Okunma Sayısı: 7635
CANLI YORUMLAR

OBEZİTE

KARACİĞER KANSERİ İLİŞKİSİ

OBEZİTE KARACİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

 

 

Son yılların en ciddi rahatsızlıklarından obezite, karaciğer kanseri riskini artırıyor.

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın obezitenin karaciğer üzerindeki etkisini anlattı.

Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tüm dünyada kansere bağlı ölüm sıralamalarında en yukarıda yer aldığını vurgulayan Kaan Karayalçın, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında en sık karşılaşılan türünün hepatit virüslerine bağlı kronik karaciğer hastalığı olduğunu belirtti.

Hepatit B doğru aşılama yöntemleri ile kontrol altına alınsa da, 30 yılda tüm dünyada giderek artan vücut kitle indeksi ve obezite karaciğer kanseri nedeni olmaktadır. Yapılan bir çok araştırma obezite ve ona eşlik eden diyabet, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir.

“Diyabet Pankreas Kanseri Belirtisi Olabilir”

Pankreas kanserlerinin %90’ı altta yatan bir genetik problem veya hastalık zemini olmadan ortaya çıkmaktadır.Sigara kullanımı,Diyabet ve obezite pankreas kanserini tetikleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle 50 yaş sonrası ortaya çıkan diyabet hastalığı, pankreas kanserinin belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalarının değerlendirilme sürecinde karşılaşılan bulgular, uzmanlar tarafından pankreas kanseri ihtimalini doğuracak bulgulara ışığında değerlendirilmelidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TÜRKİYENİN İLK KADIN MÜZESİ
KADIN TARİHİNİN ÖNEMİ
İŞ BULMA STRATEJİLERİ
YENİ MEZUNLAR NE YAPMALI?
HİPERAKTİVİTEYİ TANIYIN
ÇOCUĞUNUZDA VAR MI?
BÜYÜK ÖDÜL SAHİBİNİ BULDU
"GÜZELLİĞİN ON PAR' ETMEZ"
BU ÜRÜNLERİ SAKIN ALMAYIN
ALINMAYACAKLAR LİSTESİ
SAĞLIĞA ZARARLI 22 ÜRÜN
BAKANLIK AÇIKLADI...
ÖZEL HASTANENİN PAYI ARTTI
EK ÜCRET YÜZDE 90'A ÇIKTI
DAHA ÇOK ÇOCUK VE DÜŞÜK
ÇOCUK GELİNLER ARAŞTIRMASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
FACEBOOK'TAKİ ESKİ SEVGİLİ
İŞYERİNDE EN SAÇMA 10...
ÖLÜMÜNÜN 74.YILINDA
APPLE SERVETTEN OLABİLİR
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :