Okunma Sayısı: 6218
CANLI YORUMLAR

NORMAL DOĞUM FOBİSİ

Neden korkulur?

Anne adaylarının kafasını en çok karıştıran sorulardan biri nasıl doğum yapacaklarıdır. Sezaryanın sadece riskli durumlarda tercih edilmesi gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, hangi durumlarda normal doğumun yapılamayacağı hakkında merak edilenleri cevapladı.

 

Normal doğum hangi durumlarda tercih edilmemeli?

İlk bebeğin ters geliyor olması, bebeğin anne karnında yan duruşu, plasentanın önde oluşu, plasentanın erken ayrılması, kordonun bebeğin başının önünde olması, bebeğin suyunun ileri derecede azalması, üçüz gebelik, ikiz gebelikte ilk bebeğin poposunun önde olması, annenin kemik yapısının dar olması, annenin bel fıtığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi ıkınmasının mahsurlu olduğu durumlar, annede genital bölgede herpes (uçuk) ve HPV gibi virütik enfeksiyon durumunun bulunması gibi durumlarda sezaryan tercih edilir.

 

Sezaryanın tehlikeleri nelerdir?

Sezaryanla doğan bebeklerde ilk günlerde soluk alıp vermede sorun yaşanabiliyor. Bebek anne karnında bir sıvının içinde. Bu sıvı bebeğin hava yollarına giriyor. Normal doğum sırasında vajinadan geçerken bebek sıvıyı atıyor. Oysa sezaryende bebeğin bu şansı yok. Bu nedenle doğum sonrası bebekte sık soluk alıp verme olabiliyor ve bazen geçici de olsa yoğun bakım takibi bile gerekebiliyor. Anne sezaryan sonrası ağrı nedeniyle bebeğini yeterince besleyemeyebiliyor. Bebek yeni doğan döneminde yeterince beslenemeyince bağırsak hareketleri yeterli olmayabiliyor ve tüm yeni doğan bebeklerde görülen sarılık daha belirgin boyutlara ulaşabiliyor.

 

Normal doğumdan neden korkuluyor?

Normal doğum için annenin istekli ve kararlı olması gerekiyor. Birçok anne adayı bu konuda toplumda oluşan ön yargıların olumsuz etkilerinin tesirinde kalıyor. Hamile kadınlar çevresi tarafından maalesef korkutuluyor. Doğum hikayeleri bazen abartılıyor. Anne adayları tanımadıkları kişiler tarafından bile 'Allah kurtarsın' denilerek korkuya sürükleniyor.

 

Anneleri ürküten ağrıya bugün tıp çözüm bulmuş durumda. Epidural analjezi (ağrısız doğum) ile anneler çok daha rahat bir normal doğum süreci yaşıyorlar. Batı ülkelerinde normal doğumun daha yaygın olmasının nedeni epidural analjezinin daha sık kullanılması.

 

Epidural nedir, nasıl yapılır?

Epidural analjezi, sinirlerin omurilikten çıktığı yere lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde uygulanıyor. Epidural analjezi ile normal doğum artık ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Uygulama şöyle yapılıyor: Doğumun başında bel bölgesine kateter yerleştiriliyor. Ağrı kesici ilaç verilmesi için rahim ağzı 4 cm açılıncaya kadar bekleniyor.

Epidural analjezi uygulanmış olan hastalar doğum anında ıkınma hissi duymayabilirler. Fakat doğuma yardımcı olan kişiler ağrıları elle veya monitörden gözleyerek ıkınma zamanını anneye söyleyebiliyorlar.

 

Normal doğumun avantajları nelerdir?

  • Bebeğe anestezi uygulanmamış oluyor.
  • Doğum esnasında bebek ciğerlerindeki sıvıyı atıyor.
  • Anne bebeğini hemen emzirmeye başlıyor.
  • Doğumdan sonra yaklaşık 24 saat içinde taburcu olunabiliyor.
  • Anne normal hayata daha çabuk geri dönebiliyor.
  • Normal doğum yapan kadınlar daha kolay kilo veriyor
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİK İÇİN 22 SEBEP
ERKEN DOĞUMU TETİKLEMEYİN
HAMİLELİKTE ALERJİ
EN SIK RASTLANANLAR
HAMİLE OLMANIN İYİ TARAFLARI
EVET SADECE ŞİŞ AYAKLARDAN İBARE...
DOĞUM SONRASI AĞRILARI
NEDEN OLUR? NASIL ÖNLENİR?
DOĞUMDA NEFES TEKNİKLERİ
İŞTE ALIŞTIRMALAR...
SORUNSUZ BİR GEBELİK İÇİN
NON STRES TEST (NST) NEDİR?
KARİYER VE ANNELİK ARASINDA
DOĞRU ZAMAN SEÇİMİ!
Prof. Dr. Aktuğ Ertekin
GEBELİKTE TANSİYON YÜKSEKLİ
HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR
TOKSOPLAZMAYA KARŞI TEDBİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ZORLAYARAK DOĞUM OLMAZ
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
ERKEN DOĞUM
YILDA 40 BİN TÜP BEBEK
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :