Okunma Sayısı: 5948
CANLI YORUMLAR

Tekrarlayan Düşükler

Ve Nedenleri


Malum, kadınların korkusudur düşük yapmak. Hele tekrarlanıyorsa (bunun için arka arkaya 2’den fazla hamileliğin düşükle sonuçlanması gerekir) endişe ve kaygılar daha da artar. Kimilerinde bu “sessiz düşük” şeklinde olur. Yani döllenme olmasına rağmen döllenme ürünü rahim içine yerleşmeden adet kanamasıyla birlikte düşer. Kadının yaşı, rahimle ilgili sorunlar, sigara ve alkol bağımlılığı, hormonal sebepler, şeker hastalığı ve akraba evliliği düşük nedeni olabilir. Düşüklerin tekrarlanması durumunda ileri araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Dönemlerine gelince; düşükler hamileliğin ilk 3 ayına da ikinci 3 ayına da denk gelebilir. Erken düşük dedikleri bu ilk 3 aya tekabül eder. İkinci 3 ayda gerçekleşenlerse geç düşük olarak adlandırılır. Gebeliğin sonlandığı aylar, düşük sebeplerini de açıklayabilir. 

·  Yaş, düşükte – tekrarlanan düşüklerde de – rol oynayan nedenlerden biridir. 35 yaşndan sonra hamilelikte düşüğün daha yüksek oduğu kabul edilir. Düşük sayısı arttıkça ve yaş 40’ı geçince risk büyür. Üst üste 4 düşükten sonra tekrarlama riski % 50’ye yakındır.  

·  Bazı kadınlarda rahimle ilgli doğuştan ya da sonradan meydana gelen sorunlar baş gösterebilir. Örneğin çift rahim veya rahmin daralmasına sebep olanseptum erken ve geç düşüklerin nedeni olabilir. Her ikisi de tedavisi mümkün rahatsızlıklardır. Yine rahim kanalının yetersiz olması (doğuştan veya sonradan) 4. ve 5. aylarda düşüğe neden olabilir.  
Miyom alınması, kürtaj gibi kimi rahim operasyonları rahimde yapışık bir doku oluşturabilir, rahmi daraltabilir.

·  Sigara ve alkol bağımlılığı olan kadınlarda düşüğe rastlanması şaşırtıcı bir şey değildir. 

·  Hormonal sebepler arasında tiroid bezinin yavaş ya da hızlı çalışması, progesteron hormonunun (yumurtlama sonrasındaki dönemde etkilidir) yetersiz salgılanması sayılabilir. Özellikle ikincisi, ilk 3 ayda meydana gelen düşüklerin nedeni olabilir. 

·  Şeker hastalığı olan kadınlarda kayıplar yüksek seyreder.

·  Tekrarlayan düşükler yaşayan ailelerde kadın tekrar hamile kalmadan önce klinik araştırma yapılır. Düşüklerin zamanı ve şekli üzerine yoğunlaşılır. Yukarıdaki nedenlere ilave olarak çevresel faktörler (kimyasal maddelere ve ilaçlara maruz kalınıyor mu?) araştırıldığı gibi akraba evliliği söz konusuysa genetik incelemelere odaklanılır. 

 Düşük nedenleri nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıl olur?

Üst üste düşük yapmış olan kadınlarda nedenleri ortaya çıkarmak için yapılan tetkikler şunlardır:
·  Rahim röntgeni, adet bittiğinde çekilir, döl yatağındaki sorunları anlamak içindir.
·  Ultrasonografi, rahimdeki miyomları ve diğer kitleleri saptamak için kullanılır.
·  Kan testleri yapılır.
·  Histeroskopi: Rahimdeki bozukluklar histeroskopi ile giderilir. Böylece azalmış rahim hacmi normale yakın hâle getirilir. Rahim kanalında yetersizlik varsa hamileliğin 3. ayından sonra dikiş yapılır.  

Tiroid fonksiyonlarında bozukluk söz konusuysa tedavisi yapılır. Aynı şekilde şeker hastalığı saptandığında kan şekeri düzenlenip kadının hamile kalmasına izin verilir.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ADET PERİYODU UZUYORSA
YUMURTA REZERVİ AZALIYOR MU
BACAK REFLÜSÜ
CİDDİ HASTALIK BELİRTİSİ!
KADINLARIN ANNELİK KABUSU
KISIRLIĞIN EN BÜYÜK SEBEBİ!
Rahim Duvarı Kalınlaşması
İLİŞKİDEN SONRA KAN
Adım Adım Tüp Bebek
TÜP BEBEK SAHİBİ Mİ OLMAYI DÜŞÜN...
DİYETİ SABOTE EDEN 10 NEDEN
ERKEKLER DİYET YAPTIRMIYOR
KADINLARIN 10 HATASI
MUTSUZLUK NEDENİ!!!
Kadınlarda Kısırlık
KISIRLIK, EVLİ ÇİFTLERİN % 15?İN...
YUMURTALIKLARIM KAÇ YAŞINDA
MENOPOZ YAŞINIZI ÖĞRENİN...
DOĞUM İZNİ ARTIYOR MU?
KÜRTAJA DÜŞÜNME SÜRESİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MASTİT NEDİR?
ÖNCEDEN BİLEBİLİR MİYİZ?
KADINLAR KANSER KISKACINDA
ADETLE İLGİLİ BİLDİKL...
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :