Okunma Sayısı: 7714
CANLI YORUMLAR

OBEZİTE

KARACİĞER KANSERİ İLİŞKİSİ

OBEZİTE KARACİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

 

 

Son yılların en ciddi rahatsızlıklarından obezite, karaciğer kanseri riskini artırıyor.

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın obezitenin karaciğer üzerindeki etkisini anlattı.

Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tüm dünyada kansere bağlı ölüm sıralamalarında en yukarıda yer aldığını vurgulayan Kaan Karayalçın, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında en sık karşılaşılan türünün hepatit virüslerine bağlı kronik karaciğer hastalığı olduğunu belirtti.

Hepatit B doğru aşılama yöntemleri ile kontrol altına alınsa da, 30 yılda tüm dünyada giderek artan vücut kitle indeksi ve obezite karaciğer kanseri nedeni olmaktadır. Yapılan bir çok araştırma obezite ve ona eşlik eden diyabet, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir.

“Diyabet Pankreas Kanseri Belirtisi Olabilir”

Pankreas kanserlerinin %90’ı altta yatan bir genetik problem veya hastalık zemini olmadan ortaya çıkmaktadır.Sigara kullanımı,Diyabet ve obezite pankreas kanserini tetikleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle 50 yaş sonrası ortaya çıkan diyabet hastalığı, pankreas kanserinin belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalarının değerlendirilme sürecinde karşılaşılan bulgular, uzmanlar tarafından pankreas kanseri ihtimalini doğuracak bulgulara ışığında değerlendirilmelidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARA RESİMLİ ANAYASA
GÖRÜNÜR OLMAK İSTİYORLAR
YILBAŞI AĞACINIZ HAZIR MI
SIRADIŞI OLMAYI SEVENLERE
KIZINIZ HAMİLE MESAJI YOK
ARTIK GELMEYECEK
KADINDAN ERKEĞE TECAVÜZ
SPERM AVCISI KADINLAR
DERSE BAŞLAMA SAATİ
MİLLİ EĞİTİM BAKANI NE DEDİ
EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM
ZORUNLULUĞU GELİYOR
6BİN ÇOCUK SOKAKLARDA
KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR
MADDE MADDE 4+4+4
NE GETİRECEK?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAYVANSEVERLERİ ÜZECE...
BEBEK DÖVMESİYLE ELEŞTİRİ
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞ
BU KEZ HEDEF SİVİLLER OLDU
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :