Okunma Sayısı: 8102
CANLI YORUMLAR

TATİLDE DİŞ SAĞLIĞI

"Aaa" de bakayım!

"Dişçi koltuğu", büyük küçük hemen herkesin tedirginlik ve korkuyla oturduğu bir koltuk. Elbette rutin kontrollerimizi yaptırmamız gerekiyor. Ancak o noktaya gelmeden hem kendimizin hem çocuklarımızın diş sağlığı söz konusu olduğunda dikkat etmemiz gereken belli başlı şeyler var. Herhangi bir okul gününe kıyasla çocuğunuzla daha fazla vakit geçirebileceğiniz bu tatil döneminde belki "ağız sağlığı disiplini" edinme ve çocuğunuzun da edinmesini sağlaması için fırsatınız olur. Bakın, Ortodonti Uzmanı Dr. Aylin Sezen Yalçın, ailelere çocukların diş sağlığı konusunda ne tür önerilerde bulundu...

***

"Çocuklarımız gelecek nesilleri temsil ediyorlar. Kanımca sağlıklı toplum öncelikle anne baba eğitimi ile birlikte sağlıklı ve bilinçli çocuklar yetiştirerek oluşturulabilir. Maalesef ülkemiz, koruyucu diş hekimliği açısından Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde kalmıştır. Ülkemizde son yıllarda ağız diş sağlığı ile ilgili bilinçlendirme çabaları yoğunlaşsa da yine de bu konu üzerinde uzun yıllar toplumsal bir çalışma yapılması gerekli. Burada da biz diş doktorlarına ve basına çok iş düşüyor...

Anne babalara rehberlik etmek üzere çocuklarda sıklıkla rastlanılan diş sorunları ve fonksiyon eksikliklerini özetlemek istiyorum:

- Her çocuk ilk olarak ailesinden ağız hijyeni eğitimini alır. Diş fırçalama, günde en az 2 kez (sabah-akşam) olmalıdır.

- 4-5 yaşlarında ilk kontrolü için diş doktoruna götürülürse ileriki yaşlarda tedavileri kolay kabullenecektir.

- Hiçbir zaman çocuklar doktora götürüleceği ya da dişi çekileceği tehdidi ile korkutulmamalıdır.

- Çocukların süt dişlerinin sürmesi 3- 3,5 yaşında tamamlanır. 6-8 yaşlarında ön bölgedeki , 10-11-12 yaşlarında ise arka bölgedeki süt dişleri sallanır, yerlerini sürekli dişlere bırakır. 12-13 yaşında sürekli dişlerin sürmesi tamamlanır..

- Süt dişleri önemlidir. Sürekli dişler için yer hazırlarlar. Çürük oluşmaması için koruyucu önlemler alınmalı, çürük var ise mutlaka tedavi edilmelidir.

- Tedavi edilmemiş, erken çekilmiş süt dişlerinin yerleri diğer dişlerin kayması neticesinde dolar ve alttan gelecek olan sürekli diş gömük kalabilir. Çapraşıklık ya da çok daha şiddetli ortodontik problemler meydana gelebilir.

- Diş ipi kullanımı çok etkili bir temizlik aracıdır.

- Çocukların 7 yaşında ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesi yerinde olur. Bu şekilde erken dönemde müdahale edilmesi gereken ortodontik anomalilerin gözden kaçması engellenmiş olur.

- Burun yollarından rahat nefes alınamadığı durumlarda, ağız solunumu yapmak zorunda kalınır. Ağız solunumunun teşhisi kolaydır. Çocuğunuz genellikle ağzını açık tutmayı tercih ediyorsa, geceleri horlama varsa ve yastığı tükürükten dolayı ıslanıyorsa şüphe edebilirsiniz. Ağız solunumu genellikle geniz eti, bademcik gibi sebeplere bağlı olarak gelişir. Öncelikle bir ortodontist ve beraberinde kulak burun boğaz uzmanına başvurmak, daha sonra gelişecek şiddetli bir ortodontik anomaliyi engellemek açısından önemlidir.

- Yalancı emzik ve biberon kullanımı en geç 3- 4 yaşında terk edilmelidir.

- Parmak emme alışkanlığı, oldukça önemli diş sorunlarına sebep olan, psikolojik alt yapılı, bazen terk edilmesi çok zor olabilen bir durumdur. 4 yaşında halen devam ediyor ve telkinlerle cevap alınamıyorsa, bir ortodonti uzmanına danışmanız ve yardım almanız yerinde olacaktır.

- Çocuklarımızın diş doktorundan korkmaması ilk ve en önemli tedavi prensibidir. Çocuklarınızın diş tedavilerinin pedodontist (çocuk dişleri uzmanı) tarafından yapılmasına özen gösterebilirsiniz. Çocuklara ait tedavi yaklaşımları ve tedavi için ayrılan süre, erişkin hasta tedavilerinden çok farklıdır. Uygun tedavi yaklaşımı, davranış ve fiziki şarların çocuklar için hazırlandığı kliniklerde tedavi olmak sonuçlar açısından daha sağlıklı olmaktadır.

- Lütfen hem kendinizin hem de çocuklarınızın dişlerinin değerini bilin. Çok mecbur kalmadıkça diş çektirmeyin. Eğer tedavi edilemeyecek durumdaki dişiniz çekiliyorsa mutlaka en kısa sürede yerine diş yaptırmayı ihmal etmeyin."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EDUKİDS'İ BİLİYOR MUSUNUZ?
HEM EĞLENCELİ HEM EĞİTİCİ
DOĞAR DOĞMAZ SÜNNET
YARARLI MI, ZARARLI MI?
YAZ UYKUSUNA HAZIRLIK
ÇOCUKLARA RAHAT PİJAMALAR
KADIN HASTALIKLARINI AŞ'IN
GENİTAL KANSER RİSKİ!
DİŞLERİ Mİ ÇÜRÜYOR?
NASIL ENGELLERSİNİZ
ÖĞRENMEDE RENGİN ÖNEMİ
RENKLİ DERS NOTU İSTİYORLAR
AİLE İÇİ GERİLİM
SORUNU SAPTA VE ÇÖZ!
CİNSELLİKTE EĞİTİM ŞART
TOPLUM BİLİNÇLENMELİ
ÖFKE NÖBETLERİ NEDEN YAŞANIR, NASIL ÇÖZÜLÜR?
ÇOCUK ÖFKE NÖBETİNİ BİR ŞEYLERİN...
OYUN HAMURU YASAKLANIYOR
BAKANLIK GENELGE YAYINLADI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ALERJİ ÇOCUKLARI VURUYOR
ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
DEMİR DAMLASI TOPLATILIYOR
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
2013 BAROK DESENLERİN YILI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :