Okunma Sayısı: 5417
CANLI YORUMLAR

MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN

Kendi dilinizi geliştirin

Daha önce hiç “idiolekt” kelimesini duymuş muydunuz? Kendi kişisel diliniz anlamına geliyor: Kelimeleri kullanma yönteminiz de diyebilirsiniz (tabii sizin haricinizde kimse bu şekilde kullanmıyor olacak). Bu kelimeyi ilk duyduğum anda aşık oldum. On yıllardır söylediğim ve söylemeye devam ettiğim tüm aptalca şeyler için bir özür niteliği taşıyordu.

Küçük bir çocukken, kız kardeşim ve ben şuna benzer bir dil icat etmiştik: “şimdigi oyunugi oynamagi istiyogi” (Şimdi oyun oynamak istiyorum). Bu garip dilin işlemesini sağlayan kuralı fark ettiniz mi? (Hemen her kelimenin sonuna “gi” eki koyuyorsunuz). Bu oyun, anne babamızın, bizim anlamamızı istemediği bir şey konuşmak istediğinde bir çeşit sahte Fransızca konuşmalarından ortaya çıkmıştı. Kız kardeşim ve ben, yetişkinleri kendimizden uzak tutmak istediğimizde bu uydurma dille iletişim kuruyorduk. Bu, çocuk olarak bizim idiolekt’imizin bir parçasıydı.

Dil, aşık olmanın ve onu sürdürmenin hayati bir parçasıdır. Ve birbirimizle özel bir iletişim biçimi geliştirmek, iki kişiye ait özel bir yakınlık geliştirmenin kilit noktalarından biridir. Beni yanlış anlamayın. Mutlu olmak için aranızda saçma bir dil konuşmanız gerektiğini önermiyorum kesinlikle.

Ancak belki de, birbirinize evcil hayvan isimleri verebilirsiniz. Bu kendinizi tamamen güvende hissettiğiniz anlamına gelir. Artık kalkanınızı indirmeyi ve bir başkasının şaka yollu takılmalarına hedef olmayı seçmişsiniz demektir. (çünkü söylediklerinizi bir başkası duyduğunda tamamen saçma gelecektir). Özel sevgi terimleri, aranızdaki mesaj sisteminin bir parçası, bir çeşit kodu, sizin kişisel idiolekt’iniz olabilir.

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EŞİNİZLE UYUMLU MUSUNUZ?
İŞTE SİZE ALTIN ÖNERİLER
DÜŞES'İ Mİ? DÜŞ-EŞ'İ Mİ?
İLİŞKİ METOTLARI!
SUÇLULUK HİSSİNDEN SIYRILIN
OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI
ANAHTAR KELİME "İHTİYAÇ" MI
KARINIZI SAKİNLEŞTİRMEK!
BEYLER SİZE BİR İYİLİK
YENGEÇ BURCU ÇOCUKLARI
HASSAS BİR RUH
MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN
KENDİ DİLİNİZİ GELİŞTİRİN
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
REÇETELER  ÜCRETLİ OLUYOR
3 TL'Yİ VEREN REÇETEYİ ALIR
SEÇENEKLİ KIDEM TAZMİNATI
11 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE ARKADAŞ
HAMİLELİKTE BABANIN DURUMU
MERAK VE KEŞFETME DUYGUSU
ÇOCUKLARDA ÖZSAYGIYI ...
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :