Okunma Sayısı: 10480
CANLI YORUMLAR

SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI

Saçınız bakımı hak eder

Bugüne kadar defalarca kendi saçınızı (ya da annenizinkini, arkadaşınızınkini...) boyamış olabilirsiniz. Kimi zaman ekonomik sebeplerden, kimi zaman acelemizden, bazen de tutturduğumuz rengin bozulmaması için kendi çabamıza başvururuz. Bu durumda bilinçli hareket etmekte ve saçımıza zarar verecek uygulamalardan kaçınmakta fayda var.

Öncelikle saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde, saçları güçlendiren B vitamini, pantenol, E vitamini, avokado veya Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici maddeler bulunduran ürünleri deneyin.

Çok kuru, yıpranmış ve kırığı olan saçları boyamak pek iyi bir fikir değildir. Saçınızı biraz kestirip, bir süre bakım uygulamak ve boyayı sonraya bırakmak daha iyi olacaktır. Saçınızı boyadıktan sonra da bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Saç renginizin gözleriniz ve cildinizle uyumu

Sıra geldi renklere... Parlak gün ışığında doğal saç renginize iyice bakın. Daha sonra gözlerinize ve cilt renginize uyan, bunları tamamlayan bir renk seçin. 

Boyamaya başlamadan önce, kutu üzerindeki talimatları mutlaka okuyun. Böylece uygulamanız daha kolay olur ve alerji olasılığını da düşürebilirsiniz.

Saçınızı boyayıp şekil verdikten sonra, elde ettiğiniz rengi korumak isteyeceksiniz. Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için güneş ve klordan uzak durun, saç kurutma makinesi, fön ve maşa gibi sıcaklığı çok yayan aletleri fazla kullanmaktan kaçının. Bunlar hem rengin atmasına hem de saçın yıpranmasına neden olurlar. Saçınızı parlak ve nemli tutmak için, özellikle boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini uygulayın.

Ufak tefek bilgiler: 

  • Boya esnasında yüzünüzün lekelenmemesi için biraz vazelin sürün, ancak saça bulaştırmamaya dikkat edin.
  • Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın.
  • Saçları bölerken ve boyayı dağıtırken geniş ağızlı bir tarak kullanın.
  • Cilde bulaşan boyayı ıslak mendil, şampuanlı veya cilt temizleyicili pamuk ile silin.
  • Rengin tutması için saati ayarlayın.
  • Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.
  • Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.
  • Doğal boyalar (bitkisel boyalar) saç telinin içine nüfuz etmez ve beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız, nötr kına uygulayabilirsiniz.
  • Doğal boyalar, kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdır. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta havuç turuncusu gibi bir sonuç istemiyorsanız, uygulama süresi kısa tutulmalıdır.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KOZMETİK ÜRÜNLERE DİKKAT
GÜZELLEŞEYİM DERKEN...
FEMİNENLİK VE 70'LER...
HAVADAR HAVADAR TAKILALIM
GOOGLE'DAN
ÖĞRETMENLER GÜNÜ JESTİ
BACAĞINIZI SARSIN
HAYVAN BASKILI PANTOLONLAR
EVET, BACAKLAR YAZA HAZIR!
BACAK YAPISI DEĞİŞTİRİLİR
ERKEKTE OTOEROTİZM
SIKLIK STANDARDI NEDİR?
ŞEKER GİBİ
HEM KALICI HEM ÇOK TATLI
BIRAKTIĞINIZDA AĞLIYORSA...
ZAYIFLAYAYIM DERKEN...
FELÇ OLMAYALIM!
SİVİLCE, AKNE HUSUSU
HER YAŞTA SORUN OLABİLİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
RUJUNUZ SİZİ ZEHİRLEY...
CİLT BAKIMI
CİLTTE ÜST DÜZEY SONU...
KALICI OJELER !
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
KOLTUK ALTI BOTOKSU
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
2013 BAROK DESENLERİN YILI
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :