Okunma Sayısı: 8947
CANLI YORUMLAR

Sperm Dondurma Yöntemi

Üreme şansını garantileyinLösemi, lenfoma gibi gençlik çağı kanserleri, yüzde 80 oranında tedavi edilebiliyor. Ancak tedavide kullanılan ağır ilaçlar, özellikle ergenlik çağındaki erkek hastaların üreme sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Embriyoloji ve Androloji Laboratuvarları Şefi Dr. Elif Ergin, “Sperm dondurma yöntemi ile ergenlik çağındaki erkek hastaların üreme şansının garanti altına alındığını” söyledi.

 

Lösemi gibi çocukluk çağı kanserleri tedavisi sırasında kullanılan ağır ilaçlar, erkeklerde sperm üretimini sağlayan hücreleri tahrip ederek, sperm üretimini tamamen sonlandırabiliyor. Bu da; genç yaşta kansere yakalanan erkeklerin, ileride çocuk sahibi olma şansının ortadan kalkması anlamına geliyor.

Kanser tedavisi öncesi ailelerin ileri görüşlü davranarak, erkek çocukları için eğer verebiliyorlarsa sperm örneği vermelerini öneren Elif Ergin; “Aileler, kanser lafını duyunca müthiş bir paniğe kapılarak ilk olarak çocuklarının hayatta kalması güdüsüyle, bir sonraki adımı düşünmeden tedaviye başlıyor. Tabi ki bu çok önemli bir durum ancak kanser eskisi gibi bir kara tablo değil. Pek çok kanser türü tedavi edilebiliyor ya da kontrol altına alınabiliyor.


Ancak tedaviden sonra ne yazık ki; erkek hastalar için kısırlık ortaya çıkıyor. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce ergenlik çağına girmiş erkek çocuklarının sperm örneğini alarak dondurtabilirler” diye konuştu.


Devletin, kanser gibi bazı hastalıklarda sperm dondurulmasına izin verdiğinin altını çizen Ergin; ailelere şu önerilerde bulundu; “Ergenlik çağına girmiş erkek çocuklarının verdiği sperm örneği, başarı ile dondurulabiliyor. -196 santigrat derecede yıllarca saklanabilen spermler yıllar sonra çözdürülüp yüzde 99 oranında başarı ile kullanılabiliyor. Bu sayede yıllar önce kanser tedavisi görmüş bir erkek, baba olabiliyor.”Hekimler yönlendirmeli

Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Embriyoloji ve Androloji Laboratuvarları Şefi Dr. Elif Ergin, hekimlere büyük görev düştüğünü belirterek; “Sperm dondurma tekniğinden pek çok ailenin haberi dahi yok. Şimdiye kadar spermini dondurduğumuz ergen sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu nedenle teşhisi koyan hekimin tedaviye yönlendirmeden önce dondurma işlemine yönlendirmesi ve aileyi bu konuda uyarması gerekiyor. Ailelerin bilinçli olması da tabi ki çok önemli” dedi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SEKSİN RENGİ: KIRMIZI
SERTLEŞME SORUNU
VAJİNİSMUS NEDİR?
GENİTAL SİĞİL
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :