Okunma Sayısı: 9539
CANLI YORUMLAR

TATİL SONRASI OKULA DÖNÜŞ

Uyum için ne yapmalı

Neredeyse 10 gün süren bayram tatili bitti. Büyükler için işe dönüş ne kadar zorsa, çocuklar için de okula başlamak o kadar zor olacak gibi görünüyor. Bayram tatili sonrası çocukları tekrar okula başlama heyecanı sararken, anne babaları ise işe başlama stresi sarar. Özellikle bayram boyunca anne ve babalarıyla uzun zaman geçirmeye alışan çocuklar için tekrar okul programına başlamak ve okula uyum sağlamak zor gelebilir.

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, anne babalar bayramın son günlerinde çocukların uyku saatlerini okul döneminde olduğu gibi ayarlaması gerektiğini söylüyor. Bu dönemde çocukla okulun ilk günlerinde daha fazla ilgilenilmesi gerektiğini öneren Yavuz şunları söyledi; "İlk haftalar birlikte aktiviteler yapmanız bu süreci kolaylaştırabilir. Ayrıca okulun ilk günlerinde çocuğunuza ödevler ve okul sorumlulukları konusunda baskı yaparak strese sokmayın. Çocuğunuz kendi sorumlulukları yerine getirecektir."

Çocuğunuz bayram tatilinden sonra okula gitmek istemezse ısrarcı olun ve kesinlikle evde kalmasına izin vermeyin diyerek aileleri uyaran Yavuz, "Çocuğunuzu her istediğinde okula göndermezseniz sürekli bahaneler uydurarak okula gitmek istemeyecek ve çocuğunuzda okul fobisi gelişecektir" diyor.

Çocukların bu dönemde, "Karnım ağrıyor, başım ağrıyor" diyerek okula gitmek istemeyeceğini söyleyen Yavuz, bu dönemde okula gitmek istemeyen çocukların vücutlarındaki herhangi bir ağrının stresten kaynaklanacağını dile getiriyor.

Yavuz, eğer çocuğunuz sürekli olarak bahaneler uyduruyor ve okula gitmek istemiyorsa mutlaka bir uzman pedagogdan destek alın diyerek aileleri uyarıyor. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AİLELERE ÖNEMLİ UYARILAR
ÇOCUKLARA 13 YAŞ SINIRI...
OKUL BAŞARISI VE BESLENME
PROF. BÜYÜKGEBİZ YANITLIYOR
ÇOCUKLAR NASIL GİYİNMELİ
BİR YETİŞKİN GİBİ Mİ?
NE KADAR HAREKET EDİYOR
İLERİKİ YAŞLAR İÇİN ÖNEMLİ
BİR YAKININ ÖLÜMÜ
ÇOCUĞA NASIL ANLATILIR?
ÇOCUĞUMLA MUTFAKTAYIZ
YEMEK PİŞİRİYORUZ!
SPASTİK ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ
"1YAŞI BEKLEMEK BÜYÜK HATA"
İLK 12 AYDA BABA İLGİSİ
BEBEK GELİŞİMİNE ETKİSİ NE?
RESTORANA GİTTİK
ÇOCUĞUMUZU NASIL OYALARIZ?
AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ
TANI, ÇOCUKKEN KONUR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ KARNE KÖTÜ KARNE
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YERLERİ
OYUNLA ADAPTE OLACAKLAR
TV VE İNTERNETE DÜŞKÜNLÜK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :