Okunma Sayısı: 5941
CANLI YORUMLAR

NEFES VE SOLUNUM

AYNI ŞEY DEĞİLDİR!

NEFES VE SOLUNUM AYNI DEĞİLDİR!

Doğru nefes alma hayatımızın her anını etkiliyor. Yaşamımızın doğru şekillenmesi konusunda doğru nefes almak büyük önem taşıyor. Doğru nefesi tanımanın ilk adımı ise nefes ve solunum arasındaki farkı öğrenmekten geçiyor. Türkiye’de toplumu doğru nefes konusunda bilgilendirme çalışmalarını sürdüren Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, nefes ve solunum arasındaki farkları açıklayarak doğru nefes almanın kişiyi sağlıklı kıldığını belirtti.

Yaşamımız ilk aldığımız nefes ile başlar, son nefesimiz ile sona erer. Nefes alıp vermek insanı hayatta tutmanın yanında tüm vücudumuzu ve yaşamımızı etkileyen eylemlerin başında gelir. Ancak basit gibi görünen bu eylem doğru şekilde uygulanmadığında hayatımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle doğru nefes almayı öğrenmenin ilk adımı solunum ve nefes arasındaki farkı öğrenmekle başlıyor. Türkiye’de toplumu doğru nefes konusunda bilgilendirme çalışmalarını sürdüren Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, solunum ve nefes arasındaki farklara açıklık getirdi. Nefes ve solunumun aynı şey olmadığını belirten Karamehmet, “Solunum mekaniktir. Bu havanın dolaşması ve akciğerlere girip çıkmasıyla ilgilidir. Nefes ise bir davranıştır ve motivasyon, takviye, duygu, dikkat, algılama, bellek rolü gibi diğer davranışlarla aynı öğrenme ilkelerine tabidir” dedi.

Doğru nefes ile vücudunuzu sağlıklı kılın!

Nefes ve solunumun insan yaşamında farklı gereksinimleri karşıladığını belirten Karamehmet, “Nefes alma; psikolojik, sosyal ve performans hedeflerine hizmet eder ve fizyolojik hedefleri karşılar. Bunlar arasında kas düzenlemesi, ağrı yönetimi, stres yönetimi, korku azalması, iletişim bulunur. Solunum ise; oksijen sevki ve kullanımını, pH ayarı ve elektrolit dengesini kurar” diye konuştu. Kişilerin yaşadığı depresyon, güvensizlik sorunlarının, kronik hastalıkların ve sağlıksız yaşamın doğru nefes almamaktan kaynaklandığını belirten Karamehmet, doğru nefes almanın vücudumuzu sağlıklı kıldığının altını çizdi.

Nefes Koçluğu’nu ‘nefes’i, davranış bilimleri bakış açısı ile inceleyen, solunum fizyolojisi, solunum kimyası ve koçluk sistemi ile birleştiren dünyada nefes konusunda gelinen son nokta olarak tanımlayan Karamehmet, “Nefes Koçluğu, nefes alırken kişinin nefesindeki limitleyici alışkanlıkların analiz edip, analiz sonrası tespit edilen probleme uygun teknik ve sistemlerin kullanıldığı çalışmaları kapsar. Nefes Koçluğu ile kişinin nefes almasındaki problemler çözülür” dedi.

Karamehmet, “İki yıl içerisinde dünya çapında çalışan tüm tecrübeli nefes uygulayıcıları Nefes Koçluğu sistemine dahil olacak. Yani bu rakam nefes çalışmalarının yüzde 90’ı anlamına geliyor. Rakamsal olarak yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık bir ekonomi doğacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
PARKİNSON'A ÖZEL DİYET
NASIL BESLENMELİ?
STRESE KARŞI MAGNEZYUM
VÜCUDUN OLMAZSA OLMAZI
GÖZ YANIKLARI
SU KURTARIR
BÖBREK YETMEZLİĞİNİN NEDENİ
YÜZDE 30-40 DİYABET
Trendy diyetler sağlıklı mı
DİYETTEYSENİZ OKUYUN
SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYORSA
BİOTİNİNİZE BAKTIRIN
5 YIL İÇİNDE TARİH OLUYOR
ÇÜRÜKLERDEN KURTULUYORUZ
FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR
TAYLAN KÜMELİ ANLATIYOR
SİĞİLLER KABUS OLMASIN
TEDAVİSİ MÜMKÜN!!!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OTURARAK ÇALIŞMAK AĞR...
YENİ TREND: RAW FOOD
DİŞİNİZİ SIKMAYIN
ASTIM RİSKİNE KARŞI K...
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :