Okunma Sayısı: 7640
CANLI YORUMLAR

ONUNLA OYUN OYNAYIN

Zeka gelişimine oyun etkisi

Çocuk denince akla ilk glen şeylerden biri oyundur. Oyun, çocukların çevreyi, dünyayı tanımasını sağlıyor ve çocuğun zeka gelişimini etkiliyor. "Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir." diyen Anne Boyutu yazarlarından Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, oyunun çocuk zekasına katkısını anlatıyor:

 

"Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir. Oyun, çocuğun hayal gücünü ve el becerisini geliştirir. Ayrıca, çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak güçlenmesini sağlar. Peki ama nasıl?

 

Aslında oyun oynamak, çocuğun beynindeki farklı alanları çeşitli şekillerde uyarmak demektir. Çocuktaki kabullenilmişlik, anlaşılmışlık duygularını arttırmasının yanı sıra, zeka üzerinde olumlu etkileri de vardır.

 

Zeka, insanın adaptasyon yeteneği olarak tanımlanır. Uyum ise zekanın farklı komponentleri ile gerçekleşir. Bu noktada, Gardner’ın çoklu zeka teorisine göre oyun oynamanın etkilerinden bahsetmek gerekiyor.

 

Teori, problem çözme ve yeni beceriler kazanma düşünüldüğünde zekanın 8 türünden söz eder. Bunlar da sözel zeka, matematiksel–mantıksal zeka, görsel–mekansal zeka, müzik–ritmik zeka, bedensel– kinestetik zeka, kişilerarası zeka (zihin okuma becerisi), içsel zeka (kimlik) ve çevresel zeka olarak adlandırılır.

 

Çocuk oyunları, zekanın komponentlerini barındırır. Oyun, çocuğun farklı zeka türlerinin gelişimine katkıda bulunur."

 

Tamamını okumak için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ERKEKLERDE 3-6 YAŞA DİKKAT
OĞLUNUZ SİZE BAĞLANMASIN
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
KAZA GELİYORUM DEMEZ
TEHLİKEYE KARŞI ONU KORUYUN
EĞİTİMDE HER ŞEY SİL BAŞTAN
YENİ DÖNEME GİRİYORUZ
SINIRLARI BELİRLEMEK
RUTİNLER VE KURALLAR
ÇÜNKÜ ÇÖZÜM BU DEĞİL
OYUN OBEZİTEYİ ENGELLER Mİ?
İŞTE AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER
ANNELERİN EN BÜYÜK TELAŞI
MEVSİM GEÇİŞLERİ...
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK
NASIL GELİŞİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"YEME TIRNAKLARINI" D...
ÖDÜL VEREYİM DERKEN
HANGİ ÇOCUK HANGİ MESLEK
YALNIZ UYUYAMIYOR MU?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :