Okunma Sayısı: 5894
CANLI YORUMLAR

OYUN OBEZİTEYİ ENGELLER Mİ?

İşte aileye düşen görevler

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emre Atabek, obezitenin giderek artan büyük bir sorun haline geldiğini söyledi.

Obezitenin yol açtığı sağlık problemlerinin gerek birey gerekse ülke için önemli bir ekonomik yük teşkil ettiğini belirten Atabek, bu yüzden obezitenin erken yaşlarda fark edilerek önlenmesi ve gereken tedbirlerin alınmasının önemine dikkati çekti.

Gelişen teknolojiyle birlikte insanların hareketsiz bir yaşam sürdürmeye başladığını vurgulayan Atabek, şunları söyledi: 

''Bu nedenle obezite olan çocukların sayısı giderek artıyor. Çocuklar, günlerinin büyük çoğunluğunu televizyon ya da bilgisayar başında geçiriyor. Bu da küçük yaşlarda obezite olma riskini kat kat artırıyor. Hareketsiz dakikalarda alınan abur cuburlarda bu durumu daha da tetikliyor.

Beden çalışması gerektiren çocuk oyunlarıyla hareketsiz yaşamasının önüne geçilen çocuğun, ilerde damar sertliği nefes zorluğu, astıma yatkınlığı, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanmasının da önüne geçilmiş olunur. Oyunların tadına varan çocuk kendisini hareketsiz yaşama sürükleyen bilgisayar ve televizyonla daha az vakit geçirmiş olur. Oyun oynayan çocuk sürekli hareket halinde olduğundan obeziteye yakalanma riski de azalıyor. Bu durumda ailelere çok iş düşüyor. Çocuğunu dışarıya çıkartmayan ve evde olmasını isteyen aileleye obeziteyle ilgili eğitim çalışmaları verilmeli. Çocuklara yönelik spor tesisleri çoğalmalı. Obezitenin temellerinin çocuk yaşlarda atıldığı unutulmamalı.''

Atabek, şeker metabolizmalarında da bozukluklar yaşanabilen, ergenlik öncesinde şeker hastalığına yol açan rahatsızlığın önlenmesi için gerekli tedbirlerin yurt çapına yayılarak bir an önce alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BUGÜN DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ
ÇOCUKLARA HİJYENİ ÖĞRETİN
HANGİ TUVALET SAĞLIKLIDIR
ALAFRANGA MI ALATURKA MI?
OKUL ÇANTASINDAKİ TEHLİKE
RİSK TAŞIMASIN...
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
RİSK ALTINDA OLABİLİR!
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
ÇOCUĞUNUZUN YERLE TEMASI
ÇOCUK CAM FANUSTA BÜYÜMESİN
ARADA PİS ORTAM İYİDİR
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?
TÜMÖRLERE DİKKAT
ÇOCUĞUNUZ RİSK ALTINDA MI?
ÇOCUKLARA ZARAR VEREBİLİR
BAZI BESİNLERE DİKKAT!
GÖZLERİ BOZUK MU?
NASIL ANLAŞILIR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BUGÜN DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ
5 YAŞINDAKİ HAS ARKAD...
OBEZİTEDEN NORMAL HAYATA
ÇOCUKLAR İÇİN ARA ÖĞÜNLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :