Okunma Sayısı: 42042
CANLI YORUMLAR

SEVİŞİRKEN ÇOCUK GÖRÜRSE

Bir açıklama borçlusunuz!

Diyelim ki, o hiç yaşamak istemediğiniz durumla karşılaştınız ve yatak odasında eşinizle baş başa, özel anları paylaşırken, çocuğunuza yakalandınız... Neler yapmalı, bu tatsız durumdan nasıl kurtulmalısınız?

Bizim gibi geleneksel yanı ağır basan toplumlarda, cinsel hayat genellikle çocuklardan gizlenir. Birçok anne-baba, çocukların hiçbir şey görmemesi ve duymaması için birtakım önlemler alır. Özel anları paylaşmak için çocukların uyuması beklenir ve genellikle tatsız bir durumla karşılaşmamak için kapılar sıkıca kilitlenir.

Ama ne kadar da önlem alsanız, günün birinde ona yakalanabilirsiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? Onu incitmeden, korkutmadan, ruh sağlığında onulmaz yaralara sebep olmadan ve en önemlisi sizi de utandırmadan ona neleri, nasıl anlatmalısınız?

Yakalandınız... Yapacağınız ilk hareket, telaşla örtünmeye çalışmak yerine yavaş yavaş giyinmeye başlamak olmalıdır ki, o da bu durumu doğal bir şeymiş gibi kabul edebilsin.
 
Asla suçlu gibi davranmamalısınız. Aksi bir durum, onun ruh sağlığım ciddi ölçüde zedeleyecektir.
 
Onu odasına götürdüğünüzde sizden cevaplamanızı beklediği soruları olacaktır. Sözcükleri tartarak seçmeli, anlayabileceği yanıtlar vermelisiniz.

Çocukların 4 yaşına kadar yaşadıkları önemsiz olayları unuttuklarını aklınızdan çıkarmayın. Gördüklerinin bilinçaltında rahatsızlık yaratmaması için, olayı çok uzatmadan onun anlayabileceği dille, ufak tefek açıklamalarla anlatmalısınız.
 
Ama hiçbir şartta ona yakalandığınız anda yaptığınızla ilgili yanlış hikayeler anlatmayın. İnandırıcı olmazsanız, merakını yenemeyecek ve sizi tekrar yakalayabilmenin hesaplarını yapacaktır.

Çocuğunuz 4 yaşından büyükse, sizi çıplak olarak yakaladığında oyun oynamadığınızı kesinlikle bilir. "Sansürlü" de olsa, ne yaptığınızı kısaca söyleyebilirsiniz. Ama, asla gördüklerinin farklı bir şey olduğuna onu inandırmaya çalışmayın. Çünkü, 4 yaş üstü bir çocuk, kadın ve erkek arasında özel bir şeyler yaşandığının bilincindedir.
 
Kimi çocuklar, annelerinin ya da babalarının sesini duyduklarında korkudan anne ve babasının yatak odasına yönelir. Çığlık atanın annesi olduğunu fark ederse, büyük panik yaşayabilir. Bu durumda ona sevgiyle yaklaşıp, insanların ille de acı duyduklarında çığlık atmadıklarını, hoş bir şey duyunca ya da yaşayınca da çığlık attıklarını anlatmalısınız.

Psikanalistler, "Ebeveynlerin cinsel yaşamı, çocukların fantezilerinin kaynağını oluşturur" diyorlar. Bu açıklamayı göz önünde tutarak, çocuğunuzun düş dünyasını yıkmaya yönelik davranışlar içine girmemelisiniz.
 
Çocuğunuza, sizi o durumda gördüğü için suçluluk psikolojisine yöneltebilecek hiçbir söz söylemeyin. Kızmak, terslemek ya da azarlamak çözüm değildir. O güne değin çocuğunuzun cinsel konulardaki sorularını yanıtlamadıysanız, artık zamanı geldi demektir.

Yaşına, daha önceki bilgileniş durumuna ve olaya yakınlığına uygun biçimde ona ne yaptığınızı değil de, anne ve babasının birbirini sevdiği, bu yüzden yatakta birbirine yaklaştığını anlatın. Konuşacağınız konunun, söyleyeceğiniz sözlerin sınırını ancak siz bilirsiniz, çünkü çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz.

Çocuğunuza, cinselliğe gerçek anlamda ilgi duyduğu 7-8 yaşlarında, bir annenin nasıl hamile kaldığını ve doğurduğunu anlatabilirsiniz.
 
Çocuğa öncelikle çıplaklığın utanılacak bir durum olmadığını öğretin.
 
Kesin kurallar koymayın, çocuğa karşı cinsin vücudunu tanıma olanağı sağlayın. Önemli olan çocuğa kademeli olarak cinsel bilgi vermektir.
 
Çocuğunuza, cinselliğe gerçek anlamda ilgi duyduğu 7-8 yaşlarında, bir annenin nasıl hamile kaldığını ve doğurduğunu anlatabilmelisiniz. Bu arada tabii banyonun ya da yatak odanızın kapısını kapatmanızın, "giremezsin, yasak" anlamına geldiğini de öğrenecektir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
AŞKI KORUMAK İÇİN...
YATAKLARI AYIRMAK..?
PARASIZ EĞİTİM DÖNEMİ
HARÇ DÖNEMİ BİTTİ
İKİZ BEBEK BAKICISI BULMAK
"UZMANLAR" NE DİYOR?
ÇOCUKLARDA
"HAYIR!" KENDİNİ FARK ETTİRME ÇA...
ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞU
BEBEK O, ANLAMAZ DEMEYİN
BOŞANMADAN NASIL ETKİLENİR?
ÇOCUĞUNUZDAKİ BELİRTİLER
BABAYLA GEÇEN ZAMANIN ÖNEMİ
DAHA SAKİN BEBEKLER
PAYLAŞMA FİKRİNE ALIŞTIRMAK
ÖZEL OYUNCAKLARI ÖZEL TUTUN
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AŞIRI KONTROLLÜ MÜSÜNÜZ?
AŞKI KORUMAK İÇİN...
UFAKLIK PAYLAŞILAMIYOR MU?
İYİ BİR ANNE OLMAK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 BAROK DESENLERİN YILI
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :