Okunma Sayısı: 8676
CANLI YORUMLAR

ŞOKLANMIŞ EMBRİYOLAR

Kardeş getirir mi?

İzmir Kent Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. İsrael Aruh, tüp bebek yönteminin, ''normal yollardan anne baba olamayan çiftler için son durak olma özelliğini koruduğunu'' belirterek, son yasal düzenlemeyle 35 yaş altına tek embriyo transferi koşulu getirildiğini, bunun gebelik oranlarını düşürdüğünü, hastaların gebelik şanslarını artırmak için elde edilen embriyoların dondurularak saklanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Embriyoların saklanmasının çiftleri maddi külfetten de kurtardığını anlatan Aruh şunları kaydetti:

''Embriyolar, sıvı azot bulunan tanklar içinde dondurulup saklanıyor. Eskiden embriyo saklamada 'slow freezing' dediğimiz yavaş yavaş derecenin düşürüldüğü dondurma işlemi yapılıyordu. Bunun da çözüldüğünde belli başarısı vardı. Üç yıldır ise vitrifikasyon- camlaştırma yöntemini uyguluyoruz. Yani şoklama yapılıyor, embriyolar aniden donuyor, cam gibi oluyor. Eksi 196 derecede yaşam durduğu için teorik olarak sonsuz saklamak mümkün. Çözüldüğü zaman daha iyi sonuç alınıyor. Fire oranı, embriyonun hasar görme oranı daha az.

Hastalara ait üç yıldır şoklanıp saklanan embriyo sayısı 600 civarında. Tüp bebek yöntemiyle anne olan hastalarımızın ikinci kez anne olma şansları var. Nitekim bu istekler gelmeye başladı. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olan çiftler, şoklanmış embriyolarından kardeş istiyorlar. Artık şoklanmış embriyolardan kardeşler dünyaya gelecek.''

 

AA

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
12 EKİM DÜNYA ARTRİT GÜNÜ
"İYİLEŞMEK İÇİN HAREKET ET"
HAYATINIZ KARARMASIN
GLOKOMU HAFİFE ALMAYIN
SAHTE BALCILARA DARBE
BTK'DAN İNTERNET ENGELİ
ERKEN DOĞAN BEBEKLER
HASTALIK RİSKİ YÜKSEK
UYKUDA DÜZEN ŞART
SAAT ARALIĞINI AYARLAYIN
BENLER TEHLİKELİ Mİ?
RİSK ALTINDA OLABİLİRSİNİZ
YUMURTALIK KİSTİ
SİNSİ İLERLER
DEĞİŞTİRMEDEN ANLAMAK...
"ÇÜNKÜ KİŞİLİK DEĞİŞMEZ"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
DOĞUM SONRASI CİNSELLİK
DOĞUM ANINDAKİ MUCİZELER
MÜDAHALESİZ DOĞUM
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
EN İYİ YAZ KOKULARI
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :