Okunma Sayısı: 6076
CANLI YORUMLAR

ORTOPEDİK EĞRİLİK

Çocuklarda ne durumda?

"Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar"

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Kıter, çocukların omurgalarında görülen asimetrinin, "idiopatik skolyoz" olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabileceğini söyledi.

 Kıter, "idiopatik skolyoz" olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının genellikle 10-12’li yaşlarda ortaya çıktığını söyledi. Kıter, hastalığın nedeninin ise tam olarak bilinmediğini kaydetti.

 Zamanında müdahale edilmediğinde omurgadaki eğriliğin, büyüme ile birlikte ileri derecelere ulaşabileceğini anlatan Kıter, çocukta sakatlık görünümü oluşturan ve boy uzamasına engel olan hastalığın yaş ilerledikçe tedavisinin güçleştiğini kaydetti. Prof.Dr. Kıter, bu nedenle eğriliğin erken dönemde tespit edilmesinin önem taşıdığını vurguladı.

 Ailelerin eğriliği fark ettiklerinde mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini ifade eden Kıter, "Çocukların omurgalarında görülen asimetri, ’idiopatik skolyoz’ olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabilir. Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar" diye konuştu.

 Kız çocuklarında daha sık görülüyor

Hastalığın kız çocuklarda daha sık görüldüğüne işaret eden Prof.Dr Kıter, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hasta öne doğru eğildiğinde, omurgadaki yana doğru olan eğrilik daha belirgin görünür. Eğrilik derecesi ve çocuğun yaşı, bu dönemde tedaviyi belirleyecek en önemli faktörlerdir. Bu hastalığın erken tanısı ve tedavisi hastayı ameliyattan kurtarabiliyor. Skolyoz hastalığının her anlamda tedavisi mümkün. Yapılan araştırmalar ameliyatla, korse ya da alçıyla tedavi edilen skolyozlu hastaların tamamen normal bir yaşantı sürdüğünü göstermiştir."

 Prof. Dr. Kıter, omurga eğriliğinin özellikle 10 yaşından küçük çocuklarda, belli bir döneme kadar seri alçı veya korse uygulamalarıyla kontrol altına alınmaya çalışıldığını bildirdi. Kıter, buna rağmen kontrol altına alınamayan eğrilik durumunda ise çocuğun yeterli bir büyümeye eriştiğinde, cerrahi yönteme başvurulduğunu söyledi.

 Kıter, son yıllarda hem eğriliği kontrol altına alan hem de büyümeye olanak veren ameliyat tekniklerinin geliştiğine de dikkati çekti.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KANSERE KARŞI ILIK SU
ÇOCUĞUNUZU KORUYUN!!!
DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT
ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ YANI
ÇOCUKLAR İÇİN ARA ÖĞÜNLER
BU TARİFLERE BAYILACAKLAR
SÜT SEVMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN
ALTERNATİF SEÇENEK
SPASTİK ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ
"1YAŞI BEKLEMEK BÜYÜK HATA"
ANNE SEVGİSİ KORUYOR
SAĞLIKTA KALKAN ROLÜ ANNEYE
AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ
TANI, ÇOCUKKEN KONUR
DADI ARAYAN AİLELER!
İYİ İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ARABADA İÇMEK DAHA ZARARLI
ŞAŞILIK KADER DEĞİL
ALERJİ ÇOCUKLARI VURUYOR
SAĞLIKLI OLMASI İÇİN
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :