Okunma Sayısı: 7598
CANLI YORUMLAR

OBEZİTE

KARACİĞER KANSERİ İLİŞKİSİ

OBEZİTE KARACİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

 

 

Son yılların en ciddi rahatsızlıklarından obezite, karaciğer kanseri riskini artırıyor.

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın obezitenin karaciğer üzerindeki etkisini anlattı.

Karaciğer ve pankreas kanserlerinin tüm dünyada kansere bağlı ölüm sıralamalarında en yukarıda yer aldığını vurgulayan Kaan Karayalçın, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında en sık karşılaşılan türünün hepatit virüslerine bağlı kronik karaciğer hastalığı olduğunu belirtti.

Hepatit B doğru aşılama yöntemleri ile kontrol altına alınsa da, 30 yılda tüm dünyada giderek artan vücut kitle indeksi ve obezite karaciğer kanseri nedeni olmaktadır. Yapılan bir çok araştırma obezite ve ona eşlik eden diyabet, karaciğer kanserinin risk faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir.

“Diyabet Pankreas Kanseri Belirtisi Olabilir”

Pankreas kanserlerinin %90’ı altta yatan bir genetik problem veya hastalık zemini olmadan ortaya çıkmaktadır.Sigara kullanımı,Diyabet ve obezite pankreas kanserini tetikleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle 50 yaş sonrası ortaya çıkan diyabet hastalığı, pankreas kanserinin belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalarının değerlendirilme sürecinde karşılaşılan bulgular, uzmanlar tarafından pankreas kanseri ihtimalini doğuracak bulgulara ışığında değerlendirilmelidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DENKTAŞ VEFAT ETTİ
ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ
BAYRAMDA ŞEKERLERE DİKKAT
GÖRÜNTÜSÜNE ALDANMAYIN...
SEÇMELİ ARAPÇA DERSLERİ
ATATÜRK MÜFREDATI
YGS KALKSA DA SBS VAR...
TATİL BİLMECESİ ÇÖZÜLDÜ
BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?
TRAFİK MAGANDALARI YANDI
ZORUNLU KORNA KRİTERİ...
SICAK HAVAYA DİKKAT
ARTIŞ DEVAM EDİYOR
KARİYER ÇABUK YAŞLANDIRIYOR
BELİRTİLERİ NELER
TÜRKİYE'DE YAŞAYAN KADINLAR
ŞAŞIRDIK MI? GALİBA HAYIR
KÜRTAJDA 10 HAFTA SINIRI
SEZARYENDE TIBBİ ZORUNLULUK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BU TEDAVİLERE ÜCRET YOK
İSTANBUL'DA PATLAMA
"KIZINIZ HAMİLE"YE CEZA
MÜKEMMEL ERKEK YOK!
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :