Okunma Sayısı: 5599
CANLI YORUMLAR

TEK YAPAMADIKLARI EMZİRMEK

Baba-bebek ilişkisi

Hamilelik ve çocuk gelişimiyle ilgili ‘What to Expect’ kitap serisinin yazarı Heidi Murkoff, bir bebek bezi firmasının düzenlediği etkinlik için Türkiye’ye geldi. 

Bebekle iletişimin doğumdan önce başladığını belirten Bebek Bakım Uzmanı Heidi Murkoff, anne-babalara bebek gelişimiyle ilgili önerilerde bulundu.

“Bebeklerin duyu organları hamilelik sürecinde geliştiği için annenin hamileliği esnasında bebeğiyle konuşması önemlidir. Babalar da annenin karnına yakınlaşıp bebekleriyle konuşursa, bebek doğduğunda anne ve babasının sesini ayırt edebilir" diyen Murkoff, dokunmanın gücünü ve bu gücün bebeği nasıl etkilediğini bakın nasıl özetledi:

SİZ DOKUNUN, O HİSSEDER
“Hamileliğiniz sırasında ona söylediğiniz şarkıları daha sonra tekrarladığınızda bu melodiler bebeğinize tanıdık gelecek ve onu sakinleştirecektir. Bu yüzden bebeğinizle hamileliğiniz döneminden başlayarak konuşun, şarkı söyleyin. En önemli duyulardan biri de dokunma duyusudur. Bebekler hamileyken annelerinin karnına dokunuşlarını hissederler. Bebeğiniz doğduktan sonra da bebeğinize dokunun, bebeğinize banyo yaptırırken ya da bezini değiştirirken, bebeğinize yumuşak dokunuşlarla dokunmak çok önemlidir. Bazı bebekler kuvvetli dokunuşlardan hoşlanmaz, bebeğinizin nasıl sevilmek istediğini tepkilerini dinleyerek ölçebilirsiniz.”

BEBEĞİNİZE UYKU RUTİNİ OLUŞTURUN
Bebeklerin sağlıklı gelişimi için uykunun çok önemli olduğunu vurgulayan Murkoff’a göre, bebeği uykuya hazırlamanın püf noktaları var. İşte o noktalar: 

• Bebeğinize “uyku rutini” oluşturun. Ilık bir banyo ardından rahatlatıcı bir masaj, bebeğinizi gece boyunca kuru tutacak kaliteli ve yumuşak bir bebek bezi, rahat pijamalar, alıştığı bir şarkı, ufak bir hikâye bebeğinizi sakinleştirecektir. 
• Bebeğinizin ”uyku sinyallerini” iyi takip edin. Bebeğinizin yorulmaya başladığı zamanı geçirmemek önemlidir. Bebeğiniz alışık olduğu zamandan sonra uyursa çok yorgun olduğu için uyuyamayacaktır. 
• Kısa öğle uykularını atlamayın. Gündüz uyku düzeni olan bebekler, geceleri daha rahat uyur. Gece uykusuna çok yakın bebeğinizi uyutmayın. 
• Bebeğinizi uykuya yatırırken kat kat giydirmeyin. Aşırı sıcak oda ve kıyafetler bebeğinizin uyku düzenini bozabilir. Unutmayın, küçük bebekler için sizin giydiğinizden bir kat daha kalın, daha büyük çocuklar ise sizinle aynı kalınlıkta giyinmelidir. Bebeğinizin üşüyüp, üşümediğini anlamak için elleri ve ayaklarını kontrol etmeyin, bebeklerin elleri ve ayakları biraz daha soğuk olabilir, bu sizi yanıltabilir. Bunun yerine, bebeğin ensesi veya sırtını kontrol edin. Soğuksa bir kat daha giydirebilirsiniz.

UYURKEN SIRT ÜSTÜ, OYNARKEN KARIN ÜSTÜ YATIRIN
Ebeveynlerin bebekleri için hem en önemli öğretmen hem de ilk oyun arkadaşı olduğunu belirten Heidi Murkoff; “Birlikte oynayacağınız ufak oyunlar birçok oyuncaktan daha eğlenceli ve daha öğretici olabilir” dedi. Annelerin, bebeklerini uyurken “sırt üstü”, oynarken “karın üstü” pozisyonda yatırmalarını öneren Murkoff, gece boyunca sırt üstü yatan bebeğin, gün içinde oyun oynarken karın üstü pozisyonda kalmasının kaslarının gelişmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

BEBEĞİNİZİN SİZE EŞLİK ETMESİNE İZİN VERİN
Çalışan anneler için de önerilerde bulunan ve her annenin bebeğine ayırdığı zamanın yeterli olmadığını belirten Murkoff annelere, "Bebekler için annelerinin kendilerine ayırdığı her dakika çok kıymetlidir, onun için endişelenmenize gerek yok" diye konuştu.

Annelerin işlerini yaparken bebekleri için de vakit ayırabileceklerini söyleyen Murkoff’un bu konudaki önerileri şöyle: 
• Temiz çamaşırları asarken, oynaması için bebeğinizin eline bir çift çorap verin ve bir yandan da şarkı söyleyin. Yanınızda olduğu müddetçe bebek mutludur. 
• Bebeğinizle beraber market alışverişine çıkarken de kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş yaparken de bebeğinizle konuşun, ona sorular sorun, torbanıza meyveleri onun koymasına izin verin. Sizin için iş gibi görünse de bu zamanlar bebeğiniz için kaliteli vakittir. 

BABALARIN YAPAMAYACAĞI TEK ŞEY; EMZİRME
Baba figürünün bebeklerin ve çocukların yaşamında çok önemli bir rolü olduğunu belirten Murkoff, babalara seslenerek; “Her ne kadar hamile kaldıktan sonra ağır işi anneler üstlenip 9 ay boyunca bebekleri karınlarında taşısalar da babanın gebe kalmaktaki rolü anneninki kadar önemli. Bu nedenle anne kadar baba da sağlığına, yaşam stiline, kilosuna, hatta yediklerine dikkat etmeli. Bebek doğduktan sonra babaların bebek bakımındaki rolü tartışılamaz. Babalar emzirmek dışında annelerin yaptığı her şeyi yapabilir ve bu sürece eşit şekilde dahil olabilirler. Bebeklerinizle oynayın, onları kucaklayın, onlara şarkı söyleyin, bezini değiştirin, gece ağladığında yanında olun. Bebekler annelerine olduğu kadar babalarına da ihtiyaç duyarlar” dedi.

 

ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TEK AŞKI SİZSİNİZ
SEVGİNİZ ONU MOTİVE EDER
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
AİLE VE ÇEVRENİN ETKİSİ
SAĞLIKLI BEBEĞİN SIRRI
NASIL BÜYÜTEBİLİRSİNİZ?
ÇOCUKLARIN BAŞLICA 7KORKUSU
BİR BEBEK NELERDEN KORKAR?
ANNE BEBEK İLİŞKİSİ
0-3 YAŞ KRİTİK DÖNEMLERİ
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
GÖRMEK Mİ DUYMAK MI?
GECE TERÖRÜ
ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YA BEBEĞİNİZ DEPRESYO...
BEBEKLERİN İLETİŞİM Y...
"MEME İSTİYORUM!"
ÖĞRETİLER VE BEBEĞİM
ROBOT SEVGİLİLER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :