Okunma Sayısı: 6198
CANLI YORUMLAR

PROJELERİNE YARDIMCI OLUN

Performans ödevleri

Proje ve araştırma ödevlerine yardımcı olmak

Çocuklar, ilerleyen yıllarda proje ve performans görevlerinin yanı sıra, farklı başlıklarda ödevlerle de karşılaşacaklardır. Bu aşamada, anne baba olarak çocuğunuza yardımcı olabilmek için faydalanacağı pek çok kaynak gösterebilirsiniz:

* Kütüphaneden ödünç alınan veya sizin kitaplığınızdaki kitaplar

* Müzelere veya ilgili tarihi yerlere geziler

* İnternette birlikte yapılacak araştırmalar

Bazen bu tarz ödevlerde, çocuğunuza birkaç konu verilip arasından bir seçim yapmasına izin verilebilir. Belirli bir konuyu ele alırken onun neyi ne şekilde araştırması gerektiğini anladığından emin olmalısınız. İnternette veya herhangi bir yerde yaptığı araştırmayı aktarırken kendi cümlelerini kullanması gerektiğini ona mutlaka anlatmalısınız.

Tüm bu süreç boyunca önemli olan çocuğunuzun genel olarak konuyu anlaması, ne yaptığının farkında olmasıdır. Sadece gördüğü bilgileri kopyalamasının ona herhangi bir faydası olmayacaktır.

İnternette, herhangi bir anahtar kelimeyle milyonlarca sayfaya ve bilgiye erişebilir ve bir bilgi bombardımanına tutulabilirsiniz. Peki, hangilerinin işe yarar olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bunun için gerçekten güvenilir sayfaları, çocuklar için faydalı siteleri kullandığınızdan emin olmalısınız. 

Çocuğunuz ödevlerini araştırırken güvenilir siteler bulmasına yardım edin. Bunun için de konuyla ilgili en az iki siteyi inceleyin ve bu sayfalardaki bilgileri karşılaştırın. İnternet üzerinden ulaşılan bir ansiklopedi olan Wikipedia’yı ve onun Türkçe versiyonu Vikipedi’yi mutlaka duymuşsunuzdur. Wikipedia’daki bilgiler, kullanıcıları tarafından ekleniyor ve katkıda bulunanlar pek çok farklı alanda uzman kişiler. Bu sitenin bir diğer iyi yanı da, konunun uzmanlar veya katkıda bulunanlar tarafından tartışılması ve bilginin bir uzlaşmadan sonra yayınlanması... Bu da güvenilirliği geliştiren bir süreç. Tabii zayıf yanı olarak herkesin konuya ilişkin aynı ölçüde bilgisinin olmamasını söyleyebiliriz. Yine de bilgiye ulaşmanın en sıra dışı yöntemlerden biri olması güzel…

Çocuğunuzun belli başlı sitelerden faydalanırken dahi tek bir kaynağa bağlı kalmamasına özen gösterin. Kopyala-yapıştır yapıp yapmadığına dikkat edin. Eğer bir konuyu okumazsa ve anladıklarını kendi kelimeleriyle ifade etmezse o konuyu öğrenmiş olmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Anne baba olarak internet sayfalarından bazılarına çocuğunuzun erişimini engelleyip engellemeyeceğinize de karar vermelisiniz. Araştırma yaparken yanlışlıkla uygunsuz sayfalarla karşılaşmak mümkün. Eğer çocuğunuzun maruz kalacağı bilgiler sizi endişelendiriyorsa internetin güvenlik ayarlarıyla oynamanız gerekebilir. Eğer hâlâ şüpheleriniz varsa internet sağlayıcınızı arayın ve gerekli düzenlemeyi yaptırın.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DERS ZİLİ ÇALIYOR
ÇOCUKLAR OKULDAN KORKMASIN
OKULA YENİ BAŞLAYACAKSA
PROF. KESKİN ANLATIYOR...
SAĞLIK RAPORU MU DAMGA MI
4+4+4'TE YENİ TARTIŞMA
ÇOCUKLARIN HALİ NE OLACAK
VELİLERİN KAFASI KARIŞIK
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞTİ Mİ?
BİREYSEL FARKLILIK ETKİLİ
ÇOCUKLARA BÜYÜ ANLATILACAK
DERS PROGRAMI AÇIKLANDI
RUTİNLER BELİRLEYİN
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!
ÜNİVERSİTEYE DOĞRU SON ADIM
TERCİH SÜRECİNE DİKKAT
ÇOCUĞUNUZ NASIL ÖĞRENİYOR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL ÇAĞINDA AŞK
ÇOCUKLARDA DURUŞ BOZUKLUĞU
KÖTÜ DAVRANIŞLARA YAPTIRIM
SBS YERLEŞTİRME SONUÇLARI
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :