Okunma Sayısı: 5893
CANLI YORUMLAR

Tekrarlayan Düşükler

Ve Nedenleri


Malum, kadınların korkusudur düşük yapmak. Hele tekrarlanıyorsa (bunun için arka arkaya 2’den fazla hamileliğin düşükle sonuçlanması gerekir) endişe ve kaygılar daha da artar. Kimilerinde bu “sessiz düşük” şeklinde olur. Yani döllenme olmasına rağmen döllenme ürünü rahim içine yerleşmeden adet kanamasıyla birlikte düşer. Kadının yaşı, rahimle ilgili sorunlar, sigara ve alkol bağımlılığı, hormonal sebepler, şeker hastalığı ve akraba evliliği düşük nedeni olabilir. Düşüklerin tekrarlanması durumunda ileri araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Dönemlerine gelince; düşükler hamileliğin ilk 3 ayına da ikinci 3 ayına da denk gelebilir. Erken düşük dedikleri bu ilk 3 aya tekabül eder. İkinci 3 ayda gerçekleşenlerse geç düşük olarak adlandırılır. Gebeliğin sonlandığı aylar, düşük sebeplerini de açıklayabilir. 

·  Yaş, düşükte – tekrarlanan düşüklerde de – rol oynayan nedenlerden biridir. 35 yaşndan sonra hamilelikte düşüğün daha yüksek oduğu kabul edilir. Düşük sayısı arttıkça ve yaş 40’ı geçince risk büyür. Üst üste 4 düşükten sonra tekrarlama riski % 50’ye yakındır.  

·  Bazı kadınlarda rahimle ilgli doğuştan ya da sonradan meydana gelen sorunlar baş gösterebilir. Örneğin çift rahim veya rahmin daralmasına sebep olanseptum erken ve geç düşüklerin nedeni olabilir. Her ikisi de tedavisi mümkün rahatsızlıklardır. Yine rahim kanalının yetersiz olması (doğuştan veya sonradan) 4. ve 5. aylarda düşüğe neden olabilir.  
Miyom alınması, kürtaj gibi kimi rahim operasyonları rahimde yapışık bir doku oluşturabilir, rahmi daraltabilir.

·  Sigara ve alkol bağımlılığı olan kadınlarda düşüğe rastlanması şaşırtıcı bir şey değildir. 

·  Hormonal sebepler arasında tiroid bezinin yavaş ya da hızlı çalışması, progesteron hormonunun (yumurtlama sonrasındaki dönemde etkilidir) yetersiz salgılanması sayılabilir. Özellikle ikincisi, ilk 3 ayda meydana gelen düşüklerin nedeni olabilir. 

·  Şeker hastalığı olan kadınlarda kayıplar yüksek seyreder.

·  Tekrarlayan düşükler yaşayan ailelerde kadın tekrar hamile kalmadan önce klinik araştırma yapılır. Düşüklerin zamanı ve şekli üzerine yoğunlaşılır. Yukarıdaki nedenlere ilave olarak çevresel faktörler (kimyasal maddelere ve ilaçlara maruz kalınıyor mu?) araştırıldığı gibi akraba evliliği söz konusuysa genetik incelemelere odaklanılır. 

 Düşük nedenleri nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıl olur?

Üst üste düşük yapmış olan kadınlarda nedenleri ortaya çıkarmak için yapılan tetkikler şunlardır:
·  Rahim röntgeni, adet bittiğinde çekilir, döl yatağındaki sorunları anlamak içindir.
·  Ultrasonografi, rahimdeki miyomları ve diğer kitleleri saptamak için kullanılır.
·  Kan testleri yapılır.
·  Histeroskopi: Rahimdeki bozukluklar histeroskopi ile giderilir. Böylece azalmış rahim hacmi normale yakın hâle getirilir. Rahim kanalında yetersizlik varsa hamileliğin 3. ayından sonra dikiş yapılır.  

Tiroid fonksiyonlarında bozukluk söz konusuysa tedavisi yapılır. Aynı şekilde şeker hastalığı saptandığında kan şekeri düzenlenip kadının hamile kalmasına izin verilir.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RAHİM AĞZI KANSERİ
HALA ÖNEMSEMİYOR MUSUNUZ?
KADINLARIN BÜYÜK İHMALİ
ÇOĞU DOKTORA GİTMİYOR
Kadınlarda Erkeksi Kıllanma
KADINLARDA AŞIRI KILLANMANIN SEB...
MENOPOZ SONRASINA DİKKAT
RUTİN KONTROLLERİ ATLAMAYIN
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
GÜZELLEŞTİREN HAREKETLER
YUMURTALIKLARIM KAÇ YAŞINDA
MENOPOZ YAŞINIZI ÖĞRENİN...
MEME KANSERİ RİSK TESTİ
HAYAT KURTARABİLİR
RAHİM AĞZI HASTALIKLARINDA
KOLPOSKOPİ UYGULAMASI
MODA DİYE
SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"PAZARTESİ DİYETLERİ"
DOĞURGANLIĞINIZI ARTTIRIN
10 YILDA 10 BİN KADIN ÖLDÜ
KADINLARDA KISIRLIK
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :