Okunma Sayısı: 11676
CANLI YORUMLAR

NORMAL DOĞUMA TEŞVİK

Gebe okulu açılıyor

Çorum Devlet Hastanesi bünyesinde, gebe okulu açılarak kadınların doğum korkuları giderilmeye çalışılacak ve hamile bayanlar normal doğuma teşvik edilecek.

Çorum Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Musa Zorlu, başhekimlikte düzenlediği basın toplantısında, mutlu gebelik ve mutlu bir doğum için hastane bünyesinde gebe okulu açacaklarını söyledi.

 Okulun 15 Haziran'dan itibaren hizmete gireceğini belirten Zorlu, 6 hafta sürecek eğitimlerin sonunda anne adaylarına sertifika verileceğini kaydetti. Gebe okuluyla anne adaylarının doğum korkularını yenmelerine yardımcı olacaklarını ifade eden Zorlu, anne adaylarının eğitimlerle bilinçlendirilmesiyle doğum korkularının sona ereceğini ve normal doğuma yöneleceklerini anlattı. 

Riskli durumların dışında sezaryen doğumun tercih edilmediğine dikkati çeken Zorlu, "Daha önceleri eşit olan normal doğum ve sezaryen doğum oranları değişti. Normal doğum oranı yüzde 54, sezaryen ise yüzde 46. Sezaryen doğumu yüzde 15'lere kadar düşürmeye hedefliyoruz. Bilinçli anneler sayesinde normal doğumların zamanla artmasını bekliyoruz" dedi. 

Beklemek istemeyen aileler sezaryene yöneliyor 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tünay Efetürk ise hastanenin sezaryen doğumu tercih etmediğini, riskli durumlarda da normal doğumun denendiğini, sonrasında sezaryene yönelmek zorunda kaldıklarını belirtti. Gebe okuluyla bilinçli anne adayları yetiştirileceğini vurgulayan Efetürk, şöyle devam etti: "Bazı anne adayları doğumun hangi belirtileri normaldir, hangileri normal değildir bilmiyorlar. Bu nedenle bir komplikasyonla karşılaştıklarında korkuyorlar. Normal doğumun sürecini tam olarak bilmeyen anne adayları, özellikle de annenin yakınları beklemek istemedikleri için sezaryene yönelebiliyorlar. Beşinci bebeğini doğuran bir anne bile acıdan dolayı sezaryen isteyebiliyor. Halbuki bunların normal ağrılar olduğu, belli bir süreden sonra geçeceği anlatılsa annelerin korkuları da sona erecek." Eşler de anne adaylarıyla eğitimlere katılacak Psikolog Elvan Şarlı da doğum sonrası pek çok anne adayının depresyona girdiğini hatırlatarak, "Eğitimlerimizde gevşeme egzersizleri uygulayacağız. Bazı anne adayları depresyon sürecini fark etmeyebiliyorlar. Bu süreci tek başına aşmak zor. Bebek emzirdikleri için ilaç da kullanamıyorlar. Depresyonun üstesinden gelinebilmesi için babaları da eğitimlere alacağız. Hatta mümkünse kayınvalideleriyle yaşayanları kayınvalideleriyle eğitimlere davet edeceğiz" diye konuştu.

 15 Haziran'daki eğitimlerin 30 anne adayıyla başlayacağı, doğum öncesi ile doğum sonrası çeşitli konularda uzmanlar tarafından annelerin bilgilendirileceği belirtildi.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ŞOKLANMIŞ EMBRİYOLAR
KARDEŞ GETİRİR Mİ?
HAMİLEYKEN KEMOTERAPİ?
SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER
HAMİLELİKTE VÜCUT BAKIMI
BİR DE MEVSİMLERDEN YAZSA
HAMİLELİKTE BİTKİSEL ÇAYLAR
O KADAR DA MASUM DEĞİLLER!
HAMİLELİKTE 33. HAFTA
BEYNİ HIZLA BÜYÜYOR!
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
RAHATSIZ EDİCİ BİR SORU AMA
OTİSTİK BEBEK RİSKİ
OBEZ ANNELERDE GÖRÜLEBİLİR
HAMİLELİKTE ŞEKER HASTALIĞI
YİNE VE YİNE EGZERSİZ!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
NORMAL DOĞUM FOBİSİ
SUDA DOĞUMDA NE AMAÇLANIR?
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
EN İYİ YAZ KOKULARI
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :