Okunma Sayısı: 15129
CANLI YORUMLAR

PREMATÜRE BEBEK YASASI

Ek izin müjdesi!

Prematüre bebeklerin annelerinin doğum izinlerinin düzenlenmesine dair kampanya sonucu, İş Kanunu’na eklenen bir madde ile kadınlar kullanamadığı doğum iznini kullanabilecek.

Kampanya sürecinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ziyaret edilerek prematüre doğum yapan kadınlara daha fazla izin verilmesi için destek olmaları istendi. İnternet ortamında da 30 bin 508 kişi “Anneler bebeksiz kalmasın” diyerek kampanyaya destek verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 4857 sayılı İş Kanununun 74’üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna eklediği bir madde ile bundan böyle prematüre bebekler madde TBMM’de kabul edildikten sonra daha fazla anne sütü ve sevgisinden yararlanabilecekler.

İşte o madde

İLGİLİ karar: “Madde 66- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir: 'Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.' ”

Kadın işçinin erken doğum (prematüre doğum) yapması halinde, doğum öncesi çalıştırılmayacak sekiz haftalık iznini kullanması mümkün olmuyordu. Yapılan düzenleme ile kadın işçinin erken doğum yapması halinde, kullanamadığı doğum öncesi izin sürelerinin doğum sonrası sürelerle birleştirilerek kullanılması öngörülerek bu durumdaki kadın işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KIDEM TAZMİNATI
TOPLU İŞTEN ÇIKARMA
PSİKOLOJİK TACİZ, YI...
BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI
TOPLAYIN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :