Okunma Sayısı: 6136
CANLI YORUMLAR

ORTOPEDİK EĞRİLİK

Çocuklarda ne durumda?

"Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar"

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Kıter, çocukların omurgalarında görülen asimetrinin, "idiopatik skolyoz" olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabileceğini söyledi.

 Kıter, "idiopatik skolyoz" olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının genellikle 10-12’li yaşlarda ortaya çıktığını söyledi. Kıter, hastalığın nedeninin ise tam olarak bilinmediğini kaydetti.

 Zamanında müdahale edilmediğinde omurgadaki eğriliğin, büyüme ile birlikte ileri derecelere ulaşabileceğini anlatan Kıter, çocukta sakatlık görünümü oluşturan ve boy uzamasına engel olan hastalığın yaş ilerledikçe tedavisinin güçleştiğini kaydetti. Prof.Dr. Kıter, bu nedenle eğriliğin erken dönemde tespit edilmesinin önem taşıdığını vurguladı.

 Ailelerin eğriliği fark ettiklerinde mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini ifade eden Kıter, "Çocukların omurgalarında görülen asimetri, ’idiopatik skolyoz’ olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabilir. Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar" diye konuştu.

 Kız çocuklarında daha sık görülüyor

Hastalığın kız çocuklarda daha sık görüldüğüne işaret eden Prof.Dr Kıter, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hasta öne doğru eğildiğinde, omurgadaki yana doğru olan eğrilik daha belirgin görünür. Eğrilik derecesi ve çocuğun yaşı, bu dönemde tedaviyi belirleyecek en önemli faktörlerdir. Bu hastalığın erken tanısı ve tedavisi hastayı ameliyattan kurtarabiliyor. Skolyoz hastalığının her anlamda tedavisi mümkün. Yapılan araştırmalar ameliyatla, korse ya da alçıyla tedavi edilen skolyozlu hastaların tamamen normal bir yaşantı sürdüğünü göstermiştir."

 Prof. Dr. Kıter, omurga eğriliğinin özellikle 10 yaşından küçük çocuklarda, belli bir döneme kadar seri alçı veya korse uygulamalarıyla kontrol altına alınmaya çalışıldığını bildirdi. Kıter, buna rağmen kontrol altına alınamayan eğrilik durumunda ise çocuğun yeterli bir büyümeye eriştiğinde, cerrahi yönteme başvurulduğunu söyledi.

 Kıter, son yıllarda hem eğriliği kontrol altına alan hem de büyümeye olanak veren ameliyat tekniklerinin geliştiğine de dikkati çekti.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BESLENME ALIŞKANLIKLARI
AİLE-EV İLE DOĞRU ORANTILI
EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI
ONU BU VİRÜSTEN KORUYUN
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?
ÇOCUĞUNUZDA TİK Mİ VAR?
SES ÇIKARMA, SAÇ YEME...
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
YÜZ BİNLERCE ÇOCUK İÇİN
ACİL AŞI UYARISI
HER GÜN 2 BARDAK SÜT
ZEKÂYI GELİŞTİRİYOR
HALA ALTINI ISLATIYORSA
5 YAŞTAN SONRA NORMAL DEĞİL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
SPASTİK ÇOCUKLARIN TE...
GECE LAMBASI YAKMAMALIYIZ
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :