Okunma Sayısı: 7817
CANLI YORUMLAR

OBEZİTE

KARACİĞER KANSERİ İLİŞKİSİ

OBEZİTE KARACİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

 

 

Son yılların en ciddi rahatsızlıklarından obezite, karaciğer kanseri riskini artırıyor.

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın obezitenin karaciğer üzerindeki etkisini anlattı.

Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tüm dünyada kansere bağlı ölüm sıralamalarında en yukarıda yer aldığını vurgulayan Kaan Karayalçın, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında en sık karşılaşılan türünün hepatit virüslerine bağlı kronik karaciğer hastalığı olduğunu belirtti.

Hepatit B doğru aşılama yöntemleri ile kontrol altına alınsa da, 30 yılda tüm dünyada giderek artan vücut kitle indeksi ve obezite karaciğer kanseri nedeni olmaktadır. Yapılan bir çok araştırma obezite ve ona eşlik eden diyabet, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir.

“Diyabet Pankreas Kanseri Belirtisi Olabilir”

Pankreas kanserlerinin %90’ı altta yatan bir genetik problem veya hastalık zemini olmadan ortaya çıkmaktadır.Sigara kullanımı,Diyabet ve obezite pankreas kanserini tetikleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle 50 yaş sonrası ortaya çıkan diyabet hastalığı, pankreas kanserinin belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalarının değerlendirilme sürecinde karşılaşılan bulgular, uzmanlar tarafından pankreas kanseri ihtimalini doğuracak bulgulara ışığında değerlendirilmelidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
CEM YILMAZ BABA OLDU
BEBEĞE KEMAL İSMİ VERİLDİ
ÇAY KAHVE AYRAN TİRYAKİSİZ
İLGİNÇ ARAŞTIRMA SONUÇLARI
ÖZEL HASTANENİN PAYI ARTTI
EK ÜCRET YÜZDE 90'A ÇIKTI
KÜRTAJ YASASINA ABD MODELİ
ANNEYE, KALP ATIŞI BASKISI
DİZİDE İKİNCİ KANSER ŞOKU
VAHİDE GÖRDÜM'DEN DESTEK
BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ
TEMİZ BİR SAYFA AÇIN
3. KÖPRÜDE B PLANI BELLİ
MİLLETLERARASI ANLAŞMA!
GENÇLERDE ÜNLÜ TAKINTISI
YANLIŞ, SAĞLIKSIZ DİYETLER
E-OKUL ÇOCUKLARI AYIRDI
"SERVİSE MECBUR EDİLİYORUZ"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SİGARA PAKETİ FOTOĞRAFI
KAHRAMAN TÜRK KADINI
TARHANA KANSERE KARŞI
KANSERE KARŞI BİR İLK
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :