Okunma Sayısı: 5626
CANLI YORUMLAR

ORTOPEDİK EĞRİLİK

Çocuklarda ne durumda?

"Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar"

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Kıter, çocukların omurgalarında görülen asimetrinin, "idiopatik skolyoz" olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabileceğini söyledi.

 Kıter, "idiopatik skolyoz" olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının genellikle 10-12’li yaşlarda ortaya çıktığını söyledi. Kıter, hastalığın nedeninin ise tam olarak bilinmediğini kaydetti.

 Zamanında müdahale edilmediğinde omurgadaki eğriliğin, büyüme ile birlikte ileri derecelere ulaşabileceğini anlatan Kıter, çocukta sakatlık görünümü oluşturan ve boy uzamasına engel olan hastalığın yaş ilerledikçe tedavisinin güçleştiğini kaydetti. Prof.Dr. Kıter, bu nedenle eğriliğin erken dönemde tespit edilmesinin önem taşıdığını vurguladı.

 Ailelerin eğriliği fark ettiklerinde mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini ifade eden Kıter, "Çocukların omurgalarında görülen asimetri, ’idiopatik skolyoz’ olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabilir. Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar" diye konuştu.

 Kız çocuklarında daha sık görülüyor

Hastalığın kız çocuklarda daha sık görüldüğüne işaret eden Prof.Dr Kıter, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hasta öne doğru eğildiğinde, omurgadaki yana doğru olan eğrilik daha belirgin görünür. Eğrilik derecesi ve çocuğun yaşı, bu dönemde tedaviyi belirleyecek en önemli faktörlerdir. Bu hastalığın erken tanısı ve tedavisi hastayı ameliyattan kurtarabiliyor. Skolyoz hastalığının her anlamda tedavisi mümkün. Yapılan araştırmalar ameliyatla, korse ya da alçıyla tedavi edilen skolyozlu hastaların tamamen normal bir yaşantı sürdüğünü göstermiştir."

 Prof. Dr. Kıter, omurga eğriliğinin özellikle 10 yaşından küçük çocuklarda, belli bir döneme kadar seri alçı veya korse uygulamalarıyla kontrol altına alınmaya çalışıldığını bildirdi. Kıter, buna rağmen kontrol altına alınamayan eğrilik durumunda ise çocuğun yeterli bir büyümeye eriştiğinde, cerrahi yönteme başvurulduğunu söyledi.

 Kıter, son yıllarda hem eğriliği kontrol altına alan hem de büyümeye olanak veren ameliyat tekniklerinin geliştiğine de dikkati çekti.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT
ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ YANI
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
YENİ AŞIYA İHTİYAÇ VAR
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
BUGÜN DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ
ÇOCUKLARA HİJYENİ ÖĞRETİN
HİPERAKTİVİTEYLE MÜCADELE
NASA'NIN YÖNTEMİ ÇÖZER Mİ?
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR
İŞTAHSIZ ÇOCUKLAR
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
DİŞLERİ Mİ ÇÜRÜYOR?
NASIL ENGELLERSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BÖBREKLERİ SAĞLIKLI MI?
ALERJİK Mİ NEZLE Mİ?
BAHAR GELDİ DİYE SEVİ...
ÖZEL İHTİYAÇLARI OLAN...
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :