Okunma Sayısı: 3498
CANLI YORUMLAR

SOKAK HAYVANLARINA YARDIM

ETMENİN 7 YOLU

Sokak hayvanlarına yardım etmenin 7 yolu

 

Modern yaşam, mevsimsel geçişler, yükselen sıcaklık değerleri, hava ve su kirliliği gibi birçok faktör her geçen gün sokak hayvanlarının yaşam alanını sınırlandırmaya devam ediyor. Sokak hayvanları sıcak yaz aylarında başta susuzluk olmak üzere, beslenme, barınma ve korunma noktasında yardıma ihtiyaç duyuyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, yaz döneminde sokak hayvanlarına yardım etmenin 7 yolunu paylaştı.

En etkili yöntem: Sahiplenmek 

Sokak hayvanlarına yönelik farkındalık bireysel ve toplumsal anlamda son dönemlerde artış gösteriyor. Sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve belediyeler sokak hayvanlarının bakımına ve beslenmesine yönelik birçok çalışmayı eş zamanlı yürütüyor. Uzmanlara göre sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve korunma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında en etkili yöntem onları sahiplenmek.

ALO 153 hattı 

Sokak hayvanlarının sağlık ve tıbbı müdahale ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Türkiye genelinde belediye ekiplerine bağlı ALO 153 çağrı merkezi bulunuyor. Temeli 1990’lı yıllarda atılan ALO 153 destek hattı, sokak hayvanlarının yanı sıra yaşlılar ve engelli bireyler için de hizmet sunuyor.

STK’lara üye olmak

Ülkemizde sokak hayvanlarını korumaya yönelik birçok sivil toplum kuruluşu ve gönüllü organizasyonlar bulunuyor. Sokak hayvanlarının haklarını korumak için çalışan sivil toplum kuruluşları ve gönüllü organizasyonlar çeşitli bağışlar ve desteklerle varlığını sürdürüyor. Ayrıca bu yapılar her geçen gün gönüllü çalışanlara ve desteğe ihtiyaç duyuyor.

Erken ihbar hayat kurtaracak 

Geçtiğimiz günlerde kabul edilen ve kısa bir süre sonra yürürlüğe girmesi beklenen hayvan hakları yasa tasarısı, sokak hayvanlarına yönelik birçok hakkın hukuki boyutuyla tanınmasına olanak sağladı. Tasarı ile sokak hayvanlarına yönelik kötü niyetli davranışlar, psikolojik ve fiziksel şiddet ile çeşitli suçların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Tasarı ile birlikte hayvanlar artık canlı statüsünde yer alıyor ve yasa istenmeyen durumlara karşı şikayet edilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Sahiplendirme ağları 

Son dönemlerde büyük bir ivme kazanan “Satın alma, sahiplen!” kampanyası ile birlikte sokak hayvanlarının yuva bulmasında önemli ölçüde yol kat edildi. Bunun yanı sıra dijitalleşmenin de etkisiyle çeşitli sahiplendirme ağları ve uygulamalarının sayısı ve kullanıcı sayısı artmaya başladı. Sahiplendirme ağları ve uygulamaları üzerinden sokak hayvanlarını sahiplenmek veya sahiplendirmek oldukça kolay bir hal aldı.

Bir kap su ve bir kap mama 

Sokak hayvanlarının beslenme probleminin önüne geçmek amacıyla yakın geçmişte başlatılan bir kap su ve bir kap mama hareketi gün geçtikçe katılımcı sayısını ve etkisini arttırmaya devam ediyor. Ayrıca kamu ve özel sektör, farklı pilot bölgelerde plastik atıkların toplanmasını amaçlayan ve plastik atıklar karşılığında sokak hayvanlarına yiyecek ve su sağlayan mama otomatlarını kullanmaya başladı. Bir yandan çevre temizliği ve geri dönüşüm gibi kavramların desteklenmesi amaçlanırken, diğer yandan sokak hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

Temiz yaşam alanları sağlamak

Sokak hayvanlarının doğası her geçen gün biraz daha zarar görüyor. Sokakların temizliği sokak hayvanlarına uygun yaşam alanları oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda sokak hayvanlarının sağlıklarının korunmasında da önemli bir rol oynuyor. Temizlik çalışmalarının yanı sıra gönüllü hayvan severlere de bu noktada büyük iş düşüyor.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
LİSEDE EVLİLİĞE İZİN VAR MI
DİNÇER: "HABERİM YOKTU"
ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANIYOR
ŞEHİTLER SAYGIYLA ANILIYOR
ÖĞRETMENE 5 YILDA BİR SINAV
KONTENJANLAR AZALIYOR
KADINA ŞİDDET HER YERDE
BİR ÖZGÜRLÜK MESELESİ
PAZAR KAHVALTINIZ
KEYİFLİ VE SAĞLIKLI OLSUN
EVİNİZİ ARINDIRIN
BUNLARDAN KURTULUN
BARBAROS, MÜSTEHCEN BULUNDU
100TEMEL ESER'DEN ÇIKARILDI
FİRST LADY GÜL'ÜN TOPUKLARI
İNGİLİZ BASININDA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARİYER ÇABUK YAŞLAND...
TATİL DOLANDIRICILARINA
ZEHİRLENMELER DEVAM EDİYOR
ŞİDDET-EGO ÇATIŞMASI
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
2013 BAROK DESENLERİN YILI
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :