Okunma Sayısı: 9286
CANLI YORUMLAR

MORAL TAZMİNATI

İş kazası tanımı genişliyor

İşçiler, ruh sağlıklarındaki bozulma nedeniyle rapor aldıklarında kendilerine ‘iş göremezlik’ aylığı ödenecek08 Haziran 2012 Cuma, 09:13:12

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, iş kazası tanımı genişletilerek, ruhsal sağlıktaki bozulmalar da kapsama alındı. İşçiler, ruh sağlıklarındaki bozulma nedeniyle rapor aldıklarında kendilerine ‘iş göremezlik’ aylığı ödenecek.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, çalışma yaşamında önemli sonuçlar doğuracak bir düzenleme kabul edildi. “İş kazası” tanımına, ruh sağlığında yaşanan bozulmalar da dahil edildi. İşyerindeki ağır çalışma koşullarından, uğradığı kötü muameleden, yaşadığı trajik bir kazadan olumsuz etkilenerekruh sağlığı bozulanlar, iş kazası sağlanan haklardan yararlanabilecek. Komisyonda uzun süredir görüşülmekte olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı, yapılan bazı değişikliklerle önceki akşam komisyondan geçti. Tasarı, önümüzdeki günlerde de genel kurulda görüşülerek yasalaştırılacak. Tasarının ‘iş kazası’  tanımını düzenleyen maddesinde CHP’li Süleyman Çelebi, Candan Yüceer ve AK Partili Mahmut Kaçar tarafından verilen önergeyle değişiklik yapıldı. Buna göre, “işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” iş kazasıolarak kabul edilecek. Böylece işçiler, aşırı yorgunluk, aşırı stres, kötü muamele, sürekli gece çalışması gibi nedenlerle ya da işyerinde meydana gelen bir kazadan dolayı ruh sağlıklarında bozulma yaşarlarsa rapor alabilecek. Raporlu oldukları bu süre içerisinde kendilerine ‘geçici iş göremezlik’ aylığı ödenebilecek; şayet bu rahatsızlık çalışmalarını tamamen engellerse ‘sürekli iş göremezlik’ aylığı bağlatılabilecek. 

AYLIK BAĞLANACAK
Tasarıya göre ruh sağlığı bozulanlar, raporlu oldukları süre için ‘geçici iş göremezlik’ aylığı ödenebilecek. Aylık bağlanacak.

AVM'LERE İŞYERİ HEKİMİ KOLAYLIĞI
Komisyonda kabul edilen bir başka önergeyle, alışveriş merkezleri ve organize sanayi bölgelerine iş sağlığı ve güvenliği konularında kolaylık sağlandı. AVM ve OSB gibi aynı mekân veya alanda faaliyet gösteren işverenler ile aynı holding veya şirket grubuna bağlı işverenler, ortak kuracakları sağlık ve güvenlik biriminden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirebilecek.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZU YANLIŞ SEVMEYİN
YAKINLIK KURARKEN DİKKAT
ONUN BİR ADI VAR
ANNECİM DİYE SEVMEYİN
EVLİLİKLER NEDEN BİTER
KADINLAR BU İŞE NE DİYECEK?
HER YAŞIN BİR OYUNU VAR
GELİŞİM İÇİN MUTLAKA OLMALI
İYİ BAKICI BULMANIN YOLLARI
NESLİM DOKSAT'TAN ÖNERİLER
BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI
MAL KAÇIRMANIN ÖNÜNE GEÇİN
AYRI YATAKTA MI YATMALI?
YATAK MUAMMASI!!!
ÖDEVLER YAPILDI MI?
KURAL KOYMANIZ GEREKEBİLİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KIDEM TAZMİNATI
HAMİLELİKTE KARİYER
BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI
KIDEM TAZMİNATI KALKIYOR
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
ROBOT SEVGİLİLER
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :