılacak. Tasarının ‘iş kazası’  tanımını düzenleyen maddesinde CHP’li Süleyman Çelebi, Candan Yüceer ve AK Partili Mahmut Kaçar tarafından verilen önergeyle değişiklik yapıldı. Buna göre, “işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” iş kazasıolarak kabul edilecek. Böylece işçiler, aşırı yorgunluk, aşırı stres, kötü muamele, sürekli gece çalışması gibi nedenlerle ya da işyerinde meydana gelen bir kazadan dolayı ruh sağlıklarında bozulma yaşarlarsa rapor alabilecek. Raporlu oldukları bu süre içerisinde kendilerine ‘geçici iş göremezlik’ aylığı ödenebilecek; şayet bu rahatsızlık çalışmalarını tamamen engellerse ‘sürekli iş göremezlik’ aylığı bağlatılabilecek. 

AYLIK BAĞLANACAK
Tasarıya göre ruh sağlığı bozulanlar, raporlu oldukları süre için ‘geçici iş göremezlik’ aylığı ödenebilecek. Aylık bağlanacak.

AVM'LERE İŞYERİ HEKİMİ KOLAYLIĞI
Komisyonda kabul edilen bir başka önergeyle, alışveriş merkezleri ve organize sanayi bölgelerine iş sağlığı ve güvenliği konularında kolaylık sağlandı. AVM ve OSB gibi aynı mekân veya alanda faaliyet gösteren işverenler ile aynı holding veya şirket grubuna bağlı işverenler, ortak kuracakları sağlık ve güvenlik biriminden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirebilecek.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT
SÜPER ANNE SENDROMU OLMAYIN
DAHA İYİ ORGANİZE OLMAK
İYİ ORGANİZE İÇİN TÜYOLAR
İKİNCİ ÇOCUK MESELESİ
NESLİM DOKSAT'TAN ÖNERİLER
LOHUSALIKTAN NORMALE GEÇİŞ
UYGULAMAYI İHMAL ETMEYİN
EYVAH ÇOCUĞUM AŞIK OLDU
HEMEN GARDINIZI ALMAYIN
HAMİLELİKTE KARİYER
HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ
HAMİLELİKTE BABANIN DURUMU
BABANIN PSİKOLOJİSİ
BİLGİSAYAR KURDU OLMASIN
TETİKTE MİSİNİZ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EHLİYET YASAK!
MAHKEMEDEN SOYADI KARARI
ÇALIŞAN KADIN YASASI
BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
EN İYİ YAZ KOKULARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :