Okunma Sayısı: 7754
CANLI YORUMLAR

ONUNLA OYUN OYNAYIN

Zeka gelişimine oyun etkisi

Çocuk denince akla ilk glen şeylerden biri oyundur. Oyun, çocukların çevreyi, dünyayı tanımasını sağlıyor ve çocuğun zeka gelişimini etkiliyor. "Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir." diyen Anne Boyutu yazarlarından Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, oyunun çocuk zekasına katkısını anlatıyor:

 

"Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir. Oyun, çocuğun hayal gücünü ve el becerisini geliştirir. Ayrıca, çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak güçlenmesini sağlar. Peki ama nasıl?

 

Aslında oyun oynamak, çocuğun beynindeki farklı alanları çeşitli şekillerde uyarmak demektir. Çocuktaki kabullenilmişlik, anlaşılmışlık duygularını arttırmasının yanı sıra, zeka üzerinde olumlu etkileri de vardır.

 

Zeka, insanın adaptasyon yeteneği olarak tanımlanır. Uyum ise zekanın farklı komponentleri ile gerçekleşir. Bu noktada, Gardner’ın çoklu zeka teorisine göre oyun oynamanın etkilerinden bahsetmek gerekiyor.

 

Teori, problem çözme ve yeni beceriler kazanma düşünüldüğünde zekanın 8 türünden söz eder. Bunlar da sözel zeka, matematiksel–mantıksal zeka, görsel–mekansal zeka, müzik–ritmik zeka, bedensel– kinestetik zeka, kişilerarası zeka (zihin okuma becerisi), içsel zeka (kimlik) ve çevresel zeka olarak adlandırılır.

 

Çocuk oyunları, zekanın komponentlerini barındırır. Oyun, çocuğun farklı zeka türlerinin gelişimine katkıda bulunur."

 

Tamamını okumak için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
NE ZAMAN-NASIL SÖYLENMELİ?
BOŞANMADAN NASIL ETKİLENİR?
ÇOCUĞUNUZDAKİ BELİRTİLER
ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI
SAKİN SAKİN ÖNERİLER
ÖĞRENMEDE RENGİN ÖNEMİ
RENKLİ DERS NOTU İSTİYORLAR
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
"BEN" VE "SEN" MESAJLARI
NE KADAR YAĞ FAZLA SAYILIR?
ÇOCUĞUNUZ İÇİN BİLİN...
ÖĞRETMEN Mİ İMAM MI?
AÇIĞI KİM KAPATACAK?
BU SORUYU DAHA SIK SORUN
E-OKUL ÇOCUKLARI AYIRDI
VELİLER ŞİKAYETÇİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
2 YAŞ ÇOCUKLARDA SALD...
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
KARDEŞ KISKANÇLIĞI
SÜNNET 2-6 YAŞTA OLURSA...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
TOPLAYIN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :