Okunma Sayısı: 11253
CANLI YORUMLAR

OKUL YEMEKLERİ

Ve atıştırmalıklar

Anne ve babaların çoğu, çocuklarını sağlıklı beslemeye çalıştıklarını ancak bu çabalarının iki nedenle sonuçsuz kaldığını ifade ederler. Birinci neden onlara göre okul yemeklerinin korkunçluğudur. İkincisiyse gün boyunca denetimleri dışındaki çocuklarının atıştırmalıklara saldırmalarıdır.

Bugün pek çok çocuk, eski güzel günlerdeki gibi tekrar yanlarında beslenme çantaları taşımaya başladı. Peki, bir anne ve babanın hazırladığı öğün, mutlaka okul yemeklerinden daha mı sağlıklıdır? Tam da böyle denemez…

Anne ve babalar, çocuklarının beslenme çantalarını doymuş yağ, şeker ve tuzla dolduruyor. Ortalama bir beslenme çantası, öğle yemeği için tavsiye edilen doymuş yağ ve şekerin iki katını; günlük tavsiye edilen toplam tuz miktarınınsa yarısını ihtiva edebiliyor. Cips, yağlı atıştırmalıklar, peynir ürünleri, çikolata barları ve bisküviler gibi ürünler, yüksek düzeyde doymuş yağ içermekle suçlanıyor; beyaz ekmek, cips ve işlenmiş etlerse yüksek oranda tuz alımına yol açıyor. Meyve suları ve çikolata kaplı gofret, bisküvi ve yoğurtlarsa şeker düzeyini zirveye çıkarıyor. Her beş beslenme çantasından biri (yüzde 16), sandviç, makarna veya pirinç gibi nişastalı gıdalardan yoksun. Ve beslenme çantalarının yaklaşık yarısında (yüzde 48) tek porsiyon bile meyve veya sebze bulunmuyor. Peki o zaman, öğle yemeklerinde çocuklarımıza ne vereceğiz? 

Beslenme çantaları için öneriler

  • Yemek çeşitlerini artırın ve bunları çekici kılmaya çalışın. Her zaman sandviçe başvurmayın. Simitler, pideler, lavaşlar ve dürümler harika alternatiflerdir.
  • Tereyağı yerine düşük kalorili mayonez, light krem peynir veya yoğurt suyu kullanarak ekmeğin çok kuru olmasına engel olabilirsiniz.
  • Gazlı ve şekerli meşrubatlar yerine, gerçek meyve suları, yarı yağlı süt, soda veya az şekerli meyve suları verin.
  • Çocuklar küçük ikramları sever. Küçük bir kutu kuru üzüm, küçük bir börek, kuru üzümlü yoğurt veya küçük bir tabak meyve salatası gayet iyi olacaktır.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RESTORANA GİTTİK
ÇOCUĞUMUZU NASIL OYALARIZ?
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK
NASIL GELİŞİR?
BEBEKLERDE KALP HASTALIĞI
NASIL ANLAŞILIR?
HAMİLELİKTE İLİŞKİ SIKLIĞI
VE GÜVENLİ POZİSYONLAR
ÇOCUK OYUNCAĞINA KAVUŞSUN
OYUNCAK MÜZESİ ATÖLYESİ
HER 25 BEBEKTEN 1'İ
GÖZ TEMBELLİĞİ YAŞIYOR
HAYDİ YETİŞKİNLER SPORA
BEYNİNİZLE SPOR YAPIN
TOPUKLU GİYMEK GÜZEL FAKAT
SİZ YİNE DE DİKKATLİ OLUN
NE KADAR YAĞ FAZLA SAYILIR?
ÇOCUĞUNUZ İÇİN BİLİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÖZLERİ BOZUK MU?
OKUL ÇAĞINDA SPOR
ÇOCUĞUNUZUN GÜVENLİĞİ İÇİN
ERKEN YAŞTA SPORA BAŞLAMAK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
EN İYİ YAZ KOKULARI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :