Okunma Sayısı: 8756
CANLI YORUMLAR

TERCİHE BIRAKILMAYACAK

Kayıtlar otomatik yapılacak

Yaklaşık 3 aydır tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor. Yasa çıktı, ancak hâlâ belirsiz, bilinmeyen yönleri bulunuyor. Okula başlama yaşı, seçmeli ders, birinci sınıf müfredatı, fiziki mekânlar, e-kayıt konusunda kafalarda hâlâ soru işaretleri var.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yaklaşık üç aydır tartışılan ve hâlâ birçok konuda belirsizliği olan 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dinçer, 4+4+4 ile ilgili merak edilen birçok soruya yanıt verdi.

"Okula başlaması gerekiyorsa başlayacak, velinin tercihine bırakılmayacak"

Bu yıl ilköğretimden mezun olanların diploma alamayacağını söyleyen Dinçer, ancak 4. sınıfı bitirenlere sertifika verileceğini söyledi.

Yeni yasaya göre okula başlama yaşına tepkili olan ailelerin çocuklarını okula göndermek istememesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Dinçer, 66 ay öncesini tercihe bıraktıklarını ancak 66 ay sonrasını tercihe bırakmadıklarını dolayısıyla çocuğun okula başlamasını velinin tercihine bırakmayacaklarını söyledi.

Okula başlama yaşında istisnaların da olabileceğini söyleyen Bakan Dinçer, bu ististanaları veli, öğretmen ya da okul müdürünün değil bir uzmanın vereceği kararla belirleneceğini vurguladı.

"66. ayını dolduran çocukların kayıtları otomatikman yapılacak"

Dinçer, adrese dayalı kayıt sistemine göre 66. ayını dolduran çocuklarının otomatik olarak yapılacağını belirtti. Derslik konusunda bir sıkıntı olmadığını dile getiren Bakan Dinçer, tüm bunların hesabını yapıyoruz dedi.

Yaş konusu ile ilgili kafaların hala karışık olduğu yönündeki bir soruyu ise Bakan Dinçer şöyle yanıtladı: “2007 yılı doğumluları doğum aylarına göre ayrıştırarak değerlendirmek gerekir. 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 66. ayını dolduranların kayıt işlemi e okul sistemi üzerinden merkezi sistemle yapılacaktır. 30 Eylül 2007 tarihinden sonra doğan ve gelişim yönünden yeterince hazır olduğu düşünülen 61-66 ay arasındaki çocuklar ise velisinin istemesi halinde ilkokula yönlendirilebilecek, aksi halde okulöncesi eğitim kurumlarına devamları sağlanacaktır.”

"İlk kademede sınıf öğretmeleri,

ikinci kademeden itibaren branş öğretmeleri derse girecek"

Derse girecek öğretmenlerle ilgili de açıklama yapan Dinçer, “Sınıf öğretmenleri birinci kademede (ilk dörtte), branş öğretmenleri ise ikinci ve üçüncü kademede (dörtte) kadrolu olarak görev yapacaklardır. Ortaokullarda tüm derslerde branş öğretmenleri görev alacaktır” dedi.

Bakan Dinçer, okul öncesi eğitimle ilgili revize yapılacağını dile getirirken, çalışmaların sürdüğünü belirtti.

"Yeni ders kitaplarının yazılmasını gerektirecek boyutta bir değişiklik yok" 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer müfredatla ilgili olarak ise şunları söyledi: Yeni sistemde ilkokul programları kademeli olarak yenilenecek. Özellikle ilkokula başlama yaşına paralel olarak program hazırlıklarımız daha önceden başlamış ve tamamlanmak üzeredir. 2012-2013 eğitim-öğretim yılı için yeni ders kitapları yazılmasını gerektirecek boyutta bir program değişikliği olmayacaktır. Ancak izleyen öğretim yıllarında kademeli olarak öğretim programlarında uyarlamalar ve buna bağlı olarak da ders kitaplarında bazı değişiklikler yapılması gündeme gelebilecektir. Biz okuma-yazmayı 2. dönemin sonuna doğru kaydırıyoruz.

 

Kaynak: Hürriyet/Nuran Çakmakçı 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YGS ÖNCESİ BESLENME
ŞEKER TÜKETİMİ DOĞRU DEĞİL
SINAV ÖNCESİ BESLENME
BAŞARIYI ETKİLİYOR MU?
ÇOCUĞUNUZLA TATİLİNİZİ
YAZIN, YAYINLAYALIM
ÇOCUĞUNUZ NEDEN İÇEKAPANIK
ONUN İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ
BAKICI KISKANÇLIĞI
BENDEN FAZLA MI SEVİYOR?
TERCİH MARATONU BAŞLADI
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
ŞİMDİ SİZ KÜÇÜK OLUN...
ANNE-BABANIZDA NE ARARDINIZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL ÇAĞINDA AŞK
"OKULDA NE YEMELİ?
29 EKİM HATIRANIZ...
STRES TERCİHİNİ ETKİL...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :