Okunma Sayısı: 8427
CANLI YORUMLAR

ŞOKLANMIŞ EMBRİYOLAR

Kardeş getirir mi?

İzmir Kent Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. İsrael Aruh, tüp bebek yönteminin, ''normal yollardan anne baba olamayan çiftler için son durak olma özelliğini koruduğunu'' belirterek, son yasal düzenlemeyle 35 yaş altına tek embriyo transferi koşulu getirildiğini, bunun gebelik oranlarını düşürdüğünü, hastaların gebelik şanslarını artırmak için elde edilen embriyoların dondurularak saklanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Embriyoların saklanmasının çiftleri maddi külfetten de kurtardığını anlatan Aruh şunları kaydetti:

''Embriyolar, sıvı azot bulunan tanklar içinde dondurulup saklanıyor. Eskiden embriyo saklamada 'slow freezing' dediğimiz yavaş yavaş derecenin düşürüldüğü dondurma işlemi yapılıyordu. Bunun da çözüldüğünde belli başarısı vardı. Üç yıldır ise vitrifikasyon- camlaştırma yöntemini uyguluyoruz. Yani şoklama yapılıyor, embriyolar aniden donuyor, cam gibi oluyor. Eksi 196 derecede yaşam durduğu için teorik olarak sonsuz saklamak mümkün. Çözüldüğü zaman daha iyi sonuç alınıyor. Fire oranı, embriyonun hasar görme oranı daha az.

Hastalara ait üç yıldır şoklanıp saklanan embriyo sayısı 600 civarında. Tüp bebek yöntemiyle anne olan hastalarımızın ikinci kez anne olma şansları var. Nitekim bu istekler gelmeye başladı. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olan çiftler, şoklanmış embriyolarından kardeş istiyorlar. Artık şoklanmış embriyolardan kardeşler dünyaya gelecek.''

 

AA

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNE ADAYINA DOĞUM EĞİTİMİ
TECRÜBE EDİLECEK AŞAMALAR
ASIL DERBİ EVLERDE
KİM KAZANACAK?
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
YA 23 NİSAN VE 30 AĞUSTOS?
ONLARA DA SIRA GELİYOR
PARA MI SAYGINLIK MI?
MUTLULUĞUN SIRRI HANGİSİNDE
GÖZ KANLANMASINA DİKKAT
İHMALE GELMESİN
AY YÜZEYİNİ ANDIRAN CENNET
GEZMEDEN, GÖRMEDEN GEÇMEYİN
PİŞİKLE MÜCADELEDE
ANNE VE BABALAR NE YAPMALI
HAMİLELİKTE KENDİNİZE BAKIN
NE YEMELİ, NE İÇMELİ?
AHUDUDULU BUZ KOKTEYLİ
BUZLARI İÇİNE EKLEYİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUMDA ANESTEZİ ÇEŞİTLERİ
NORMAL DOĞUM FOBİSİ
NE ZAMAN HASTANEYE Gİ...
ERKEN DOĞUM
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :