Okunma Sayısı: 6831
CANLI YORUMLAR

NE VARSA KIŞTA VAR

Grip, zatürre, bronşit....

Sıcak yaz günlerinin geride kalması ile, kışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği havalar anne babaların en büyük kabusu olmaya başlıyor. Zira bu havalar çocuklarının hastalanma riskini daha da arttırıyor.

Havaların soğumasıyla çocukların burunları akıyor, aksırık, öksürük, kulak ağrısı ailelerin canını sıkmaya yetiyor.

Çocukları okula gitmekten alıkoyan ve en sık rastladığımız üst solunum yolu enfeksiyonu olan nezleye 200’den fazla virüsün yol açtığı biliniyor.

Hal böyle olunca, virüs sayısı bu kadar çokken çocuğun 5-10 defa soğuk algınlığına yakalanabilme ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çocukların bu tür virüsleri birbirlerine çok çabuk bulaştırdıklarını da göz önünde bulunduracak olursanız, özellikle kış aylarında sık görülen bu kış hastalığı kreş, okul gibi ortamlarda hızla yayılabiliyor.

Bilinenin aksine uzmanlar, bu tür hastalıklarda antibiyotik tedavisi etkisiz ve gereksiz olduğunu söylüyor.

Grip, nezleden daha ağır seyreden bir enfeksiyon olmasının yanında özelliği ile biliniyor. Dünya çapında salgınlara yol açabilen, bağışıklığı düşük kişilerde ölümcül bile olabilen bir enfeksiyon olarak biliniyor. Uzmanlara göre okul çağındaki çocuklar yılda 1 veya 2 kez grip geçirebiliyor.

Soğukların kendini hissettirmeye başladığı günlerde, vurulan grip aşısı ise olası bir grip hastalığına önlem olarak öneriliyor. Grip; ani başlayan yüksek ateş, halsizlik, kas ağrıları, burun akıntısı, aksırık, kas ağrılarına neden oluyor. Bulantı ve kusma da görülebildiği grip, çok bulaşıcı olduğundan ev halkı arasında veya hasta çocuğun sınıfında hızla yayılıyor.

Bu mevsimlerde çocukların karşılaştığı hastalıkların başında, nezle, grip, bronşit , zaturre gibi hastalıklar gelirken, orta kulak iltihabı, anjin ve kızıl gibi hastalıklara da dikkat etmek gerekiyor.  Hastalıkların önlenebilmesi için uzmanlar şu önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor.

  • Tedavide antiviral ajanlar özel bazı durumlarda gerekli olabilmektedir.
  • Hastanın bol sıvı alımının desteklenmesi, dinlenmesinin sağlanması uygun olur.
  • Ateş kontrolü için gerekirse doktorun önerdiği ateş düşürücü ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
  • Grip geçiren çocuklarda aspirin özellikle risklidir, kullanılmamalıdır.
  • Korunma için, 6 ayını dolduran bebeklerden itibaren her yaş çocuk grip aşısı olabilir.
  • Özellikle yuva, okul gibi kalabalık ortamlarda bulunan çocukların aşıyla korunmaları önemlidir.

Evde 6 ayını doldurmamış, aşı olamayacak bir bebek bulunduğunda anne, baba, bebeğin bakımıyla ilgilenen kişiler kendileri aşı olarak bebeğin enfeksiyonla karşılaşma riskini azaltabilirler.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KABIZLIK NEDİR? NASIL ÖNLENİR?
KABIZ OLAN ÇOCUK, KAKA YAPARKEN ...
BU HASTALIĞA DİKKAT
VAJİNA YOKLUĞU...
ÇOCUĞUNUZ OTİZMLİYSE
DİĞERİ DE OLABİLİR!
ÇOCUKLARDA BADEMCİK SORUNU
PROF. DR. MOCAN UYARIYOR
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
KRİTİK SÜRE KAÇ GÜN
ÇOCUKTA ÖKSÜRÜK NÖBETİ
NEYİN HABERCİSİ?
MODERN ÇOCUĞUN HASTALIKLARI
KORUDUĞUNUZ SANIYORSUNUZ!!!
5 YAŞTAN 15 YAŞA KAZALAR
ÇOCUKLARIN YAŞADIĞI KAZALAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZDA TİK Mİ VAR?
"HADİ DOKTORA GİDELİM"
HİPERAKTİF ÇOCUK
ANNELERİN EN BÜYÜK TELAŞI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :