Okunma Sayısı: 7906
CANLI YORUMLAR

ONUNLA OYUN OYNAYIN

Zeka gelişimine oyun etkisi

Çocuk denince akla ilk glen şeylerden biri oyundur. Oyun, çocukların çevreyi, dünyayı tanımasını sağlıyor ve çocuğun zeka gelişimini etkiliyor. "Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir." diyen Anne Boyutu yazarlarından Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, oyunun çocuk zekasına katkısını anlatıyor:

 

"Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir. Oyun, çocuğun hayal gücünü ve el becerisini geliştirir. Ayrıca, çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak güçlenmesini sağlar. Peki ama nasıl?

 

Aslında oyun oynamak, çocuğun beynindeki farklı alanları çeşitli şekillerde uyarmak demektir. Çocuktaki kabullenilmişlik, anlaşılmışlık duygularını arttırmasının yanı sıra, zeka üzerinde olumlu etkileri de vardır.

 

Zeka, insanın adaptasyon yeteneği olarak tanımlanır. Uyum ise zekanın farklı komponentleri ile gerçekleşir. Bu noktada, Gardner’ın çoklu zeka teorisine göre oyun oynamanın etkilerinden bahsetmek gerekiyor.

 

Teori, problem çözme ve yeni beceriler kazanma düşünüldüğünde zekanın 8 türünden söz eder. Bunlar da sözel zeka, matematiksel–mantıksal zeka, görsel–mekansal zeka, müzik–ritmik zeka, bedensel– kinestetik zeka, kişilerarası zeka (zihin okuma becerisi), içsel zeka (kimlik) ve çevresel zeka olarak adlandırılır.

 

Çocuk oyunları, zekanın komponentlerini barındırır. Oyun, çocuğun farklı zeka türlerinin gelişimine katkıda bulunur."

 

Tamamını okumak için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK
FATİH PROJESİNE VERYANSIN
AİLELERİN ZOR TERCİHİ
RAPOR ALMAK ZORUNLU
BAKICI SEÇERKEN SORUN!
KRİTİK SORULAR...
2 SAATTEN FAZLASI ZARAR
ÇOCUKLARDA TV ALIŞKANLIĞI
ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE
OBEZİTE=KALP RAHATSIZLIĞI
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA DİKKAT
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
2 YAŞ, KORKUNÇ YAŞ!
HEM KEYİFLİ HEM STRESLİ...
DİŞLERİ Mİ ÇÜRÜYOR?
NASIL ENGELLERSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"EKRANA YAPIŞMA" TART...
GÜÇ DURUMLARIN İLACI
YALNIZ UYUYAMIYOR MU?
ÇOCUKLARDA ÖLÜM KORKUSU
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BİR KADININ ÇANTASINDA
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :