Okunma Sayısı: 7113
CANLI YORUMLAR

SELFIE İÇİN ESTETİK

Ameliyata talep arttı

SELFIE ÇILGINLIĞI ESTETİĞE TALEBİ ARTIRDI

 

Sosyal medyanın gelişimine paralel olarak sosyal yaşamımızda da alışkanlıklarımız değişiyor. Özellikle son yılların trendi selfie/özçekim, toplumsal-psikolojik boyutuyla ele alındığı gibi cerrahi alanında da etkisini gösteriyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak’a göre sosyal medyada kendini gördükten sonra estetiğe yönelenler çoğalıyor.

 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, selfie/özçekim trendi ile estetik cerrahi arasında güçlü bir korelasyon olduğunu söylüyor. Ülkemizde her ne kadar özçekim-plastik cerrahi bağlantısıyla ilgili bir çalışma yapılmış olmasa da, 2014 yılında Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Akademisi’nin bu konuda bir araştırması bulunuyor. 2014'te gerçekleşen bu çalışmada ankete katılan plastik cerrahların üçte biri, sosyal medyadaki görüntüleri konusunda daha bilinçli olmalarından dolayı hastaların taleplerinde artış gördüklerini kaydetmişler. 2012-2013 yılları ile kıyaslandığında bu çalışmada rinoplastide yüzde 10, saç ekiminde yüzde 7, göz kapağı cerrahisinde yüzde 6 artış gözlenmiş. 2014'teki izlem çalışmasında bu konuda özellikle 30 yaş altındakilerin daha fazla etkilediği tespit edilmiş. Araştırmaya botox, dolgu gibi cerrahi olmayan kozmetik uygulamalar dahil edilmemiş ki Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak’a göre bu uygulamalarda çok daha fazla artış olduğu biliniyor.

 

Gıdı, Burun ve Dudaklar Olduğundan Büyük ya da Küçük Görünüyor

Mamak, “Estetik cerrahlar olarak bizim de klinik deneyimlerimize göre durum bundan farklı değil. Gittikçe daha fazla insan özçekimlerinde nasıl göründükleri konusunda takıntılı hale geliyor. Aynadaki görüntümüzden farklı olarak fotoğraflarda  kendimizi gördüğümüzde değiştirmek isteyeceğimiz daha fazla şey fark ederiz. Özçekim takıntısı ise bunu besler ve daha fazla insanın plastik cerrahiden yardım alıp alamayacaklarını sorgulatır” diyor ve devam ediyor: “Gelen taleplerden, kişilerin özçekim fotoğraflarında en çok burun, dudak ve boyunlarından rahatsızlık duyduğunu görüyoruz. Yakın çekim fotoğraflarda burun daha büyük görünüyor. Benzer şekilde dudaklar da olduğundan küçük göründüğü için daha büyük bir dudağa ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorlar. Çoğu özçekim alttan yapıldığı için bu açıda boyun ya gıdılı ya da sarkmış gibi görünüyor.”

 

Özçekim çılgınlığının insanları aşırı kozmetik uygulamalara iteceğine inanmadığını söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, daha çok altta yatan güvensizliklerin ortaya çıktığını düşünüyor. “Kendimizi daha fazla fotoğrafla sorgulamak değişim isteğimizi de beraberinde getiriyor” diyen Mamak, plastik cerrahinin artık kolay ve ulaşılabilir olmasının talebe dönüşmesini normal karşılıyor. Yeni bir yüzyıldayız ve bu yüzyılın öne çıkanları teknoloji ve görsel iletişim. İki yaşındaki çocukların bile tabletlerle uyumlu olmaları, yeni neslin bu konuya çok daha ilgili olacağına işaret ediyor. 

 

www.aysunmamak.com

twitter: aysunmamak

instagram: aysunbolukbasimamak

facebook: Op.Dr.Aysun Bölükbaşı Mamak

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
E-ETÜT SİSTEMİ
11 İLDE BAŞLADI
ÇOCUKLAR VE OYUN SALONLARI
BÜYÜKLERİN KUMARHANESİ GİBİ
HAVUZ - DENİZ SEZONU
HASTALIKLARA DİKKAT
KÜRTAJ YASAĞI, NÜFUS ARTIŞI
"BU TARTIŞMADAN KAYGILIYIM"
8 YAŞINDAKİ JULIETTE
YOUTUBE'U SALLADI
YGS'YE GİRECEKLER DİKKAT
SINAV ANINDA NE YAPMALI?
METEOROLOJİ UYARDI
TARİHİ GEÇİŞ 00:00'DA
TEKRARI 105 YIL SONRA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KADEMELİ EĞİTİME YENİ AYAR
FACEBOOKTA HAMİLE DURUMU
KADIN KATLİAMI
RENKLERİN ÇOCUKLARA ETKİSİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
KISA SAÇ MODELLERİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :