Okunma Sayısı: 11398
CANLI YORUMLAR

NORMAL DOĞUMA TEŞVİK

Gebe okulu açılıyor

Çorum Devlet Hastanesi bünyesinde, gebe okulu açılarak kadınların doğum korkuları giderilmeye çalışılacak ve hamile bayanlar normal doğuma teşvik edilecek.

Çorum Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Musa Zorlu, başhekimlikte düzenlediği basın toplantısında, mutlu gebelik ve mutlu bir doğum için hastane bünyesinde gebe okulu açacaklarını söyledi.

 Okulun 15 Haziran'dan itibaren hizmete gireceğini belirten Zorlu, 6 hafta sürecek eğitimlerin sonunda anne adaylarına sertifika verileceğini kaydetti. Gebe okuluyla anne adaylarının doğum korkularını yenmelerine yardımcı olacaklarını ifade eden Zorlu, anne adaylarının eğitimlerle bilinçlendirilmesiyle doğum korkularının sona ereceğini ve normal doğuma yöneleceklerini anlattı. 

Riskli durumların dışında sezaryen doğumun tercih edilmediğine dikkati çeken Zorlu, "Daha önceleri eşit olan normal doğum ve sezaryen doğum oranları değişti. Normal doğum oranı yüzde 54, sezaryen ise yüzde 46. Sezaryen doğumu yüzde 15'lere kadar düşürmeye hedefliyoruz. Bilinçli anneler sayesinde normal doğumların zamanla artmasını bekliyoruz" dedi. 

Beklemek istemeyen aileler sezaryene yöneliyor 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tünay Efetürk ise hastanenin sezaryen doğumu tercih etmediğini, riskli durumlarda da normal doğumun denendiğini, sonrasında sezaryene yönelmek zorunda kaldıklarını belirtti. Gebe okuluyla bilinçli anne adayları yetiştirileceğini vurgulayan Efetürk, şöyle devam etti: "Bazı anne adayları doğumun hangi belirtileri normaldir, hangileri normal değildir bilmiyorlar. Bu nedenle bir komplikasyonla karşılaştıklarında korkuyorlar. Normal doğumun sürecini tam olarak bilmeyen anne adayları, özellikle de annenin yakınları beklemek istemedikleri için sezaryene yönelebiliyorlar. Beşinci bebeğini doğuran bir anne bile acıdan dolayı sezaryen isteyebiliyor. Halbuki bunların normal ağrılar olduğu, belli bir süreden sonra geçeceği anlatılsa annelerin korkuları da sona erecek." Eşler de anne adaylarıyla eğitimlere katılacak Psikolog Elvan Şarlı da doğum sonrası pek çok anne adayının depresyona girdiğini hatırlatarak, "Eğitimlerimizde gevşeme egzersizleri uygulayacağız. Bazı anne adayları depresyon sürecini fark etmeyebiliyorlar. Bu süreci tek başına aşmak zor. Bebek emzirdikleri için ilaç da kullanamıyorlar. Depresyonun üstesinden gelinebilmesi için babaları da eğitimlere alacağız. Hatta mümkünse kayınvalideleriyle yaşayanları kayınvalideleriyle eğitimlere davet edeceğiz" diye konuştu.

 15 Haziran'daki eğitimlerin 30 anne adayıyla başlayacağı, doğum öncesi ile doğum sonrası çeşitli konularda uzmanlar tarafından annelerin bilgilendirileceği belirtildi.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLEYKEN NASIL YATMALI
UYGUN POZİSYON NASIL OLMALI
DOĞUM YAPACAĞINIZ HASTANEYİ SEÇERKEN
SORMANIZ GEREKEN BELLİ SORULAR VAR!
KARİYER VE ANNELİK ARASINDA
DOĞRU ZAMAN SEÇİMİ!
GEBELİKTE İŞ YERİ RİSKLERİ!
ÇALIŞAN HAMİLEYSENİZ DİKKAT
ENFEKSİYON RİSKİNE DİKKAT
ERKEN DOĞUM NEDENİ!
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
PCHR HORMONUYLA ANLAŞILIYOR
HAMİLELİKTE DİYABET
BUNLARA DİKKAT EDİN
ÇALIŞAN ANNE ADAYI
İYİ BESLENMEYE ZAMAN AYIRIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MÜDAHALESİZ DOĞUM
DOĞUM SONRASI CİNSELLİK
DOĞUM ANINDAKİ MUCİZELER
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :