Okunma Sayısı: 6688
CANLI YORUMLAR

RİSKLİ HAMİLELİĞİ SAPTAMAK

Etkenler nelerdir?

Hamilelik fizyolojik bir olay olduğundan, kadın organizmasındaki çeşitli doğal sebeplerden doğumun normal gidişatı değişebilir ve kadının veya bebeğin sağlığı için tehlike oluşturabilir.

Günümüzde bireyler hamilelikte karşılaşılacak risklere karşı çok duyarlıdır ve bu yüzden kontrol aşamaları çok önemlidir. Doğuma yardımcı medikal bir kontrol programı, çocuğun ve annenin sağlığı için risk teşkil eden etkenleri belirleyerek ve mümkünse ortadan kaldırma amaçlı yürütülür.

Anamnezden toplanan bilgilerle ilk önce bir eleme yapılır. Sadece bu başlangıçla bile yüksek riskli durumları saptamak mümkündür (araştırılan hamileliklerin yüzde 20'sinde).

Bazı düşük riskli durumlar yüksek riskli durumlara dönüşebilir (vakaların yüzde 10'unda) ve uygun protokoller uygulanarak belirlenebilirler.

Bu durumda özel alet (ultrasonografi) ve laboratuvar tetkikleri yapılır (kan ve idrar ile). Bir hamileliğe riskli demenin bir patoloji geliştireceği anlamına gelmediğini açıkça belirtmekte fayda var. Ancak muhtemel değişimleri zamanında fark etmek, uygun müdahalelerle hastalığın gelişmesini önlemek ya da ne olursa olsun mümkün olan en kısa zamanda onunla mücadele etmek için detaylı ve sık kontrollerden geçilmelidir.

Genel risk etkenleri: Yaş,geçmiş çocuk sayısı, sosyo-ekonomik koşullar, iş aktivitesi, beslenme durumu vs.

Süregelen hamilelikle bağlantılı risk etkenleri: Düşük tehlikesi, çoğul gebelik, enfektif hastalıklar, diyabet, hipertansiyon vs.

Jinekolojik ve doğum anında oluşacak risk etkenleri: Sterilizasyon koşulları ve doğum anında genital sistemde oluşabilecek olumsuzluklar.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KANSERE KARŞI POSALI BESİN
VE DIŞKIDA GİZLİ KAN TESTİ
AĞRIDAN KURTULMAK İSTEYEN
DURUŞUNU DÜZELTSİN
DAHA ÖNCEKİLERİ UNUTTURACAK
KİRPİKLERİNİZ UZUYOR...
AYAKKABI SATIN ALIRKEN
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
SPOR TEDAVİNİN BİR PARÇASI
UZMANLA PROGRAM YAPMA VAKTİ
CİNSİYET UYUMSUZLUĞU
DAHA ÇOK İSTİSMAR MI DEMEK
EN İYİ SAVUNMA YÖNTEMİ
PREZERVATİF YETERLİ Mİ?
RAHİM AĞZI KANSERİNE AŞI
ÖNCESİNDE ÖNLEM ALINABİLİR
DİLDE PEŞİN HÜKÜMLÜ OLMAYIN
CÜMLE KURARKEN DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SONBAHAR GRİBİN HABERCİSİ
HAMİLELİKTE KARIN SARKMASI
HEM SİZ HEM BEBEĞİNİZ İÇİN
HAMİLELİKTE KEMOTERAPİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
YENİ YILDA DENEYİN
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :