Okunma Sayısı: 9314
CANLI YORUMLAR

MÜDAHALESİZ DOĞUM

Doğum akademisi açıldı

Sezaryen/normal doğum tartışması son 5 yıldan bu yana hızla devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tıbbi bir zorunluluk olmadıkça sezaryen yapılmasını yasaklarken, gerekli alt yapı hazırlıkları tamamlanmadan yapılan bu düzenleme hem anne adaylarını hem de hekimleri tedirgin ediyor.  İstanbul’da, kurucusu olduğu İstanbul Doğum Akademisi’nde doğuma hazırlık eğitimleri düzenleyen Keşkesiz Doğum Eğitmeni ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Çoker, bu süreci değerlendiriyor.

 

Metropol kadınının yeni tercihi

MÜDAHALESİZ DOĞUM

Sezaryen/normal doğum tartışması son 5 yıldan bu yana hızla devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tıbbi bir zorunluluk olmadıkça sezaryen yapılmasını yasaklarken, gerekli alt yapı hazırlıkları tamamlanmadan yapılan bu düzenleme hem anne adaylarını hem de hekimleri tedirgin ediyor.  İstanbul’da, kurucusu olduğu İstanbul Doğum Akademisi’nde doğuma hazırlık eğitimleri düzenleyen Keşkesiz Doğum Eğitmeni ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Çoker, bu süreci şöyle değerlendiriyor: “Akademide yaklaşık 2 senedir doğuma hazırlık eğitimleri veriyoruz. Bu süre zarfında, 400 gebeye eğitim verdik. Üniversitelerde düzenlediğimiz seminerlerde yüzlerce ebeye ulaştık ve bilgilerimizi paylaştık. Bunun sonucunda gördük ki eğer doğru bilgilendirilir ve gerekli hazırlığı yaparlarsa metropol kadınlarımız da normal ve müdahalesiz doğum yapabiliyor, tercihlerini bu yönde kullanabiliyorlar”. 

 

Çoker, toplumun son 20 yılda doğumdan korkan bir toplum haline geldiğini belirterek “Gerek medya, gerek doktorların riskleri abartması ve annelerin hazırlanmadıkları doğumları korkunç hikayeler gibi anlatması bu korkularımızın temelini oluşturdu. Anneler doğumdan korkar oldu, doktorlar annelerden ve dolayısı ile doğumlardan korkar oldu. Kaynağın temeline inmeden bu sorunu çözmemiz mümkün değil. Yani korkunun temeline ineceğiz ve doğumu hastalık değil, güvenilir, doğal, fizyolojik bir eylem olarak göreceğiz” diye konuştu.

 

Türkiye’de son 6 ayda sezaryen oranı yüzde 58,60 normal doğum oranı ise yüzde 41,40 olarak gerçekleşti. İstanbul Doğum Akademisi bu süreçte çözüme odaklanarak anne adaylarının doğum korkularıyla yüzleşmelerini ve eğer varsa bu korkularını aşmalarını sağlıyor. Anne ve baba adayları sadece bir hafta sonlarını bu eğitime ayırarak doğum tercihleri konusunda bilinçleniyor, doğum sırasında uygulayabilecekleri ilaç dışı rahatlatıcı teknikler hakkında bilgi alıyorlar. Nefes egzersizleri, gevşeme yöntemleri, masaj vb. gibi teknikleri öğrenen anne adayları bedenlerine güveniyorlar. Böylelikle, doğumun normal süreci hakkında bilgi sahibi olan çiftler, isterlerse doğum korkularını geride bırakmak için Türkiye’nin ilk hamile psikoloğu Uzm. Psikolog Neşe Karabekir ile birebir seanslarla çalışabiliyorlar. Çiftler isterlerse Akademi’den doğum boyunca birebir ebe desteği de alabiliyorlar. Eğitim sürecinde eşine eşlik eden babalar da doğumda eşlerinin en büyük destekçisi haline geliyor.

 

İstanbul Doğum Akademisi doğal hormonların aktif olarak salgılandığı, kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilmeden tamamlanan doğumların artması için çalışmalarını sürdürüyor. Akademi’nin yaygınlaştırmaya çalıştığı “Keşkesiz Doğum” felsefesi aynı zamanda bebeğin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu ve orada olabildiğince uzun süre kaldığı doğumları teşvik ediyor. Eğitim sürecini tamamlayıp doktoruyla, ebesiyle, personeliyle bir takım oluşturan anneler, bebeklerine doğar doğmaz o en masum halleri ile sarılıyorlar. İster normal doğum olsun, ister sezaryen doğum boyunca ondan ayrılmıyorlar, ten tene teması sağlayıp doğumdan hemen sonra bebeklerini emziriyorlar. Kopmayı değil kavuşmayı yaşıyorlar.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YILDA 40 BİN TÜP BEBEK
İLK 4 DENEME ÖNEMLİ
KOLAY DOĞUM İÇİN 30 YOL
HAZIRSANIZ BAŞLAYALIM...
KOLAY DOĞUM İÇİN 30 YOL
HAZIRSANIZ BAŞLAYALIM...
ZORLAYARAK DOĞUM OLMAZ
NE ZORLAYARAK NE ZORLANARAK
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
PCHR HORMONUYLA ANLAŞILIYOR
NORMAL DOĞUM FOBİSİ
NEDEN KORKULUR
SERVİKS ÖNLENEBİLİYOR
ERKEN DAVRANIN...
MÜDAHALELİ DOĞUM
HANGİ YOLLARLA GERÇEKLEŞİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SUDA DOĞUMDA NE AMAÇLANIR?
NORMAL DOĞUM FOBİSİ
MÜDAHALELİ DOĞUM
DOĞUM SONRASI CİNSELLİK
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :