Okunma Sayısı: 6867
CANLI YORUMLAR

RİSKLİ HAMİLELİĞİ SAPTAMAK

Etkenler nelerdir?

Hamilelik fizyolojik bir olay olduğundan, kadın organizmasındaki çeşitli doğal sebeplerden doğumun normal gidişatı değişebilir ve kadının veya bebeğin sağlığı için tehlike oluşturabilir.

Günümüzde bireyler hamilelikte karşılaşılacak risklere karşı çok duyarlıdır ve bu yüzden kontrol aşamaları çok önemlidir. Doğuma yardımcı medikal bir kontrol programı, çocuğun ve annenin sağlığı için risk teşkil eden etkenleri belirleyerek ve mümkünse ortadan kaldırma amaçlı yürütülür.

Anamnezden toplanan bilgilerle ilk önce bir eleme yapılır. Sadece bu başlangıçla bile yüksek riskli durumları saptamak mümkündür (araştırılan hamileliklerin yüzde 20'sinde).

Bazı düşük riskli durumlar yüksek riskli durumlara dönüşebilir (vakaların yüzde 10'unda) ve uygun protokoller uygulanarak belirlenebilirler.

Bu durumda özel alet (ultrasonografi) ve laboratuvar tetkikleri yapılır (kan ve idrar ile). Bir hamileliğe riskli demenin bir patoloji geliştireceği anlamına gelmediğini açıkça belirtmekte fayda var. Ancak muhtemel değişimleri zamanında fark etmek, uygun müdahalelerle hastalığın gelişmesini önlemek ya da ne olursa olsun mümkün olan en kısa zamanda onunla mücadele etmek için detaylı ve sık kontrollerden geçilmelidir.

Genel risk etkenleri: Yaş,geçmiş çocuk sayısı, sosyo-ekonomik koşullar, iş aktivitesi, beslenme durumu vs.

Süregelen hamilelikle bağlantılı risk etkenleri: Düşük tehlikesi, çoğul gebelik, enfektif hastalıklar, diyabet, hipertansiyon vs.

Jinekolojik ve doğum anında oluşacak risk etkenleri: Sterilizasyon koşulları ve doğum anında genital sistemde oluşabilecek olumsuzluklar.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KORU BENİ GÜNEŞTEN!
KORUYUCULARI NASIL SEÇMELİ?
HAMİLELİKTE 35. HAFTA
BEBEĞİNİZ TOMBULLAŞIYOR!
HER KİTLE KANSER DEĞİL AMA
BUNU NASIL ANLARIZ?
C VİTAMİNİ BAKIMINDAN
LİMONDAN 7 KAT ZENGİN
ADET DÖNEMİNDEKİ AĞRILARLA
BAŞ EDEBİLMEK İÇİN ÖNERİLER
YEDİĞİMİZ GIDALARDA NE VAR?
GIDA ANALİZLERİ KORKUTUYOR
ASPİRİN KANSERE ÇARE Mİ?
YAYILMASINI ÖNLÜYOR MU?
HER DERDE DEVA ANNE SÜTÜ
KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
PROF. DR. AKTUĞ ERTEKİN
BAHAR YORGUNLUĞU
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
FARKLI KÜLTÜRLERDEN
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012 YILINA DAMGA VURAN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :