Okunma Sayısı: 11045
CANLI YORUMLAR

OKUL YEMEKLERİ

Ve atıştırmalıklar

Anne ve babaların çoğu, çocuklarını sağlıklı beslemeye çalıştıklarını ancak bu çabalarının iki nedenle sonuçsuz kaldığını ifade ederler. Birinci neden onlara göre okul yemeklerinin korkunçluğudur. İkincisiyse gün boyunca denetimleri dışındaki çocuklarının atıştırmalıklara saldırmalarıdır.

Bugün pek çok çocuk, eski güzel günlerdeki gibi tekrar yanlarında beslenme çantaları taşımaya başladı. Peki, bir anne ve babanın hazırladığı öğün, mutlaka okul yemeklerinden daha mı sağlıklıdır? Tam da böyle denemez…

Anne ve babalar, çocuklarının beslenme çantalarını doymuş yağ, şeker ve tuzla dolduruyor. Ortalama bir beslenme çantası, öğle yemeği için tavsiye edilen doymuş yağ ve şekerin iki katını; günlük tavsiye edilen toplam tuz miktarınınsa yarısını ihtiva edebiliyor. Cips, yağlı atıştırmalıklar, peynir ürünleri, çikolata barları ve bisküviler gibi ürünler, yüksek düzeyde doymuş yağ içermekle suçlanıyor; beyaz ekmek, cips ve işlenmiş etlerse yüksek oranda tuz alımına yol açıyor. Meyve suları ve çikolata kaplı gofret, bisküvi ve yoğurtlarsa şeker düzeyini zirveye çıkarıyor. Her beş beslenme çantasından biri (yüzde 16), sandviç, makarna veya pirinç gibi nişastalı gıdalardan yoksun. Ve beslenme çantalarının yaklaşık yarısında (yüzde 48) tek porsiyon bile meyve veya sebze bulunmuyor. Peki o zaman, öğle yemeklerinde çocuklarımıza ne vereceğiz? 

Beslenme çantaları için öneriler

  • Yemek çeşitlerini artırın ve bunları çekici kılmaya çalışın. Her zaman sandviçe başvurmayın. Simitler, pideler, lavaşlar ve dürümler harika alternatiflerdir.
  • Tereyağı yerine düşük kalorili mayonez, light krem peynir veya yoğurt suyu kullanarak ekmeğin çok kuru olmasına engel olabilirsiniz.
  • Gazlı ve şekerli meşrubatlar yerine, gerçek meyve suları, yarı yağlı süt, soda veya az şekerli meyve suları verin.
  • Çocuklar küçük ikramları sever. Küçük bir kutu kuru üzüm, küçük bir börek, kuru üzümlü yoğurt veya küçük bir tabak meyve salatası gayet iyi olacaktır.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MİT'TEN CASUSÇULUK OYUNU
KAPILARINI ÇOCUKLARA AÇTI
ÇOCUKLARA DOĞAÇLAMA OYUN
CİN FİKİR,8-29 NİSAN ANKARA
KADINLARDA VULVA KANSERİ
PROF. DR. ERTEKİN ANLATIYOR
HAMİLELİKTE 37. HAFTA
O KOCAMAN BİR BEBEK!
KISIRLIK YAPAN ÇİKOLATALAR
ÇİKOLATA KİSTLERİ
TOPUKLU AYAKKABI KURALLARI!
ÇOK GÜZEL DURUYORLAR AMA...
HPV ÖNLENEBİLİR Mİ?
NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR...
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
YAŞLARINA GÖRE KORKULAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN KORUYUN
ÇOCUKLAR EGZERSİZ YAPMALI!
GÜNAYDIN ÖPÜCÜĞÜ; KAHVALTI
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :